Звіт про діяльність Держекоінспекції за листопад 2007 року
Спеціальними підрозділами Мінприроди перевірено 7803 суб'єкти господарської діяльності, складено 8089 протоколів про адміністративні правопорушення. Сума штрафів і позовів складає 3 млн 310 тис 220 гривень. Збуджено 5 кримінальних справ. По фактах виявлених порушень припинена виробнича діяльність 229 суб'єктів (підприємств) господарської діяльності.
На державному кордоні зафіксовано 25 випадків зупинки вантажу в 17 пунктах пропуску через державний кордон України.
Держекоінспекція
За наслідками проведених рейдів-перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарської діяльності за виявлені порушення до адмінвідповідальності у вигляді штрафів притягнуто винних посадових осіб на загальну суму 5 тис 814 гривень.
Пред’явлено претензій на загальну суму 14 тис 198 грн:
- ДП „Мокрянське лісомисливське господарство” (Тіховецьке лісництво, Закарпатська область) за незаконну рубку дерев - на суму 1 тис 45 грн;
- ТОВ „Кнауф Гіпс Київ” за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря – 2 претензії на загальну суму 10 тис 367 грн, з яких сплачена в повному об'ємі претензія на суму 4 тис 14 грн;
- філії «Хустдержспецлісгосп» аграрного підприємства «Закарпатагроліс» за незаконну рубку дерев - на суму 2 тис 786 грн, яка вже сплачена.
За виявлені порушення природоохоронного законодавства за наслідками проведеної перевірки національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» (Сумська область), сплачено раніше пред'явлену претензію на суму 3 тис 548 гривень.
За незаконний вилов риби у водоймах Київської, Черкаської і Полтавської областей налічено збиток на загальну суму 1 тис 228 гривень. Матеріали по фактах порушень передано до Чорнобаєвського (Черкаська область) і Глобінського (Полтавська область) районних судів.
Проведено перевірку на відповідність відділу інструментально-лабораторого контролю Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області критеріям атестації, встановленим для робіт при проведенні вимірювань, на які розповсюджується державний метрологічний контроль.
З метою припинення негативного впливу на навколишнє природне середовище, заступником Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища ухвалено 6 рішень про тимчасову заборону (зупинку) діяльності суб'єктів господарювання.
Взято участь:
- у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ “Сланцехім” (м. Кохтла-Ярве, Естонська Республіка) для отримання дозволу на використання надр Бовтіського родовища горючих сланців;
- у проведенні міжнародної інспекційної перевірки Організації по забороні хімічної зброї у складі її передової групи ВАТ "Концерн Стирол" (м. Горловка, Донецька область);
- у роботі робочої групи по вивченню екологічної ситуації на Севастопольському полігоні твердих побутових відходів;
- у підведенні підсумків комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством «Черкаський завод хімічних реактивів» і підприємств, що здійснюють свою господарську діяльність на його території.
Продовжується проведення моніторингу акваторії і узбережжя Керченської протоки, о. Тузла, а також узбережжя Азовського і Чорного морів з відбором проб морської води, ґрунту і виконання лабораторних вимірювань вмісту в них забруднюючих речовин.
Автономна Республіка Крим
За засмічення земель ЗАТ «Кула-Крим» (р. Армянськ) налічено збиток на суму 53 тис 348 гривень. Матеріали по даному порушенню направлені для реагування до прокуратури Автономної Республіки Крим.
Вінницька область
За незаконне будівництво штучного льодового катка на території парку-пам'ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «ЦПКіВ ім. Горького» (м. Вінниця), ТОВ «Галактика відпочинку» налічено збиток на суму 69 тис 65 гривень. Матеріали по даному порушенню направлено для реагування до Вінницької обласної прокуратури.
Дніпропетровська область
Філії ОАО «Павлоградвугілля» (Павлоградське регіональне управління по водокористуванню і очищенню каналізаційних стоків, м. Павлоград) за самовільне водокористування підземними джерелами без дозволу на спецводокористування, пред'явлено претензію на суму 238 тис 967 гривень.
Донецька область
ДП «Орджоникідзевугілля» (шахта ім. Карла Маркса) за засмічення земельних ресурсів, пред’явлено претензію на суму 272 тис 94 гривень.
