Звіт про діяльність Держеконіспекції з 12 до 19 листопада 2007 року
Спеціальними підрозділами Мінприроди перевірено 1903 суб'єкти господарської діяльності, складено 1982 протоколи про адміністративні правопорушення. Сума штрафів і позовів складає 907 тис 450 гривень Порушено 1 кримінальну справу. За фактами виявлених порушень припинено виробничу діяльність 76 суб'єктів (підприємств) господарської діяльності.
На державному кордоні зафіксовано 4 випадки зупинення вантажу в 4 пунктах пропуску через державний кордон України.
Держекоінспекція
За наслідками проведених рейдів-перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарської діяльності на території Київської області, видано розпорядження щодо виявлених порушень, винних притягнуто до адмінвідповідальності у вигляді штрафу на загальну суму 896 гривень.
За результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Компанія Полісся» за самовільне захоплення земельної ділянки одну посадову особу притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 1 тис 700 гривень.
За результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ «Миколаївцемент» (м. Миколаїв, Львівська область), складено акт перевірки, посадових осіб підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на загальну суму 935 гривень.
За наслідками раніше проведених перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Тиховецького лісництва ДП «Мокрянське лісомисливське господарство» за незаконну рубку дерев в Закарпатській області пред’явлено претензію на суму 1 тис 45 гривень
За результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Кнауф Гіпс Київ» пред'явлено дві претензії за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на загальну суму 10 тис 367 грн, з яких претензія на суму 4 тис 14 грн сплачена в повному обсязі.
За незаконний вилов риби у водоймах Київської, Черкаської та Полтавської областей нараховано збиток на загальну суму 1 тис 228 гривень. Матеріали за фактами порушень передано до Чорнобаєвського (Черкаська область) та Глобінського (Полтавська область) районних судів.
За невиконання розпоряджень раніше проведеної перевірки, посадову особу ДБК «Березняки-3» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 935 гривень.
Проведено перевірку на відповідність відділу інструментально-лабораторного контролю Інспекції в Хмельницькій області критеріям атестації, встановленим для робіт при проведенні вимірювань, на які розповсюджується державний метрологічний контроль.
З метою припинення негативного впливу на навколишнє природне середовище, заступником Головного державного інспектора України по охороні навколишнього природного середовища ухвалено 3 рішення про тимчасову заборону (зупинку) діяльності:
– від 14.11.2007 №76 ЗАТ «ПІК» у частині експлуатації відкритого складу піску (джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 6004), котла ДКВР 1/13 (джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 16) ЗАТ «СПИСІВ» (Комінтернівський район, Одеська область);
– від 14.11.2007 №77 гр. Сичова І. У. у частині будівництва автосалону з господарським та офісними спорудами на території гаражно-будівельного кооперативу „Березняки-3” (м. Київ);
– від 14.11.2007 №78 ЗАТ „Київбуделектротранс” (м. Київ).
Взято участь:
– у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Сланцевім» (м. Кохтла-ярве, Естонська Республіка) для отримання дозволу на використання надр Бовтісського родовища горючих сланців;
– у проведенні міжнародної інспекційної перевірки Організації з заборони хімічної зброї у складі її передової групи ВАТ «Концерн Стирол» (м. Горлівка, Донецька область);
– у роботі робочої групи з вивчення екологічної ситуації на Севастопольському полігоні твердих побутових відходів;
– у підведенні підсумків комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством «Черкаський завод хімічних реактивів» та підприємств, що здійснюють свою господарську діяльність на його території.
