Підведено підсумки другого етапу операції “Чисте повітря”
З 2 по 23 жовтня 2007 року в Чернігівській області було проведено другий етап операції “Чисте повітря”. В організації акції приймали участь представники Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, інспектори ДАІ, громадські організації.
Заходом були охоплені міста Чернігів, Прилуки, Ніжин, 16 районних центрів та 55 сіл області.
Для проведення операції “Чисте повітря” в області було створено 32 контрольних групи, в яких брали участь 74 особи.
У ході операції проводився контроль за:
- викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря автотранспортними засобами;
- виконанням підприємствами та організаціями заходів зі зменшення викидів в атмосферу;
- наявністю нормативних документів, інструкцій, методичних рекомендацій та веденням документації;
- інших вимог природоохоронного законодавства.
Під час акції було перевірено 137 автотранспортних підприємств, автогосподарств сільськогосподарських і промислових підприємств, СТОА та інших організацій. Із перевірених 1524 одиниць автотранспортних засобів на вміст забруднюючих речовин у відпрацьованих газах не відповідали стандарту – 130 автомобілів, тобто 8,5.
Найбільша кількість автомобілів з перевищеним вмістом оксиду вуглецю та димності у відпрацьованих газах експлуатується на підприємствах Мінагропрому – 15,4%.
Слід зазначити, що на підприємствах, де питанню охорони атмосферного повітря приділяється належна увага, є прилади контролю вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах, діагностичне обладнання, відсоток несправних автомобілів зведений до мінімуму. До таких підприємств відносяться ВАТ “Чернігівське “Хімволокно”, ВАТ “ЧеЗаРа”, КАТП-2528, ВАТ “Чернігівське АТП-17462” (всі в м.Чернігові).
На сьогоднішній день, на підприємствах та в організаціях області, нараховується 139 приладів для здійснення контролю за викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря автомобільним транспортом. Обслуговуючий персонал контрольно регулювальних пунктів (КРП) має професійний рівень підготовки. КРП укомплектовані нормативними документами, інструкціями, методичними рекомендаціями.
Порушення природоохоронного законодавства власниками індивідуальних транспортних засобів становлять 30,8 % від загальної кількості порушень. Із перевірених 1495 приватних автомобілів зафіксовано перевищення вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах 78 автомобілів, тобто – 5,2%.
За порушення законодавства в сфері охорони атмосферного повітря притягнуто до відповідальності 124 порушника , в тому числі 9 посадових осіб, 76 водіїв індивідуального транспорту. Призупинялась експлуатація 161 державного та 74 індивідуальних автотранспортних засобів.
Продовжується робота по переведенню автотранспортних засобів на газове паливо у м. Чернігові (ВАТ “Чернігівавтосервіс”), Борзнянському, Менському, Бобровицькому, Чернігівському, Коропському районах.
Аналізуючи причини порушень законодавчих та нормативних актів з охорони атмосферного повітря, слід зазначити, що, як і в минулі роки, на виникнення порушень в основному впливає тривалий термін експлуатації автомобілів, несвоєчасне і неякісне регулювання паливної системи двигунів, відсутність коштів для поновлення автотранспортного парку. Разом з тим хочеться відмітити, що найменша кількість автомобілів з перевищеним вмістом оксиду вуглецю та димності у відпрацьованих газах експлуатується в м. Чернігові.