Відбулось розширене засідання колегії Державної екологічної інспекції у Вінницькій області
15 листопада 2007 року відбулось розширене засідання колегії Державної екологічної інспекції у Вінницькій області на тему “Про результати здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року”.
В роботі колегії взяли участь заступник начальника Держекоінспекції Вілен Шатворян, начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Володимир Очеретнюк, заступники, начальники структурних підрозділів та представники Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області, обласного управління лісового та мисливського господарства, обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Віноблагроліс”, обласного водного господарства, управління “Вінницядержрибохорона”, управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області, Головного управління земельних ресурсів у Вінницькій області, Вінницької міжрайонної природоохоронної прокуратури, обласної прокуратури, громадських організацій та ЗМІ.
Основні питання, які розглядалися на колегії, – це взаємодія Державної екологічної інспекції у Вінницькій області з Вінницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державною земельною інспекцією у Вінницькій області, а також результати здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року.
Відкрив колегію заступник начальника Держекоінспекції Вілен Шатворян, який головною метою свого візиту на Вінниччину назвав представлення нового начальника Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Володимира Очеретнюка. У своєму виступі він підкреслив, що в цілому по Україні спостерігається покращення результативності роботи екологічних інспекцій, це дає підстави стверджувати про досягнення мети реорганізації територіальних органів Мінприроди: на 60% зросла кількість перевірок, покращилась їх якість та результативність. Що стосується Вінницької області, то вона займає далеко не останнє місце, але це недостатній рівень роботи, є потенціал, і потрібно покращувати якість перевірок, збільшувати їх кількість.
Доповідаючи про результати співпраці Державної екологічної інспекції у Вінницькій області з Державної земельною інспекцією та обласним управлінням лісового та мисливського господарства, обидві сторони визнали недостатній її рівень та необхідність проведення найближчим часом спільних нарад щодо обговорення пропозицій до спільного плану роботи на 2008 рік.
Підсумки роботи Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за 9 місяців 2007 року підвів начальник – Володимир Очеретнюк, який коротко зупинився на основних досягненнях та недоліках у роботі інспекції.
Зменшення показників спостерігаються лише за кількістю проведених перевірок. Якщо за 9 місяців 2007 року інспекцією проведено 1936 перевірок суб’єктів господарювання області, то в минулому році цей показник складав 4796 (що відповідно вдвічі більше). Проте на дієвість та результативність перевірок це не вплинуло, навпаки, загальна кількість складених протоколів на порушників вимог природоохоронного законодавства у поточному році збільшилась на 16% і склала 1510 протоколів, з яких згідно з чинним законодавством передано для розгляду до судових органів 22. До адміністративної відповідальності у вигляді штрафів у звітному періоді притягнуто 1488 осіб, що більше на 227 чол., тобто на 18%. Сума накладених штрафів склала 131 тисяч 567 гривень (збільшення на 57%), з яких стягнуто 92 тисчі 362 гривень (збільшення на 36%).
З метою відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, за 9 місяців поточного року відповідачам пред’явлено 206 претензій та позовів на загальну суму 178 тисяч 832 гривні, що більше на 28% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з них відшкодовано 106 тисяч 160 гривень, що складає 59%, слід відзначити, що у минулому році цей показник складав 56%.
З метою припинення негативного впливу на навколишнє природне середовище при здійсненні виробничої діяльності у 25 випадках обмежувалася та призупинялася (до усунення порушень) діяльність суб’єктів господарювання з прийняттям відповідних рішень. За аналогічний період минулого року випадків призупинення було всього 4, тобто спостерігаємо збільшення в 6,2 рази.
Однак, щоб провести повний аналіз результатів здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області за 9 місяців 2007 року, варто визначити частку показників її діяльності у загальних показниках по Україні. Вінницька область за кількістю проведених перевірок знаходиться лише на 22 місці із 25 можливих. Що стосується кількості складених протоколів на порушників вимог природоохоронного законодавства, то за підсумками роботи ми займаємо 13 місце із 17-ти, за сумами накладених штрафів 19-те із 27, по матеріалах, які передані до прокуратури Державна екологічна інспекція у Вінницькій області знаходиться на 15 місці із 21, за кількістю осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності – на 7 із 15, а за кількістю призупинок – на 21 із 25.
Загалом, колегія визнала роботу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за 9 місяців 2007 року задовільною і прийняла рішення посилити контроль за виконанням доручень керівництва Мінприроди і Держекоінспекції та дотриманням термінів їх виконання, додержанням вимог законодавства з питань збереження та використання об’єктів рослинного і тваринного світу, якістю і дієвістю перевірок, безпосереднім пред’явленням претензій та позовів суб’єктам господарювання при встановленні факту нанесення ними шкоди навколишньому природному середовищу, забезпеченням належної якості оформлення рішень про тимчасову заборону (зупинення) діяльності суб’єктів господарювання, збільшенням відсотку стягнень претензій та позовів, проведенням належної роботи з громадськими інспекторами.