Халатність губить Чорне море
Нафтові танкери з небезпечним вантажем, що зазнавши аварії, потонули – удар по чутливій екосистемі внаслідок халатності, пише кореспондент Berliner Zeitung Катя Тихомірова.
Три мертві російські моряки виявилися всього лише передвісниками катастрофи. Після того, як наприкінці минулого тижня внаслідок сильного шторму на дно пішло вантажне судно "Нахічевань", їхні трупи винесло в понеділок на берег коси Тузли, що в Керченській протоці. тими днями затонуло чотири судна, сухогрузи і танкер, ще шість сіли на мілину, до моря потрапило 6500 тонн сірки і 2000 тонн мазуту.
Керченська протока, яка пов'язує Чорне море з Азовським, перетворилася на зону лиха. Обом берегам, західному - кримському, що належить Україні, і східному - російському, загрожує мазутова пляма, що вилилася з розколотого навпіл російського танкера "Волгонефть-139", а це 1300 тонн нафтопродуктів. Російський президент Володимир Путін відправив до регіону прем'єр-міністра Віктора Зубкова. Український прем'єр-міністр Віктор Янукович теж приїхав до зони лиха.
Вчора російське узбережжя впродовж 50 кілометрів було покрито нафтою, загинули тисячі морських птахів, повідомили фахівці з російського відділку Greenpeace. Наскільки великий збиток, що його завдано рибним запасам, ще не з’ясували, розповів губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачов. Він говорить про "екологічну катастрофу".
В понеділок і у вівторок провадили роботи з очищення узбережжя. "На них задіяно декілька сотень морських піхотинців, - повідомила вчора Віра Бакашева, прес-секретарка російського відділку Greenpeace. - Їм допомагають десятки співробітників російського міністерства з надзвичайних ситуацій". На берегах Тузли і Щупака теж розпочалися роботи з очищення, говорить Андрій Рудомаха, співробітник "Екологічної вахти" на Північному Кавказі. "Але, щоб упоратися з наслідками катастрофи, не вистачає людей і підручних засобів".
Крім того, вчора, після виявлення авіаційної бомби, яку ще належить знешкоджувати, було закрито косу Тузлу. До порядкування рятувальників надано 15 "Камазів", повідомляє представник місцевих органів влади. "Збиток колосальний, - говорить Андрій Рудомаха. - Він торкнувся всієї екосистеми Керченської протоки. Тільки на сьогоднішній день загинуло 30 тисяч птахів, але це не є остаточна цифра. Про їхній порятунок ніхто не піклується". Навіть у нормальних погодних умовах Керченська протока - це випробування для капітанів і екіпажів, свідчить Рудомаха. "Але, попри все, ним і надалі перевозять небезпечні вантажі".
Нафтова пляма, яка загрожує як Чорному, так і Азовському морям, - це, за першими оцінками експертів, найтяжча катастрофа в історії цього регіону. Наслідки передбачено. Північно-східний берег Керченської протоки розташовано на шляху міграції перелітних птахів, зграї яких саме зараз відправляються на південь. Крім того, під загрозою опинилася і без того нечисленна популяція морських черепах. Головна небезпека для них - це зменшення вмісту кисню у воді. "Постраждала вся морська фауна, - говорить Ігор Голубенков, представник громадської організації "За порятунок Тамані". - Нафта вбиває птахів і молюсків. Зараз проводиться очищення берега, але доля тварин нікого не хвилює".
Катастрофа вдарила по екосистемі, яка і до того була ослабленою, пояснює заступник голови міжнародної організації із захисту довкілля "Екозахист" Володимир Слівак. "Ситуація була безнадійною ще до катастрофи". За даними Greenpeace, окрім "Волгонефті-139", аварії зазнав ще один аналогічний танкер, "Волгонефть-123".
Під час шторму він стояв на якорі в російському порту "Кавказ". Його теж було завантажено нафтопродуктами, він сильно постраждав, і з його танків теж стався витік небезпечного вантажу. Управління порту, попри штормове попередження, що надійшло, відмовилося розвантажити танкера, оскільки судно вже оглянула митниця. Відкачування мазуту, що залишилося, з танків "Волгонефті-123" розпочали тільки вчора.Той факт, що, попри штормове попередження, в порту "Кавказ" перебував повністю завантажений танкер, показує, як на вантажних суднах, які ходять під російським прапором, ставляться до техніки безпеки, йдеться у повідомленні Greenpeace. Танкер "Волгонефть-123", що його побудовано 1975 року, офіційно списали ще 26 липня 2004 року, і його вже давно мали переплавити.
Ще два вантажні судна, які затонули в Керченській протоці, "Волгодонськ" і "Ковель", мали на борту загалом 6500 тонн сірі. Ніякої небезпеки цей вантаж собою не являє, запевняли відповідні відомства, контейнери герметично закрито. Проте російська екологічна організація "Зелений хрест" заявляє, що затонула сірка є набагато небезпечніше для екосистеми протоки, ніж мазут, що вилився.
Ще в понеділок керівник Госморспасслужби Анатолій Янчук заявив, що провина за аварії є також на капітанах та особовому складі кораблів. Всі судна перебували далеко не в найкращому стані. Українська берегова охорона видала штормове попередження, проте воно було дуже неточним. З урахуванням штормового попередження танкерові "Волгонефть-139", який згодом розколовся, не можна було виходити в море, стверджує прокуратура. Танкер, що його побудовано 1977 року, міг не витримати шторму. Провина за катастрофу є і на пароплавствах, говорить Ігор Голубенков: "Вони роблять легкі гроші, не озираючись на можливий збиток".
Таманська затока була колись місцем відпочинку. "13 кілометрів абсолютно чистого морського пляжу і чиста вода, як у Майамі або на Гаваях!". Він категорично не годиться на роль перевалочного пункту для небезпечних вантажів. Протока є дуже небезпечна. Крім того, вантажі перевозилися на суднах, призначених для річкового судноплавства, які взагалі не можна використовувати в таких складних водоймищах. "Наші бізнесмени, - говорить Ігор Голубенков, - як діти, їм не можна давати в руки сірники".