Житомирська область
Кленівській сільраді Новоград-Волинського району за засмічення земель сільськогосподарського призначення виробничими відходами налічено збиток на суму 221 тис 140 гривень. Матеріали передані до Житомирської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Лугинському районному споживчому товариству Лугинського району за засмічення земельної ділянки побутовими відходами налічено збиток на суму 31 тис 468 гривень.
Запорізька область
Виробничій механізованій колоні-28 (м. Запоріжжя) за засмічення земель налічено збиток на суму 776 тис 841 гривень. Матеріали передані до Запорізької міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Беленковській колонії № 99 за засмічення землі неочищеними стічними водами і побутовими відходами налічено збиток на суму 127 тис 825 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до прокуратури Запорізької області по нагляду за дотриманням законів при виконання судових рішень в кримінальних справах.
ВАТ «Дніпроспецсталь» за викиди забруднюючих речовин в атмосферу налічено збиток на суму 201 тис 803 гривні. Матеріали передано до Запорізької міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Івано-Франківська область
За фактом незаконної вирубки лісу в об'ємі 87 м3, РП «Райагроліс» налічено збиток на суму 55 тис 39 гривень. Матеріали направлено до Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Київська область
Садове товариство «Полісся-2006» (Бородянський район) за незаконне проведення гідронамивних робіт налічено збиток на суму 780 тис гривень. Матеріали по даному порушенню направлено до Управління державної служби по боротьбі з економічними злочинами ГУ в Київській області.
Кіровоградська область
ВАТ „Кировоградський завод автоматів” за засмічення території відходами пред'явлено претензію на суму 169 тис 34 гривні.
Полтавська область
Буровому управлінню «Укрбургаз» (м. Полтава) за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пред'явлено претензії:
- Полтавському відділенню - 2 претензії на загальну суму 50 тис 758 гривень. Матеріали за фактом даних порушень направлено до Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури;
- Хрестіщенському відділенню - претензії на суму 37 тис 192 грн;.
ГПУ «Полтавагаздобича» за засмічення земель пред'явлено претензію на суму 85 тис 716 гривень.
Полтавській газонафтовій компанії за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу пред'явлено претензію на суму 31 тис 715 гривень.
Хмельницька область
До господарського суду Хмельницької області передано матеріали по наступних порушеннях:
Шепетовському комбінату впорядкування за засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами - на суму 54 тис 810 гривень;
ТОВ «Агролев» за засмічення земельної ділянки - на суму 45 тис 181 гривня.
Хмельницькому комунальному підприємству „Спецкомунтранс” за засмічення і забруднення земельних ресурсів налічено збиток на суму 37 тис 306 гривень. Матеріали за фактом порушення направлені до господарського суду Хмельницької області.
Рівненська область
Державному підприємству „Остківський лісгосп” за утримання диких тварин в напіввільних умовах без відповідних дозволів пред'явлено претензію на суму 70 тис гривень.
м. Київ
За несанкціоноване розміщення відходів ТОВ «Еврокон Україна» (м. Київ) пред'явлено претензію на суму 384 тис 634 гривні.
Державна екологічна інспекція з охорони навколишнього природного середовища Північно-західного регіону Чорного моря
За скидання забруднених баластних вод в акваторію ДП «Одеський морський торговий порт» пред'явлено претензії:
- теплоходу «SAINT NICHOLAS» (прапор Мальта) - на суму 77 тис 429 гривень;
- теплоходу «ASHAHDA» (прапор Мальта) - на суму 54 тис 429 гривень.;
- теплоходу «MIHERVA CLARA» (прапор Греція) – на суму 48 тис 433 гривні.;
- теплоходу «ST.HELEN» (прапор Мальта) - на суму 56 тис 407 гривень;
- теплоходу «ARTEMIS» (прапор Багами) - на суму 31 тис 351 гривню;
- теплоходу «ISABELLA» (прапор Мальта) - на суму 57 тис 449 гривень;
- теплоходу «MIHERVA EMMA» (прапор Греція) – на суму 48 тис 035 гривень.
Аварійні забруднення навколишнього природного середовища
04.11.2007 в смт. Дубляни (Пустомітівський район, Львівська область) в результаті перекидання бензовозу відбувся витік бензину А-95 на земельну ділянку площею 4400 м2. Винною особою добровільно відшкодовано збиток, нанесений земельним ресурсам, який складає 9 тис 211 гривень.
