$5 млн коштує знищення пестицидів, що зберігаються на Харківщині
З радянських часів у нашій області зберігається така кількість пестицидів, що їхня утилізація може зайняти багато років. Особливо з урахуванням високої вартості цієї процедури: знищення 1 тис. тон ядохімікатів коштує 25 млн. грн. Зараз переробкою пестицидів «харківського походження» займаються в Сумській області.
Як повідомив начальник Державної екологічної інспекції в Харківській області Анатолій Винник, з початку року екологічні служби виявили в області 1180 т пестицидів: «Зберігаються вони в 112 складських приміщеннях. З них 23 - у незадовільному стані. Але рейди виявили ще й невраховані, забуті або приміщення, що приховуються спеціально від нас, де зберігаються ядохімікати».
Незважаючи на дорожнечу й інші складності, позбутися від пестицидів цілком реально. Було б на те бажання місцевої влади. Як приклад Анатолій Винник привів Коломакський район, з якого на переробку було відправлено 10 т ядохімікатів. Якби такими темпами просувалися всі райони області, «проблему можна було б вирішити на 10%».
Сама несприятлива ситуація - у Нововодолажському районі, де перебуває базовий склад пестицидів. За ним - Валковський район. Поки немає грошей на те, щоб отруту знищити, її «перезатарюють». Хоча упакування отрут у герметичні ємності не завжди дозволяє уникнути влучення хімії в навколишнє середовище.
В екологічній інспекції зараз ґрунтовно замислюються про те, як здешевити і прискорити процедуру рятування від отрути. Як варіант - пересувна установка для нейтралізації пестицидів, що зараз створюють у Харкові. Правда, поки вона буде мати всього лише експериментальне значення. Її потужність - 50 кг ядохімікатів у годину.
Винник повідомив і про ситуацію із твердими побутовими відходами, що у нас така ж погана, як і по всій Україні: обсяг несанкціонованих смітників - приблизно 50 млн. т. Харківська частка становить близько 3 млн. Але в реальності цю цифру сміло можна збільшити в півтора рази. По всій області в нас мінімум 5 млн. т сміття. Засмічено рекреаційні зони, посадки. У тому числі, і в місті.
І питання це поки далеке від рішення.