В Одесі відбулась міжнародна науково-практична конференція
25 жовтня 2007 року в Одесі відбулась міжнародна науково-практична конференція “Проблеми збору, переробки та утилізації відходів”.
Організаторами конференції виступили: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Державна компанія “Укрекоресурси”, Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, Одеська обласна рада, Державна екологічна інспекція в Одеській області, Управління екобезпеки Одеського міськвиконкома, Одеський Державний екологічний університет, Одеський інноваційно-інформаційний центр “Інвац”.
У роботі конференції участь взяв начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Примак В.О., завідуюча сектором екологічної безпеки, поводження з відходами та з хімічними речовинами Фінашкіна В.І., голова Громадської ради при Держуправлінні Романов Ю.С. та інші фахівці у галузі поводження з відходами. В ході конференції були підняті проблемні питання збору, переробки та утилізації відходів в Одеській області.
Однією з найбільш гострих екологічних проблем області, що істотно впливають не тільки на соціально-економічний стан суспільства, але й на благополуччя національного бізнесу, є проблема утворення, зберігання, утилізації та знешкодження відходів.
Утворення промислових відходів 1-3 класу небезпеки тільки у 2006 році склали 6,2 тис. тонн. Збільшення рівня утворення відходів обумовлено деяким зростанням рівня виробництва. Згідно ст.26 Закону України від 5.03.1998 р. №187/98-ВР „Про відходи” обов’язковому державному обліку та паспортизації підлягають всі відходи, що утворюються на території України. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 р. №2034 „Про затвердження порядку обліку та паспортизації відходів” підприємства області зобов’язані проводити інвентаризацію та розробку технічних паспортів відходів зі складанням реєстрових карток. Загальна кількість підприємств, на яких проведена інвентаризація відходів, в області становить більш як 1050 підприємств.
Основні накопичення зосереджені:
- в отрутомогильнику Одеського морського торговельного порту біля с.Алтестове Біляївського району, що у 2-х км від Хаджибейського лиману - 922 тонни ДДТ,
- на складі у с. Саф'яни Ізмаїльського району – 265 тонн отрутохімікатів,
- на складі біля с. Затишшя Ширяєвського району – 215 тонн, що взагалі складає 1402 тонни.
Решта отрутохімікатів, які розміщуються на інших складах області, складає близько 500 тонн.
Більшість отрутохімікатів, що зберігаються на складах, відносяться до групи “В” (невідомі, суміші). Серед хімікатів, що зберігаються: ДДТ, хлорат магнію, фосфід цинку, препарати сірки, ціаніди.
На території отрутомогильника біля с. Алтестове проводяться моніторінгові дослідження Українським науково – дослідним проектно – конструкторським інститутом морського флоту України (УкрНІІМФ) згідно договору з Одеським морським торговельним портом.
Крім промислових відходів, що утворюються на підприємствах, за даними проведеної інвентаризації на території Одеської області нараховується 160 складів з непридатними до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР), на яких накопичено близько 1900 тонн непридатних до використання ХЗЗР. З 26 районів Одеської області тільки на території 4 районів непридатні ХЗЗР відсутні.
В цьому році в області ведуться роботи згідно німецько-українського проекту за участю Мінприроди. Згідно запланованих робіт з області буде вивезено за межі України 283 тонн заборонених, або непридатних для подальшого використання хімічних засобів захисту рослин за рахунок Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, на що планується виділити близько 4 мільярдів гривень.
Щодо збору вторинної сировини (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від від 18.01.2003 р. №82 „Про затвердження переліку окремих видів відходів як вторинної сировини”), до якої відносяться: макулатура, склобій, відходи полімерні, відходи гумові, у тому числі зношені шини, матеріали текстильні вторинні, відпрацьовані люмінесцентні лампи та інші відходи, що містять ртуть, відпрацьовані нафтопродукти, цим видом діяльності в області займаються 89 організацій та підприємств, що отримали ліцензії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
На вимогу Держуправління в усіх районах області відновлено роботу комісії поводження з відходами виробництва та безхазяйними відходами. У більшості районів оновлено склад комісій. Держуправлінням щоквартально складаються переліки підприємств, які не отримали дозволи та ліміти на утворення та розміщення відходів, та направляються для притягнення порушників до відповідальності до Держекоінспекції та податкових органів.
Для поліпшення стану у сфері поводження з відходами необхідно:
- подальше вирішення утилізації або знешкодження непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин за рахунок Державного фонду охорони навколишнього природно середовища;
- розробка та впровадження технологій переробки промислових, побутових відходів та вторсировини;
- проведення державної політики в сфері регулювання заготівельних цін на вторинну сировину для стимулювання її збору;
- вдосконалення контролю за підприємствами, які утворюють відходи;
- впровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів у населення;
- підтримка місцевих органів влади підприємств, які здійснюють заготівлю, переробку вторинної сировини.
Питання поводження з відходами на території області знаходяться на постійному контролі Держуправління.