05.11.2007 в результаті скидання нафтопродуктів з річкового танкера «ЮРБ 81506» (прапор Сербія) відбулося забруднення акваторії ДП „Ренійський морський торговий порт” (м. Рені, Одеська область). Судновласником відшкодовано збиток, нанесений водним ресурсам, який склав 1 тис 164 гривні. Капітана притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 1 тис 190 гривень.
08.11.2007 в з. Будище (Черкаська область) в результаті аварійної ситуації відбувся витік з бензовозу дизельного палива, що транспортувалося. Відділом аналітичного контролю Державної екологічної інспекції в Черкаській області відібрано проби ґрунту на вміст забруднюючих речовин. Проводиться розрахунок збитку, нанесеного земельним ресурсам і атмосферному повітрю. Водія притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 204 гривні.
21.11.2007 в з. Ясиновець (Рожнятінський район, Івано-Франківська область) в результаті розгерметизації свердловини №22 «Стр» НГДУ «Долінанефтегаз» відбувся витік нафтової емульсії в кількості 4 м3, що привело до забруднення земельної ділянки площею 27 м2. За станом на 27.11.2007 аварію локалізовано, проведено відкачування та вивіз нафтової емульсії до групового збору нафти (ГТУ-3). Забруднення поверхневих вод не виявлено. Налічено збиток, нанесений земельним ресурсам, який складає 1 тис 55 гривень.
21.11.2007 виявлена пляма розливу нафтопродуктів в р. Прип’ять в районі ЧАЕС завдовжки близько 2 км., шириною 5-7 м. Для запобігання її подальшому переміщенню були виставлені бони. Співробітниками Державної екологічної інспекції в Київській області відібрано проби води на місці просування нафтової плями. Встановлюються винні особи.
Інформація про стан ліквідації надзвичайних ситуацій, які відбулися 11.11.2007 в результаті складних погодних умов в Керченській протоці і Чорному морі:
За станом на 28.11.2007:
Співробітниками Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції проводиться моніторинг о. Коса Тузла, акваторії Керченської протоки в районі аварій російських судів, побережжя Керченської протоки від мису Такиль (на півдні протоки) до мису Казантип (Азовське море) і навколо Керченського півострова.
На південному узбережжі о. Тузла виявлені окремі забруднення нафтопродуктами в суміші з водоростями у вигляді перерваної смуги шириною від 1 до 10 м і протяжністю 2 км.
У районі затонулої носової частини танкера „Волгонефть 139” встановлено забруднення водної поверхні нафтопродуктами (окремі плями і сіра плівка срібного кольору) завдовжки до 1.8 км. і шириною до 50 м, що переміщується в східному напрямі у бік Російської Федерації. Складено відповідний акт, відібрано проби морської води, повідомлено оперативного чергового штабу МНС м. Керч. Концентрація нафтопродуктів перевищує нормативи ГДК у 1,4 рази.
У районі затонулого т/х «Вольногорськ» концентрація нафтопродуктів перевищує нормативи ГДК в 1,2 рази, в акваторії Керченської бухти – в 1,2 рази. Максимальна концентрація нафтопродуктів в морській воді зафіксована в районі південно-західної частини о. Коса Тузла – 0,11 мг/дм3 (2,2 ГДК).
Склад розчиненого кисню в морській воді Керченської протоки складає від 9,6 до 10,15 мг/дм3 при нормативі ГДК – не нижче 4,0 мг/дм3.
Склад сульфатів в морській воді Керченської протоки складає від 1,4 г/дм3 до 1,55 г/дм3, що значно нижче встановленого нормативу ГДК (3,5 г/дм3).
У районі затонулого т/х «Нахічевань» концентрація нафтопродуктів в морській воді не перевищує ГДК.
За наслідками звіту сюрвейтерскої компанії «Ostra Pandi Serviced Co.Ltd» (м. Одеса) інспекційного огляду кормової частини т/х «Волгонефть 139», було встановлено пошкодження 3; 4; 5 та 6 танків, відсутність нафтопродуктів в 5 та 6 танках. 15.11.2007 відкачали нафтопродукти з 7 та 8 танків в кількості 933 т на т/х „Волгонефть 119”.
