НП у Керченській протоці дуже близька до катастрофи у Чорнобилі
Забруднення моря нафтопродуктами після аварій кораблів в Керченській протоці 11 листопада стало найбільшою на Україні екологічною катастрофою із часів аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році, вважає експерт Національної академії наук України, професор Кентуккійського університету (США) Володимир Захматов.
"Я брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС і можу сказати, відповідаючи за свої слова, що катастрофа в Криму за своїми масштабами найбільш близька до чорнобильської катастрофи", - сказав Захматов на прес-конференції в Сімферополі у вівторок.
Шторм став причиною безпрецедентних подій в Азовському й Чорному морях: за один день затонули чотири судна, шість сіли на мілину, два танкери одержали ушкодження. З танкера, що розламався, "Волгонефть-139" у море вилилося біля двох тисяч тонн мазуту. У Керченській протоці було відзначено 50-кратне перевищення гранично допустимої концентрації нафтопродуктів у воді, відбулася масова загибель птахів та риби.
Нафтова пляма, що утворилася в Чорному морі після аварій корабля, розтікається уздовж курортного узбережжя Криму, відзначила у свою чергу керівник секретаріату Партії зелених України Наталя Коваль.
"На фотографіях, зроблених із супутника, видно, що пляма вже досягла Південного берега Криму", - сказала Коваль.
На її думку, багато хто помилково думає, що пляма не може піти уздовж кримського узбережжя, оскільки вітер дме в іншу сторону. "Але в морі є плин, який може рознести нафтопродукти по всьому узбережжю. Є загроза того, що протягом трьох, чотирьох, п'яти років курортні сезони будуть зірвані", - додала вона.
"Коли нафта плаває у морі - це півбіди. Коли нафту викидає на берег - це велике лихо. Досить невеликого забруднення, щоб отруїти пляж. На пляжі в Керчі ми бачили конгломерати нафтопродуктів, присипані шаром піску. Коли пригріє сонечко, нафта розтечеться, і пляж буде зіпсований", - стверджує Захматов.
Президент Кримської академії наук, професор Національної академії природоохоронного й курортного будівництва, учений-еколог Віктор Тарасенко зазначив, що тонна нафтопродуктів створює на поверхні морської води непроникну для кисню плівку площею 12 квадратних кілометрів.
"Наслідки неминучі - створюється безкисневе середовище й, в остаточному підсумку, загибель спочатку планктонів, потім водоростей, потім риб", - сказав Тарасенко.
Еколог також зазначив, якщо виловлювати нафтову плівку уздовж усього узбережжя, це затягнеться на десятиліття. "Потрібно працювати в надзвичайному режимі, а не чекати, що, можливо, вітер і плини віднесуть нафту (від узбережжя). Поки ми такої роботи не бачимо", - сказав Тарасенко.