На Южно-Українській АЕС проінспектовано американські паливні касети
- Сьогодні майже повністю ці 6 ТВЗ обстежено, вони нормально виглядають та можуть експлуатуватися далі, - так прокоментував підсумки інспекції дослідних тепловиділяючих збірок виробництва компанії «Westinghousе», які було встановлено в активній зоні третього енергоблоку ЮУАЕС у рамках програми міжнародної допомоги США два роки тому, директор харківського Центру проектування активних зон (ЦПАЗ) Володимир Краснорутський. Такі перевірки, відповідно до нормативних вимог до використання нових зразків палива, виконуються після завершення кожного експлуатаційного циклу – річної паливної кампанії.
Окрім керівника ЦПАЗ, до складу інспекції, що працювала на Южно-Українській АЕС з 28 по 31 жовтня, увійшли фахівці Тихоокеанської Північно-західної національної лабораторії (PNNL), яка займається проектами міжнародної допомоги США за програмою ядерної безпеки, а також фірми-виробника дослідного палива «Westinghousе». Разом з даними візуального контролю, виконаного під час перевірки, при підготовці звіту враховуватимуться експлуатаційні показники, зареєстровані протягом річної паливної кампанії. Декілька інспекційних заходів буде виконано також у процесі завантаження тепловиділяючих збірок в активну зону реактору.
Українсько-американський договір про впровадження проекту кваліфікації ядерного палива для АЕС України підписано у 2000 році. Перші конкретні кроки з диверсифікації джерел поставок енергоресурсів у нашій державі зроблено в серпні 2005 року, коли Южно-Українська станція, першою серед вітчизняних АЕС, розпочала дослідну експлуатацію американського ядерного палива.
У разі, якщо дослідно-промислова експлуатація перших 6 американських касет повністю підтвердить їх надійність, у 2009 році набуде чинності другий етап проекту, відповідно до якого США поставить на Южно-Українську АЕС ще 42 паливні збірки. За словами члена інспекції, представника PNNL Роберта Моффітта, сьогодні вже підписано контракт з компанією «Westinghouse» на їх виготовлення. Зі свого боку НАЕК «Енергоатом» уклала договір на закупівлю низькозбагаченого урану. Аналіз безпеки перевантажень візьме на себе Центр проектування активних зон.
Роберт Моффітт повідомив, що 36 з 42 наданих касет будуть ідентичні до шести, що вже працюють на ЮУАЕС. До конструкції інших планується внести незначні зміни. За інформацією спеціаліста PNNL, майбутні модифікації грунтуються на досвіді експлуатації ТВЗ «Westinghouse» як в Україні, так і на АЕС інших країн, та будуть спрямовані на те, щоб зробити конструкцію паливних збірок більш жорсткою. Це дозволить запобігти викривленню касет і подовжити термін їх експлуатації.
У разі вдалої реалізації проекту кваліфікації ядерного палива для АЕС України, а його підсумки планується підбити у 2013 році, наша країна отримає альтернативне джерело постачання ядерного палива, отже, з'явиться можливість вибирати його постачальника на тендерній основі.