Будівництво та експлуатація об'єктів Ташлицької ГАЕС здійснюється з дотриманням чинного природоохоронного законодавства
Такого висновку дійшли спеціалісти, які проводили протягом квітня-травня ц.р. за ініціативою ДП НАЕК «Енергоатом» екологічний аудит першої черги Ташлицької ГАЕС, що входить до інфраструктури Южно-Української атомної електростанції.
Під час аудиту виконано оцінку діяльності ТГАЕС та її відповідність законодавству України, вплив на навколишнє середовище, оцінено діючу на об'єкті систему екологічного менеджменту, зокрема, проведення екологічного моніторингу, управління охороною навколишнього природного середовища. Було проаналізовано передбачену проектом систему заходів щодо компенсації шкоди, завданої навколишньому природному середовищу під час будівництва і експлуатації ТГАЕС.
Виконавцем роботи з екологічного аудиту після проходження тендерної процедури визначено Український науково-дослідний інститут екологічних проблем (УкрНДІЕП). За результатами аналізу інформації, яку було надано та зібрано під час аудиту, виконавець підготував звіт, що містить висновки та рекомендації.
Як зазначено у звіті, головний антропогенний вплив на навколишнє середовище у процесі будівництва та експлуатації ГАЕС спричинює Олександрівське водосховище, нормальний підпірний рівень якого відповідно до затвердженого проекту завершення будівництва ТГАЕС піднято з 8,0 м до 14,7 м.
Шляхом аналізу матеріалів і документів встановлено наявність юридичного вирішення спірних питань співіснування Регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя» і ТГАЕС. Тобто питання, пов'язані з порушенням природоохоронного статусу земель Регіонального парку об'єктами ТГАЕС, знято.
Управління охороною навколишнього середовища на ТГАЕС покладено на відділ охорони навколишнього середовища ВП ЮУАЕС, екологічний моніторинг здійснюється еколого-хімічною лабораторією та на договірних засадах Інститутом геохімії навколишнього середовища МНС і НАНУ. На ЮУАЕС проводяться підготовчі роботи щодо добровільної сертифікації на відповідність стандартам екологічного менеджменту ISO 14001.
Южно-Українська АЕС має дозволи на спеціальне водокористування ТГАЕС та Олександрівської ГЕС, котрі оформлено у встановленому порядку .
На основі матеріалів екологічного моніторингу поверхневих вод виявлено незначний вплив об'єктів ТГАЕС на їх екологічний стан, санітарно-гігієнічну оцінку і придатність до основних видів водокористування – господарсько-питного і культурно-побутового.
Матеріалами екологічного моніторингу та результатами контролю спеціально уповноваженими органами у сфері охорони навколишнього середовища перевищення на ЮУАЕС викидів нерадіоактивних забруднюючих речовин у атмосферу не встановлено.
Дослідження екосистеми показало наступне. Підтверджено ефективність запланованих заходів з охорони рідкісних і зникаючих видів у зоні дії ТГАЕС. На стан іхтіофауни добудова першої черги ГАЕС істотно не вплинула, істотних змін гідробіологічних характеристик не встановлено.
Дослідження стану тваринного світу показали, що із заповненням Олександрівського водосховища до відмітки 14,7 м негативних наслідків для видової різноманітності та чисельності тварин не передбачається. Більш того, для багатьох гідробіонтів, амфібій та птахів умови існування значно поліпшуються. УкрНДІЕП пропонується подальше продовження флористичних та фауністичних досліджень.
Що стосується запропонованих компенсаційних заходів зі створення рибопропускних споруд, то під час аудиту було відзначено недостатню обґрунтованість такого проекту. На основі досліджень Інституту рибного господарства пропонується змінити цей напрямок на користь штучного відтворення цінних представників іхтіофауни шляхом будівництва риборозплідників.
Під час аудиту також було запропоновано проведення конкретних апробованих заходів для поліпшення інформування та обізнаності населення про екологічний стан регіону, оцінку дії Южно-Українського енергокомплексу на екологічний та соціально-економічний стан.
Загалом за результатами аудиту визнано ефективність і достатність природоохоронних заходів, які проводяться під час будівництва та експлуатації ТГАЕС, а також системи екологічного менеджменту об'єкту. Зазначено, що спорудження і експлуатація об'єктів Ташлицької ГАЕС здійснюється з дотриманням чинного природоохоронного законодавства.
Екологічний аудит – це документально оформлений системний незалежний процес оцінювання об'єкту, який проводиться в Україні з метою забезпечення відповідності законодавству про охорону навколишнього природного середовища у процесі господарської або іншої діяльності.