Звернення МНС України щодо ліквідації забруднення акваторії Керченської протоки
У відповідь на заяву представників Інституту мікробіології та Партії зелених щодо бездіяльності МНС у питанні очищення акваторії Керченської протоки сорбуючою речовиною, повідомляємо: для проведення робіт із очищення Керченської протоки від нафтопродуктів була застосована необхідна кількість сорбуючих речовин. Крім того, на даний час у Керченському порту на інших портах України знаходиться достатня кількість резервного сорбенту. У водній акваторії, в районі затонулих суден, концентрація нафтопродуктів у результаті вжитих заходів значно знижена, але роботи ведуться і триватимуть до повної очистки водного басейну від забруднення. Очищувальні роботи припиняються лише під час шторму – тоді використання сорбенту є неможливим. Місцем особливої уваги є район затоплення носової частини судна „Волгонефть-139”, де за допомогою сорбенту проводиться очищення прилеглої акваторії від світлих нафтопродуктів.
Щодо звернення до МНС із боку науковців і екологів про можливу допомогу в проведенні робіт, то перш за все зазначаємо: дане питання знаходиться у компетенції Міністерства транспорту та зв’язку і Міністерства екології. Втім Міністерство з питань надзвичайних ситуацій негайно відреагувало і направило листа з проханням терміново надати інформацію про можливість використання „особливого сорбенту” для знищення мазуту у районі НС в умовах осінньо-зимового періоду. Але жодної конкретної інформації щодо практичної реалізації пропозиції не отримано.
Слід зазначити, що запропонований сорбент наразі не може використовуватися, оскільки він досі не пройшов достатніх лабораторних перевірок. Також його пропонують придбати за ціною в 4 рази дорожчою ніж та, за яку закуповується сорбент, який сьогодні використовується для очищення в Керченській протоці – „Екодон” (одеського виробництва). За даними Міністерства охорони навколишнього природного середовища, більш ефективних засобів, окрім сорбентів, які використовувались при проведенні робіт, на сьогодні не існує.
За даними, які ми отримали в усній розмові з директором департаменту Міністерства Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих Юрієм Ковальовим, в установах та організаціях України жодних сорбентів не закуповувалося.