Відбулось засідання колегії Держуправління у Вінницькій області
На порядку денному стояли питання збереження цінних природоохоронних територій в процесі погодження вилучення (викупу), надання земельних ділянок та робота зі зверненнями громадян за 9 місяців 2007 року.
Особливу увагу в ході роботи колегії було зосереджено на проблемах, що пов'язані з відведенням земельних ділянок під житлову забудову, оздоровчі та рекреаційні потреби. Останнім часом спостерігається тенденція до вилучення під ці потреби земель водного та лісового фондів та земель сільськогосподарського призначення. Так,за 9 місяців 2007 рокудержуправліннямвідхилено та повернуто на доопрацювання 105 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (у 2006 році відхилених та повернутих на доопрацювання проектів було лише 19).
Також на засіданні колегії йшлося про те, що відповідного врегулювання потребує і ряд існуючих протиріч між природокористуванням та природоохоронною діяльністю на водних об’єктах. Так, Держуправлінням виявлено цілий ряд способів, за допомогою яких окремі суб'єкти господарювання використовують природні ресурси без всяких обмежень, а плата за них не надходить до бюджету. Серед таких способів виявлено наступні:
- взагалі не укладати договір оренди водного об’єкту;
- не дотримуватись вимог укладеного договору оренди водного об’єкта;
- не платити за використання гідротехнічних споруд, які є державною або комунальною власністю;
- через незаконну реконструкцію греблі збільшити обсяг і площу орендованого ставка, за рахунок чого уникати плати за не обліковані площу земель й обсяг води.
Унікальним способом є "досвід "КП "Нептун" Ладижинської міської ради, яке використовує для риборозведення найбільшу та найпродуктивнішу у Вінницькій області водойму – Ладижинське водосховище і, за рахунок маніпулювання законом, взагалі ні за що не платить.
Типовою є ситуація, коли районні державні адміністрації укладають договори оренди земель водного фонду, якими не встановлено жодних обмежень і обтяжень, що визначені безпосередньо Конституцією України (право загального водокористування), Водним кодексом України (заборона ряду видів господарської діяльності). Повністю ігноруються цими договорами й вимоги Законів України „Про тваринний світ” та „Про національну екомережу”, що призводить до руйнування цілісності водно-болотних біоценозів, зменшення їх біорізноманіття.
З метою вдосконалення роботи з підготовки документів дозвільного характеру, колегія рекомендувала спільно з Головним управлінням земельних ресурсів розробити зразок договору оренди земель водного фонду, яким передбачити визначені законодавством обмеження їх використання з урахуванням природоохоронної цінності цих земель, їх статусу як просторових елементів національної та регіональної екологічної мережі.
Також в рішеннях колегії було зазначено, що, оскільки багато водойм у Вінницькій області мають багатоцільове використання і не можуть бути всі без винятку надані для риборозведення, є дуже важливим затвердити переліки водойм, які призначені для технічних потреб, використовуються як протипожежні водойми, повинні використовуватись виключно для природоохоронних потреб (збереження біологічного та ландшафтного різноманіття), надаються для масового відпочинку територіальним громадам.
Ще однією актуальною проблемою, що розглядалась на засіданні, була проблема трансформації природних ландшафтів в результаті їх заліснення. В ряді місць на території Могилів-Подільського, Мурованокуриловецького, Піщанського, Ямпільського районів під заліснення потрапили цінні степові ділянки, де зростають види рослин, що знаходяться під особливою охороною. В рішеннях колегії зазначено, що до збереження цінних природоохоронних територій необхідно залучати громадські екологічні організації, яким першочергово надавати в оренду ділянки земель природоохоронного призначення, як це рекомендовано Європейським центром збереження природи.