Жителі Керчі в шоці: мазут убиває риб і мідій, люди втрачають роботу
У Керченській протоці вже не можна ловити рибу. В усі оперативні служби півострова передана постанова Кримської басейнової санепідемстанції на цей рахунок.
"Ця заборона невідомо до якого строку буде діяти, – поділився з «Сьогодні» керченський рибалка Олег Долматов. – Ми й так уже кілька днів сидимо на березі через непогоду. Риба дохне від цього бруду. Можемо взагалі без її залишитися. Чим ми будемо харчуватися і як виживемо, не знаємо!".
На думку експертів Севастопольського інституту біології південних морів, прогнози подальшої обстановки в зоні нещастя залежать від того, наскільки швидко зберуть мазут, що розлився. Вода незабаром почне покриватися нафтовою плівкою, а ікра більшості чорноморських риб розвивається саме у верхніх шарах, так що або загине, або наплодить отруєних мутантів.
ВИНУВАТІ МИ?
За попередніми висновках Держекоінспекції України, за збитки, заподіяні навколишньому середовищу в Керченській протоці, насамперед повинен платити власник танкера «Волгонефть-139» – російська компанія ВАТ «Волготанкер». Сума обчислюється сотнями мільйонів доларів. Моряки ж російських суден, що зазнали аварії, стверджують, що українські берегові служби Керченської протоки закрили їм доступ у безпечне Азовське море. У МНС України вважають необґрунтованими їхні претензії. Як уточнив «Сьогодні» міністр МНС Нестор Шуфрич, ще в суботу 10 листопада, оповіщення було передано двічі: "Якби всі капітани оперативно відреагували на штормове попередження, то вдалося б уникнути аварій кораблів. Але попередження проігнорували. Інакше як пояснити те, що більше п'ятдесяти суден встигли знятися з рейду й укритися в Азовському морі?".
МАЗУТ ОПУСТИТЬСЯ НА ДНО Й УБ'Є МІДІЇ
Погода заважає збирати мазут у Керченській протоці. З неділі не припиняється шторм, пориви вітру досягають 20 м/с, а висота хвиль – 1,5-2,5 метри. "У море вилилося близько 2000 тисяч тонн мазуту, половину викинуло на берег, половина осіла в холодній воді на дно", - повідомив "Сьогодні" представник російського "Грінпіс" Григорій Тимофєєв. Зібрати нафтопродукти, які опустилися на глибину, за словами екологів, неможливо. Боротися з ними реально за допомогою мікроорганізмів, які харчуються мазутом. Але в холодній воді вони не виживуть – тобто до весни їх використати не можна. За словами екологів, до цього часу мазут може рознестися прибережними течіями по всьому Азовському й Чорному морю, від пляжів Кавказу, до ПБК, отруїти воду й знищити безліч риб, мікроорганізмів і популяції мідій.