Житомирська область
Кленовській сільраді Новоград-Волинського району за забруднення земель сільськогосподарського призначення виробничими відходами нараховано збиток на суму 221 тис 140 гривень. Матеріали передано до Житомирської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Запорізька область
Виробничій механізованій колоні-28 (м. Запоріжжя) за забруднення земель нараховано збиток на суму 776 тис 841 гривень. Матеріали передано до Запорізької міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Івано-Франківська область
За фактом незаконної вирубки лісу в об'ємі 87 м3, РП «Райагроліс» нараховано збиток на суму 55 тис 039 гривень. Матеріали направлено до Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Полтавська область
Буровому управлінню «Укрбургаз» (м. Полтава) за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пред'явлено претензії:
– Полтавському відділенню – 2 претензії на загальну суму 50 тис 758 гривень. Матеріали за фактом даних порушень направлено до Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури;
– Хрестищенському відділенню – на суму 37 тис 192 гривень.
ДПУ «Полтавагазвидобування» за забруднення земель пред’явлено претензію на суму 85 тис 716 гривень.
Хмельницька область
Шепетівському комбінату впорядкування за забруднення земельної ділянки твердими побутовими відходами нараховано збиток на суму 54 тис 810 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до господарського суду Хмельницької області.
м. Київ
За несанкціоноване розміщення відходів, ТОВ «Єврокон Україна» (м. Київ) пред’явлено претензію на суму 384 тис 634 гривень.
Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря
За скидання забруднених баластних вод в акваторію ДП«Одеський морський торговий порт» пред'явлено претензії:
– теплоходу «SAINT NICHOLAS» (прапор Мальта) – на суму 77 тис 429 грн;
– теплоходу «ASHAHDA» (прапор Мальта) – на суму 54 тис 429 грн;
– теплоходу «MIHERVA CLARA» (прапор Греція) – на суму 48 тис 433 гривень.
Аварійні забруднення навколишнього природного середовища
Інформація про стан ліквідації надзвичайних ситуацій, які сталися 11.11.2007 в результаті складних погодних умов в Керченській протоці, в районі м. Судак (мис Меганом), м. Севастополь (бухта Козача):
– танкер «Волгонефть 139» (прапор Російська Федерація), в результаті розлому корпусу судна стався витік нафтопродуктів, що транспортувалися, в районі о. Тузла. Встановлено наявність нафтового забруднення водної поверхні;
– сухогруз «Вольногорськ» (прапор Російська Федерація) з вантажем сірки в кількості 2100 т затонув в районі Керченської протоки. Встановлено наявність нафтового забруднення водної поверхні в районі затоплення;
– сухогруз «Ковель» (прапор Російська Федерація) з вантажем сірки в кількості 1923т, в результаті пробоїни в корпусі, затонув на траверзі мису Такиль. Встановлено наявність нафтового забруднення водної поверхні в районі затоплення;
– сухогруз «Хаджі Ізмаїл» (прапор Грузія) з вантажем металобрухту затонув на траверзі бухти Козача. Візуально встановлено забруднення водної поверхні нафтопродуктами;
– сухогруз «Нахічевань» (прапор Російська Федерація) з вантажем сірки в кількості 2400 т затонув в районі Керченської протоки в територіальних водах Російської Федерації;
– нафтоналивна баржа «Дика» (прапор Російська Федерація) з вантажем мазуту в кількості 4179 т сіла на мілину в районі о. Тузла. Баржу знято з мілини і відбуксовано в безпечне місце. Пошкоджень корпусу судна не виявлено, забруднень водної поверхні не виявлено;
– сухогруз «Вєра Волошина» (прапор Російська Федерація) з вантажем сільгосптехніки отримав пошкодження корпусу. Судно знаходиться в районі м.Судак на відстані 10-15 м від берегової смуги мису Меганом ;
– баржа «ТМІ-4» без вантажу у супроводі буксиру МБ-1224 (прапор Російська Федерація) сіла на мілину в районі бухти Вузька (пгт. Чорноморськ). З мілини знялися самостійно. Забруднення водної поверхні не виявлено.
Для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій створено урядові та міжвідомчі комісії, у складі представника Держеконіспекції, фахівців Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції, Державної екологічної інспекції Азовського моря, Рескомприроди Криму, Міноборони, МНС та МВС України.
