У Молочному лимані знову гине риба
Державна екологічна інспекція Азовського моря (ДЕІАМ) вже ні раз писала про ситуацію, яка склалася на Молочному лимані (Запорізька область) і постійно слідкує за виконанням природоохоронного законодавства на цій території.
Отже, 21.11.07 р. інспекторами ДЕІАМ була проведена чергова перевірка акваторії гідрологічного заказнику загальнодержавного значення Молочний лиман та місця його з’єднання з Азовським морем.
В ході перевірки було встановлено:
О 10 год. 30 хв. в районі с. Степанівка-1 та с. Олександрівка Приазовського району виявлено факт загибелі водних живих ресурсів, а саме риби пелінгас в акваторії Молочного лиману. В зв’язку із недодержанням гідрологічного режиму гирла Молочного лиману протягом декількох місяців виявляється падіння рівня води у лимані приблизно до 0,5 метра, затока його, яка знаходиться в районі с. Степанівка-1 та с. Олександрівка, відокремлена від основної частини лиману. Під впливом південно-західного з переходом на західний ураганного вітру 11.11.2007 р. ця водойма була наповнена водою, а також під впливом течії туди потрапили водні живі ресурси. При зміні напрямку вітру рівень води поступово знижувався, таким чином, вихід до основної акваторії лиману було перекрито, в місці можливого проходу риби до лиману утворились невеличкі мілководні відокремлені водойми, в яких було встановлено факт загибелі піленгасу. На берегах відокремлених водойм знаходились загиблі особі піленгасу у кількості 4-5 екземплярів на погонний метр на протязі 63 метрів, середня вага риби піленгас склала 850 грамів. Було взято три екземпляри піленгасу для передачі їх на аналіз в ветеринарну службу на предмет встановлення можливості його загибелі в зв’язку з захворюванням. Можливим фактором загибелі піленгасу є задуха, а саме нехватка розчиненого кисню у воді. Напередодні в нічний час температура повітря знижувалась до -3 градусів за Цельсієм, ці водойми покривались кригою, що унеможливлювало доступ кисну та розчинення його у воді, а так як водойми невеличкі, мілководні та відокремлені від лиману, розчинений кисень, який був у воді, швидко вживався рибою.
При перевірці місця з’єднання лиману з морем встановлено, що з 11.11.2007 р. роботи по розчистці гирла не проводились, сполучення лиман-море було відсутнє. Згідно охоронних обов’язків проведення меліоративних робіт у Молочному лимані, для підтримки гідрологічного режиму, покладено на АР ТОВ «Сини моря-Мотор Січ». До теперішнього часу на підприємстві відсутній директор, або особа яка б відповідала за проведення меліоративних робіт.
За фактом загибелі риби інспекторами ДЕІАМ було складено акт, та всі матеріали були направлені до Бердянської природоохоронної прокуратури для прийняття мір прокурорського реагування.