Катастрофа нависла над карпатськими річками
Незаконний видобуток гравію у Чернівецькій області став не тільки прибутковою, а й дуже модною «темою». За самоскид гравію правлять від 500 до 800 гривень, піску — 300—600. Нічого не вкладаючи, окрім вартості пального для самоскидів та навантажувачів, ділки багатіють на рівному місці, з нетерпінням очікуючи чергових повеней. Гірська вода на місце вибраної і задорого проданої гальки наносить нову її порцію. Не зупиняється забір гравію і після його категоричної заборони природоохоронними структурами у зв’язку з початком нересту риби. Нинішні теплі зими взагалі зробили гравійний бізнес всесезонним. Окрім всього, гравійна тема є хлібною для контролюючих органів усіх штибів. Тим часом недалеко до екологічної катастрофи, — каже начальник Чернівецького відділення Подільського управління охорони рибних ресурсів Ярослав Когутяк. У кожній річці риба має свої гнізда нересту, а мальки — місця нагулу. Завжди молодняк відгодовується на мілинах, які є найзручнішими і найдешевшими місцями забору гравію. Рибу винищують не тільки несанкціоноване вибирання гальки, а й ті підприємства, яким це дозволено під прикриттям так званих руслорегулюючих робіт, — констатує фахівець. Ці роботи закон зобов’язує погоджувати у тому числі з екологами та рибоохороною, проте руслорегулювальники у Чернівецькій області, схоже, й гадки не мають це робити. Водгосп без попереднього вивчення і узгодження місць вибору гравію зробив це в обхід екологів та природоохоронців. Вони дізналися про це не від основної руслорегулюючої структури, а від природоохоронного прокурора області, — стверджує пан Когутяк.
На Пруті ситуація значно гірша, аніж на Дністрі. Там хоча б можна встановити штучні нерестові гнізда, чого на гірських річках не зробиш. Отож через рік—два такого газдування буковинські річки, де нині царює форель, можуть залишитися без риби. Хто зупинить тотальне вигрібання карпатських річок, якщо ігноруються навіть прокурори, рибоохоронний керівник сказати не готовий.
Цей процес завжди у полі зору депутатів обласної ради, які полюбляють робити об’їзди численних кар’єрів у заплавах річок, навіть фіксують номери машин та погрожують тим, хто відвантажує гальку і пісок, санкціями. Але все завершується нічим, точніше, «відкатом», як стверджують обізнані. Ківш-другий, і витрати на візитерів перекрито.