При водолазному огляді т/х “Ковель” встановлено, що танки суднових запасів паливно-мастильних матеріалів не мають пошкоджень. Встановлено пошкодження у вигляді тріщини на правому борті судна. У вантажних трюмах встановлено наявність сірки. У районі тріщини правого борту відбувся локальний розсип сірки на дно протоки. Відібрані проби донних відкладень передані Південному науково-дослідному інституту морського рибного господарства і океанографії Держкомрибхоза (м. Керч) для проведення лабораторних досліджень.
По проведеному моніторингу акваторії морів, прилеглих до місця аварії суховантажу «Хаджі Ізмаїл» (мис. Херсонес та м. Севастополь) і «Вера Волошина» (Судакська бухта) встановлено, що фактів забруднення нафтопродуктами морської води в районах аварії не виявлено, хімічний аналіз відібраних проб перевищень ГДК не встановив.
За інформацією Держкомприроди Криму в результаті забруднення нафтопродуктами акваторії Чорного і Азовського морів станом на 25.11.2007 виявлено 527 особин загиблих птахів (336 лисух, 149 качок, 41 баклан та 1 галагаз). Збиток, нанесений навколишньому природному середовищу в результаті загибелі мисливських птахів, склав 111 тис 750 гривень.
21-22.11.2007 група експертів Європейської комісії з питань охорони навколишнього природного середовища обстежувала побережжя Керченської протоки (пляж Молодіжний, мис Малий і Аршинцевська коса, адміністративна межа м. Керч) і о. Тузла. За наслідками обстеження готується звіт і пропозиції по ліквідації надзвичайної ситуації.
Силами МНС і відповідних служб м. Керч продовжуються роботи по очищенню прибережної території. Загальна маса зібраної суміші з початку виконання робіт складає близько 4024 т., з них перевантажено на баржу 2112,5 т.
Від Російської сторони отримана наступна інформація:
- результати аналізів морської води станом на 14,16,18,21, 22.11.2007 р.;
- план заходів щодо нагляду і контролю в області природокористування на Таманському півострові і в Керченській протоці;
- пропозиції міжвідомчої комісії щодо заходів щодо ліквідації надзвичайної ситуації в Керченській протоці.
За інформацією, наданою керівником територіального управління Росприроднагляд по Краснодарському краю (Російська Федерація), прокуратура Російської сторони пред'явила претензії по відшкодуванню збитку, нанесеного навколишньому природному середовищу в результаті аварії:
- за забруднення морської акваторії мазутом в кількості 3190,948 тон з т/х “Волгонефть-139”, ВАТ “Волготанкер” (м. Самара, Росія), співвідповідач – ТСАТ “Інгострах” (м. Москва, Росія)
- на суму 6 млрд 048 млн 568 тис 106 російських рублів;
- за забруднення морської акваторії з т/х „Нахичевань” (вантаж – сірка гранульована, на борту судна 12 т. дизельного палива, 0,4 т. масла) ТОВ “Дон Дизель Сервіс” (м. Ростов-на-Дону, Росія) – на суму 99 млн 478 тис 097 російських рублів;
- за забруднення морської акваторії з т/х „Вольногорск” (вантаж – сірка гранульована, на борту судна 15 т дизельного палива) ТОВ “Порт-Тураєво”, (Ульянівська область, м. Крушин, Росія), ТОВ “ПЭФ Волгоремфлот” (Московська область, р. Литкаріно, Росія) – на суму 110 млн 023 тис 599 російських рублів;
- за забруднення морської акваторії із з т/х „Ковель” (вантаж – сірка гранульована, на борту судна 18 т дизельного палива, 0,2 т. масла) ТОВ “ПЭФ Волгоремфлот” (Московська область, р. Литкаріно, Росія) – на суму 103 млн 248 тис 897 російських рублів.
Держекоінспекцією планується
Проведення перевірки дотримання вимог заповідного режиму на території Рівненського природного заповідника (Рівненська область).
Проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства під час будівництва готельного комплексу ТОВ „Кримчанка” (м. Алушта, АР Крим).
Проведення перевірки на відповідність критеріям атестації, встановленим для робіт при проведенні вимірювань, на яких розповсюджується державний метрологічний контроль відділу екологічного контролю і радіаційної безпеки на державному кордоні Державної інспекції в Закарпатській області.
кино