Мисливські угіддя Чернігівщини
Географічне розташування Чернігівщини, її природні умови сприяють формуванню багатого тваринного світу.
На Чернігівщині зустрічаються види тварин, занесені не тільки до Червоної Книги України та Європейського Червоного списку, а й до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), Конвенції про охорону дикої флори і фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції), Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Боннської конвенції, CMS), Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA).
Дж. Даррелл писав: „На відміну від нас, тварини – не володарі свого майбутнього… Вони не можуть домагатися автономії, у них немає членів парламенту, котрих вони могли б закидати скаргами, вони не можуть навіть змусити свої профспілки оголосити страйк і вимагати ліпших умов. Їхнє майбутнє, саме їх існування – в наших руках”.
Отже, чи не найголовнішим із завдань сьогодення є не тільки раціональне використання об’єктів тваринного світу, а і їх захист, збереження та примноження.
Один із шляхів використання тваринного світу – ведення мисливського господарства. Враховуючи велику кількість користувачів мисливських угідь (на сьогодні їх в Чернігівській області налічується більше 40), головним завданням ведення мисливського господарства на сучасному етапі є його повна відповідність вимогам чинного законодавства.
Користувачі мисливських угідь Чернігівщини (надалі – користувачі) повинні звертати особливу увагу на збереження, відтворення та примноження мисливської фауни.
Шляхів збереження, відтворення та примноження чисельності видів мисливської фауни існує чимало: одні користувачі мисливських угідь з метою відтворення мисливської фауни проводять завезення мисливських тварин на територію своїх угідь з інших регіонів; інші – на декілька років свідомо відмовляються від проведення полювання для збільшення в угіддях кількості мисливської фауни.
Проте, чи не головним зі шляхів збереження, відтворення та примноження тваринного світу залишається проведення користувачами упорядкування мисливських угідь, яке має на меті, перш за все, визначення таких напрямів ведення мисливського господарства, шляхів і засобів, що забезпечують раціональне використання мисливських угідь, охорони, використання та відтворення мисливського фонду.
Значимість вирішення питання проведення упорядкування мисливських угідь підтверджена і Указом Президент України «Про невідкладні заходи у сфері збереження, відтворення та раціонального використання мисливських тварин» від 23 травня 2005 року, в якому «з метою поліпшення збереження, відтворення та раціонального використання мисливських тварин, посилення боротьби з браконьєрством, вдосконалення державного контролю в сфері ведення мисливського господарства» зобов’язано «забезпечити завершення протягом 2005-2006 років упорядкування наданих у користування мисливських угідь, погодження та затвердження в установленому порядку проектів такого упорядкування». Тобто, кінцевим терміном завершення користувачами мисливських угідь робіт з проведення упорядкування наданих їм у користування мисливських угідь є 31 грудня 2006 року.
Значну кількість нарікань у мисливців області викликало те, що 9 (дев’яти) користувачам мисливських угідь (це мисливсько-рибальські підприємства «Н.-Сіверське», «Бахмацьке», «Прилуцьке», «Ічня», «Коропське», «Семенівське» Чернігівської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок і ДП «Прилуцьке лісове господарство», ДП «Борзнянське лісове господарство») у 2007 році не було відкрито полювання. В першу чергу, причиною тому було невиконання вказаними користувачами вимог чинного законодавства про охорону тваринного світу в частині, що стосується проведення упорядкування мисливських угідь, окрім того, це не новостворені мисливські господарства, а ті, у користуванні яких мисливські угіддя знаходяться вже довгий час.
Про заборону полювання в господарствах, які не мають діючого мисливського упорядкування угідь йшлося і у наказах Державного комітету лісового господарства, що стосувалися відкриття полювання в сезон 2007/2008 років, погодженого з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
На жаль, недбайливе ставлення відповідних користувачів мисливських угідь до виконання вимог чинного законодавства призвело до виникнення складеної ситуації для багатьох мисливців області.
Проте, не зважаючи ні на що, головною метою, все ж таки, залишається збереження біорізноманіття нашого рідного краю, в тому числі і збереження, відтворення та примноження чисельності видів мисливської фауни.