Київ потоне в смітті і залишиться без світла та води?
Звалища - вже зараз гостре питання для Києва. Крім того, вже через три роки в столиці може трапитися колапс через зношеність інженерних споруд і перенаселення, пише "Комсомольська правда в Україні".
Видання з'ясувало, що велика частина інженерних мереж міста була побудована більше сорока років тому: з того часу офіційне населення Києва збільшилося мало не в шість разів. Енергетики заявляють, що мережі фізично не витримують і при такому фінансуванні довго не протягнуть. Одного прекрасного дня місто може залишитися без світла і тепла.
Водночас б'ють на сполох і екологи: переповнений сміттєвий полігон №5 отруює навколишнє середовище.
У зв'язку з вищезазначеним журналісти "Комсомолки" звернулися до фахівців, щоб дізнатися: що може трапитися із столицею, якщо не вирішувати проблеми з комунікаціями.
Також видання дізналося, що для попередження біди, найближчими роками в Київ доведеться вкласти дуже багато грошей.
Наприклад, будівництво нового колектора обійдеться приблизно в 300 мільйонів гривень, а модернізація електричних мереж складе взагалі астрономічну цифру - 2,6 мільярда. Якщо ж цього не зробити, цілком вірогідний розвиток не одного, а одразу всіх трьох сценаріїв одночасно, після чого столиця стане величезним звалищем без світла, води і каналізації якраз перед ЄВРО-2012.
ПРОБЛЕМА: СТАРИЙ КОЛЕКТОР ПЕРЕПОВНЕНИЙ
Центральна магістраль київської каналізації була побудована за часів післявоєнного розвитку міста - більше 40 років тому. Тунель діаметром три з половиною метри знаходиться на глибині від 10 до 70 метрів під Києвом і проходить від вулиці Фрунзе (у районі Нахімова) до Саперно-Слобідської. Це колосальна споруда, масштабами рівна з метрополітеном.
"За всі 40 років магістральний колектор жодного разу не ремонтувався. Більше того, знаходячись на такій глибині, він практично не піддається дослідженню, тому точно сказати, в якому він стані, майже неможливо. Зате обстеження тих частин, які хоч якось можна побачити, дають підстави припускати, що він в аварійному стані. Деякі ділянки колектора заповнені на 100%. Для надійної роботи каналізації міста необхідно побудувати друге відгалудження головного колектора", - розповів виданню директор інституту "Київінжпроект" Микола Марченко.
Газета зазначає, що приблизно 15 років тому був затверджений проект нового колектора київської каналізації, але реальне втілення задуманого почалося тільки кілька років тому. "За цей час вся документація застаріла, і сьогоднішнє проектування натрапило на несподівану перешкоду: деякі майданчики, відведені під каналізаційні камери (це величезна шахта діаметром близько 7 метрів і завглибшки 20-70 метрів), встигли використати для інших цілей! Так, на вулицях Нижньоюрківській, Смирнова-Ласточкіна і на майданчику в районі Залізничного шосе вже проектуються житлові будинки, а на площі Панаса Мирного замість каналізаційної шахти поставили пам'ятник".
"Що робити далі - шукати нові ділянки або розчищати старі - незрозуміло. А тим часом, за словами Миколи Марченка, каналізація може відмовити прямо завтра", - підсумовує видання.
ЧИМ ЗАГРОЖУЄ: ЦЕНТР, ОБОЛОНЬ І ПЕЧЕРСЬК ЗАЛЛЄ СТІЧНИМИ ВОДАМИ
Якщо магістральний колектор раптово перестане виконувати свої функції, в Києві трапиться міні-катастрофа, прогнозує "Комсомолка". В цьому випадку, припускає газета, більше половини Правого берега, зокрема центральна частина, Оболонь, Печерськ, Поділ і всі райони, на захід від Московської площі опиняться без каналізації.
"Через це влада буде вимушена відключити все водопровідне постачання, щоб хоч якось ослабити навантаження на каналізацію. Але повністю припинити користування водою неможливо - існують бювети, з яких воду в квартиру можна принести вручну".
В результаті стічні води замість каналізації потечуть в дощові стоки, а звідти - до Дніпра. Терміновий ремонт може затягнутися на кілька місяців, в цей час киянам доведеться обходиться без води і каналізації, а міста, розташовані нижче за течією Дніпра (Черкаси, Кременчук, Дніпропетровськ, Запоріжжя), отримають питну воду з фекаліями.
ПРОБЛЕМА: СМІТТЯ НІДЕ УТИЛІЗУВАТИ
На сьогоднішній день, відзначає "Комсомолка", єдиним місцем в Києві, де утилізують тверді побутові відходи, є полігон №5 біля села Підгірці - єдиний облаштований полігон в Україні.
Проте його ресурсів вистачить лише на три - максимум чотири роки. Водночас існуючий сміттєспалювальний завод "Енергія" утилізує тільки 10% київського сміття.
Майбутній завод на Троєщині здатний спалити 500 тонн сміття за добу, але це лише половина всіх київських відходів. "Тобто навіть якщо його запустять через три роки і він замінить полігон біля Підгірців, проблема не вирішиться", - стверджує газета.
ЧИМ ЗАГРОЖУЄ: "ВІЧНІ" ЗВАЛИЩА ЗНИЩАТЬ ДОВКІЛЛЯ
Журналісти не виключають, що якщо сміттєспалювальний завод на Троєщині з якихось причин не встигнуть побудувати протягом найближчих років, а полігон №5 вичерпає свій ресурс, то у результаті "Київ обросте дрібними і великими звалищами побутових відходів, які нікуди подіти і які з часом можуть завдати непоправної шкоди екології Києва і області".
ПРОБЛЕМА: РЕЗЕРВИ ЕЛЕКТРИЧНИХ ПІДСТАНЦІЙ ВИЧЕРПАНІ
"Ще років 20 тому ніхто не міг передбачити таке бурхливе зростання споживання електроенергії. Адже майже всі існуючі підстанції проектувалися і будувалися для потреб зовсім іншого Києва - столиці однієї з провінцій імперії, а не самостійної держави", - пише "Комсомольська правда".
"В останнє десятиліття темпи забудови міста випереджають розвиток інженерної інфраструктури. На сьогоднішній день резерви потужності діючих підстанцій практично вичерпані, кожна п'ята підстанція на 110 кВт і 35 кВт переобтяжена, а підстанції на 330 кВт практично не мають резерву потужності. Понад 25% кабельних ліній відпрацювали 30 років і більше, 41% трансформаторних підстанцій експлуатуються понад 25 років", - пояснив виданню суть проблеми в.о. технічного директора Київенерго Євгеній Абрамов.
Так, дефіцит електричної потужності існує в центральній, південно-західній, лівобережній частинах столиці, в районі Подолу. Це багато в чому стримує розвиток Київського метрополітену, міського електротранспорту, офісних і житлових комплексів.
ЧИМ ЗАГРОЖУЄ: У МІСТІ НЕ МОЖНА БУДЕ БУДУВАТИ НОВІ БУДИНКИ
До 2010 року, за прогнозами журналістів, електричні мережі Києва не зможуть забезпечити місто необхідним об'ємом електроенергії через перевантаження підстанцій. У більшій частині Києва буде припинена видача технічних умов для підключення нових об'єктів до електричних мереж.
"Комсомолка" звертає увагу, що без цих документів не може бути зведений жоден будинок, офісний або торговий центр. "А якщо раптом нагряне холод, подібний тому, який був в січні 2006 року, мережі можуть взагалі не витримати навантажень, і половина Києва залишиться без світла".