Проблема оренди ставків для риборозведення на Вінничині
15 жовтня відбулося виїзне засідання Вінницького прес-клубу, під час якого журналісти безпосередньо на місці ознайомилися з найактуальнішою темою серед проблем природокористування – проблемою оренди ставків для риборозведення.
Від Держуправління участь в роботі засідання взяли начальник Держуправління Олена Яворська та начальник відділу моніторингу, комунікацій та інформаційного забезпечення Віталій Фінклер. В ході роботи було зазначено, що кожна десята скарга, яка надійшла в 2006-2007 роках до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області стосується використання водних об’єктів. Зважаючи на актуальність даної проблеми, Вінницька обласна рада готується внести зміни у своє рішення від 7.11.2002р. №119 „Про тимчасовий порядок надання в оренду водних об’єктів”. Потреба у вдосконаленні цього рішення ще раз демонструє недосконалість чинного законодавства, неможливість повністю врегулювати питання в правовому полі, неспроможність контролюючих органів забезпечити ефективний контроль за дотриманням природоохоронного законодавства при використанні водних об’єктів.
Під час роботи прес-клубу журналісти на місці ознайомилися з порушеннями, які вже набули типових ознак: ставок, вода з якого спущена з порушенням графіку (Вінницький район); нарощування дамби і підняття рівня води без проекту (Немирівський район). Серед низки негативних прикладів приємною подією стала зустріч з орендарем в Гайсинському районі, який користується водоймою з дотриманням необхідних умов договору про оренду, представив журналістам своє господарство та всі необхідні дозвільні документи.
Також журналісти обстежили частину акваторії найбільшого водного об'єкту Вінницької області – Ладижинського водосховища. Саме тут був винайдений унікальний спосіб, коли за рахунок маніпулювання законом користувач, експлуатуючи найпродуктивнішу водойму Вінницької області, взагалі ні за що не платить.
Маніпулюючи законами та погодженнями, а заодно й громадською думкою комунальне підприємство „Нептун” Ладижинської міської ради затверджує в Держкомрибгоспі „Режим рибогосподарської експлуатації Ладижинського водосховища”. При цьому договори оренди земель водного фонду для риборозведення не укладаються, і жодної копійки до бюджету будь-якого рівня за риборозведення на 2080га земель водного фонду не платиться! КП „Нептун” і Ладижинська міська рада уже 4 роки "не бачать" різниці між рибальством (це коли платять не за землю, а за кількість виловленої риби) і риборозведенням (це коли не платять за виловлену рибу, але платять за землю і за використану воду). В результаті в залежності від ситуації пояснюють, чому не платять за рибу, або чому не платять за землю. Це маніпулювання давно задокументоване Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області, і для припинення даного порушення було прийняте рішення щодо обмеження господарської діяльності КП „Нептун”. Правомірність цього рішення підтвердив Вищий Адміністративний суд України, скарги КП „Нептун” на це рішення залишилися без задоволення, однак КП „Нептун” ловить, як і раніше, рибку без будь-якої плати за природокористування. В зв'язку з цим, Державним комітетом рибного господарства України видано наказ №97 від 24.09.2007 року про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації Ладижинського водосховища. Але вже через два тижні цим же відомством дію згаданого наказу призупинено.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області з цього приводу готує звернення до правоохоронних органів.