Проект Стратегії розвитку ядерно-енергетичного комплексу буде доопрацьовано
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 456 від 14 березня 2007 р. НАЕК «Енергоатом» подав на розгляд Уряду проект Стратегії розвитку ядерно-енергетичного комплексу України на період до 2030 року, розробленого спільно з Державним науково-інженерним центром систем контролю та аварійного реагування. Цей документ доповнює, розвиває і конкретизує напрямки, викладені у відповідному розділі затвердженої у березні минулого року Енергетичної стратегії України на період до 2030 року.
У 12 розділах проекту Стратегії накреслено завдання, вирішення яких забезпечить на тривалу перспективу ефективне та конкурентоспроможне виробництво електричної і теплової енергії на АЕС, а також іншої продукції на підприємствах ядерно-енергетичного комплексу (ЯЕК).
Упродовж тривалого часу ЯЕК забезпечує близько половини загального виробництва електроенергії в державі, що робить його стабільне функціонування обов’язковою умовою сталого розвитку всієї української економіки.
Визначальними умовами подальшого розвитку ЯЕК проект Стратегії визначає: безумовне дотримання всіх норм та вимог з безпеки ядерних об’єктів і обмеження їх впливу на населення і навколишнє середовище; забезпечення національної безпеки України за паливно-енергетичними показниками; мінімізація за межами планового періоду негативних економічних, соціальних, екологічних та інших наслідків від функціонування ЯЕК протягом планового періоду; забезпечення ефективного використання раніше здійснених капіталовкладень; забезпечення безперервності функціонування ЯЕК за межами планового періоду.
Основною кінцевою продукцією ЯЕК у вказаний період залишатиметься електроенергія, яка вироблятиметься як на існуючих, так і на нових енергоблоках АЕС України в обсязі до 50% від загального виробництва в державі. Ефективність виробництва та стабільність усієї системи буде забезпечуватися завдяки використанню потужностей у маневровому режимі, синхронізації роботи із суміжними закордонними мережами, створенню матеріальних резервів, диверсифікації постачання продукції та іншим заходам.
Згідно з проектом Стратегії, основними напрямками діяльності, які визначають подальший розвиток ядерно-енергетичного комплексу, є: вдосконалення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії; вдосконалення управління підприємствами та об’єктами ЯЕК; забезпечення АЕС України ядерним паливом; безпечна експлуатація об’єктів ЯЕК, включаючи продовження безпечної експлуатації АЕС за терміни, передбачені вихідними проектами; безпечне поводження з технологічними відходами АЕС та інших об’єктів ЯЕК; забезпечення безпечного зняття з експлуатації АЕС та інших об’єктів ЯЕК; будівництво нових ядерних енергоблоків; наукове, проектно-конструкторське, інжинірингове, промислове, будівельно-монтажне, та кадрове забезпечення об’єктів ЯЕК протягом всього їх життєвого циклу; соціальні аспекти розвитку ядерної енергетики в Україні; міжнародне співробітництво в сфері використання ядерної енергії.
3 липня проект Стратегії було обговорено на робочій нараді під головуванням віце-прем’єр-міністра України Андрія Клюєва. Представляючи документ, президент НАЕК «Енергоатом» Андрій Деркач наголосив, що виконання Стратегії розвитку ядерно-енергетичного комплексу стане тим високотехнологічним локомотивом, якому під силу витягнути всю економіку України на новий, сучасний рівень розвитку.
Перший віце-президент з економічної політики і корпоративного розвитку НАЕК «Енергоатом» Микита Константінов повідомив сьогодні журналістам, що всі зауваження і пропозиції, висловлені на нараді в Кабінеті Міністрів, буде враховано під час доопрацювання проекту Стратегії.