Станом на 16.11.2007:
Силами і засобами Російської Федерації продовжуються роботи по відкачуванню мазуту з кормової частини танкеру «Волгонефть 139» на танкер «Волгонефть 119» (прапор Російська Федерація). Перекачано 840 тонн мазуту. Роботи були припинені у зв'язку з штормовим попередженням і відходом танкеру «Волгонефть 119» в безпечне місце. Кормову частину танкеру «Волгонефть 139» відбуксовано в порт Кавказ (Російська Федерація), що знаходиться на косі Чушка в Керченській протоці.
Продовжується обстеження забруднення нафтопродуктами побережжя Керченської протоки в районі сіл Жуківка і Глейки для визначення масштабів нанесеного збитку. Складено акти результатів обстеження. Перевіркою встановлено, що прибережна захисна смуга забруднена морськими водоростями з наявністю нафтопродуктів, довжиною близько 300 м, шириною від 0,2 до 2,5 м. На водній акваторії спостерігаються окремі плями нафтопродуктів загальною площею понад 300 м2. У межах прибережної захисної смуги Керченської протоки спостерігаються забруднення нафтопродуктами шириною в межах від 0,1 м до 3м, завдовжки близько 6 км. По всьому узбережжю Керченської протоки проводяться роботи зі збору нафтопродуктів.
При обстеженні о.Тузла станом на 16.11.07 виявлено 375 екземплярів загиблих птахів (лисух, бакланів, качок, нирків). Продовжується фіксація випадків загибелі птахів. Результатом аналізу підтверджується перевищення нормативу ГДК наявності нафтопродуктів в морській воді від 2,8 до 8,6 разів (від 0,14 до 0,48 мг/дм3 при нормі 0,05мг/дм3).
Проведено моніторинг акваторії морів, прилеглих до місця аварії сухогрузу «Хаджі Ізмаїл» в м. Севастополі і мису Херсонес. Фактів забруднення морської води нафтопродуктами не виявлено.
Здійснюється постійний моніторинг прибережної смуги і акваторії Судакськой бухти Чорного моря в районі аварії сухогрузу «Вєра Волошина». Фактів забруднення нафтопродуктами морської води і прибережної захисної смуги не виявлено, хімічний аналіз відібраних проб перевищень ГДК не встановив.
Станом на 15.11.2007 інформація щодо судновласників, вантажу, що перевозився, і суднових запасів палива, які знаходилися на потерпілих аварію судах, від Російської сторони не надходило.
Державною екологічною інспекцією Азовського моря з 12 по 14 листопада 2007 року проведено моніторинг і відібрано проби морської води в місцях потерпілих аварію суден:
– у акваторії Бердянського морського торгового порту в районі затоплення сейнеру «Амалтея» (причал №10). Концентрація нафтопродуктів в морській воді складає 0,07 мг/дм3 (ГДК 0,05 мг/дм3);
– у бухті берегоукріплюючих споруд заводу «Азовкабель» (м. Бердянськ) в районі викинутого на берег т/х «Святогор» і сейнеру «Вимба». Концентрація нафтопродуктів в морській воді складає 0, 06 мг/дм3 (ГДК 0,05 мг/дм3);
– у прибережній смузі м. Бердянськ (район холодильників РПК «Маяк») в районі викинутого на берег сейнеру «Флагман». Концентрація нафтопродуктів в морській воді складає 0, 07мг/дм3 (ГДК 0,05 мг/дм3).
Також проведено моніторинг морської води в акваторії Маріупольського морського торгового порту в районі Хлібної гавані, Вугільної гавані і виходу з порту Маріуполь. Хімічний аналіз відібраних проб перевищень ГДК не виявив.
Держекоінспекцією планується
Проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Ірпінською міською радою Київської області в частині охорони і раціонального використання земельних ресурсів.
Проведення перевірки дотримання заповідного режиму на території Дунайського біосферного заповіднику НАН України (Одеська область).