Володимир Борейко: Україна абсолютно не готова до техногенних катастроф
Шторм на Азовському морі в неділю показав всю уразливість морських вантажоперевезень в цьому районі. Один лише той факт, що, знаходячись на стоянці, розвалився навпіл танкер "Волгонефть-139", завантажений мазутом, вже викликає надзвичайне обурення. Проте, цього дня затонули ще 4 судна і ще 6 сіли на мілину. В результаті у воду потрапило близько 7 тис. тонн сірки і більше 1 тис. тонн мазуту. "Реальна політика" звернулася до директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка з проханням прокоментувати можливі наслідки катастрофи.
Що стосується сірки, то вона під контролем. По-перше, вона знаходиться в контейнерах, по-друге, це - сама по собі нейтральна речовина, яка не вступає у взаємодію з водою або з повітрям. Тобто, навіть якщо контейнери попсовані, вона просто висиплеться на дно, і нічого не буде. А якщо контейнери нормальні, їх просто піднімуть, коли буде можливість. А що стосується мазуту, то це серйозна проблема. Більше тисячі тонн його вилилося, для Азовського моря це незвичайно багато. Якби це було в океані, то це можна було б назвати аварією середньої тяжкості. А для Азовського моря це дуже серйозна, глобальна екологічна катастрофа. Ситуація ускладнюється ще і тим, що зараз неможливо провести рятувальні роботи. Якби був штиль, то можна було б підігнати судна і цей мазут зібрати. А оскільки гуляє шторм, то хвилі просто розіб'ють цю пляму на десятки, якщо не сотні, маленьких плям, які розжене по морю, і їх просто фізично буде неможливо зібрати.
Це забруднення ударить насамперед по водоплавних птахах - адже зараз на Чорному і Азовських морях зібралася величезна кількість перелітних птахів. Вони всі будуть вимазані в мазуті і помруть від переохолодження. Крім того, це удар по рибах. Мазут має властивість вимазувати водні рослини, вимазувати місця нересту, тобто риба не зможе нереститися, а це означає, що загине вся ікра. По-третє, завданий удар по пляжам, тому що і Керченська протока, і Рибальська стрілка - це перш за все прекрасні пляжі, пансіонати, будинки відпочинку і так далі. Я сумніваюся, що наш Янукович і Шуфрич будуть зараз щось робити, тим більше, вони зараз фактично вже "міністри без портфелів". Природно, ніхто нічого робити не буде, і весь цей мазут вимаже пляжі. Всі ці обіцянки, що виділять гроші, це все - базікання, як показує практика. Таким чином люди просто позбудуться своїх улюблених місць відпочинку, тим паче, що на Азовському морі пансіонати не такі дорогі, і там відпочиває практично вся Україна. Курортний сезон опиниться під загрозою зриву.
Ну ще й такий момент: такі тварини, як дельфіни і осетрові риби особливо чутливі до забруднення водоймищ, і може початися їх масова загибель. А в Азовському морі мешкає чотири види осетрових: осетер російський, осетер атлантичний, білуга і стерлядь. Два види з них занесені в Червону книгу, а два що залишилися будуть занесені в її третє видання. Я боюся, що вони просто не доживуть до цього видання, тому що катастрофа просто колосальна.
Я взагалі не розумію, як трапилося, що в Азовському морі корабель розламався навпіл. Там ніколи навіть хорошого шторму не було. Що таке 5 балів? Я не розумію, що це за пароплави, які возять нафтопродукти, але розвалюються від п’ятибалльного шторму. Я практик, я знаю, що таке нафтові плями. Я займався цим на Білому морі, і я знаю, що таке, коли нещасні жителі не можуть підійти до моря, тому що там смуга нафти 10-15 метрів. Це жахливо. Рибаки можуть залишитися без роботи...
У нас в плані надзвичайних ситуацій не робиться взагалі нічого. Якщо Шуфрича, який ніколи цим не займався, призначають міністром МНС, це багато про що говорить. У нас все застаріло. У Канаді ніхто не почне знімати плями, вичерпуючи воду. Там розроблені спеціальні штами бактерій, які пожирають нафтові плями. Летить літак, розсипає порошок з цими бактеріями над ураженими ділянками води, і ці бактерії зжирають пляму. Все, проблема вирішена. Але у нас про це навіть ніхто не знає. Адже можна було заздалегідь придбати ці засоби, адже ніхто не застрахований від таких речей... Повинні бути фахівці, які займаються порятунком тих же водоплавних птахів. У Германії є спеціальні загони, підготовлені, навчені, забезпечені устаткуванням. У нас такого немає. Що, хтось ходитиме по забрудненому нафтою берегу в гумових чоботях і ловити цих чапель або качок? Ніхто цим займатися не буде. Загалом, ми до техногенних катастроф не готові. Була аварія з фосфором - теж брехали, що все під контролем, що все нормально. Що ми маємо в результаті? 500 чоловік обпеклося, захворіло. Хто про них зараз пригадає? Потім посадили зелену травичку, а через тиждень вона знову згоріла. Ну це ж ганьба. Це просто ганьба. Те ж саме у нас буде і з цією катастрофою. На жаль, такі катастрофи доводиться коментувати саме на таких мінорних нотах.