Ситуація, яка склалася на Молочному лимані, не є задовільною,- Мінприроди
Молочний лиман є унікальним напівзакритим водним об'єктом, розташованим в північно-західній частині Азовського моря.
З метою збереження природного комплексу лиману, згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 20.10.1974 р. N500 було створено гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Молочний лиман", меліоративні роботи у якому повинен був здійснювати рибоколгосп "Сини моря" Якимівського району Запорізької області, котрий на той час мав відповідні технічні та фінансові можливості.
Загальна площа Молочного лиману складає 19 000 га (акваторія лиману, острови та прибережна смуга шириною 20 м).
Молочний лиман є місцем поселення багатьох видів водоплавних птахів, місцем нересту та нагулу цінних видів морських риб (перш за все вселеного в Чорне та Азовське моря піленгаса), місцем зростання та проживання рідкісних видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги України (14 видів).
Особливе значення має Молочний лиман, як водно-болотне угіддя. Ратифікація Україною Рамсарської конвенції (Закон ВРУ від 29.10.96 р. N437/96-ВР) та включення Молочного лиману до "Переліку водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення, головним чином, як місця оселення водоплавних птахів" (постанова КМУ від 23 листопада 1995 р. N935) обумовлює необхідність розробки спеціального режиму охорони та використання природних ресурсів лиману, в тому числі водних живих ресурсів, який би дозволив максимально знизити антропогенний вплив на цю територію.
З урахуванням ситуації, яка склалася на території гідрологічного заказника загальнодержавного значення, у зв’язку з високою температурою води Молочного лиману, а також із-за скудного притоку води з річок Тащенак та Молочна, та головною причиною – недодержанням гідрологічного режиму гирла Молочного лиману, виявлено падіння рівня води у лимані приблизно до 0,5 метрів. Ця надзвичайна ситуація веде за собою відмирання фіто- та зоопланктону, в наслідок чого можливе різке падіння кількості розчиненого у воді кисню, що може привести до масової загибелі риби та інших водних живих ресурсів.
Згідно охоронних обов’язків, проведення меліоративних робіт у Молочному лимані для підтримки гідрологічного режиму, на теперішній час, покладено на АП ТОВ «Сини моря-Мотор Січ».
На протязі 2006-2007 років держінспекторами Державної екологічної інспекції Азовського моря постійно здійснювався контроль за проведенням меліоративних робіт з розчистки гирла Молочного лиману. Жодного разу відповідні роботи не відповідали проектним нормам (глибина, ширина). По результатам вищезазначених перевірок, керівництвом Державної екологічної інспекції Азовського моря було направлено листа до Бердянської міжрайонної природоохоронної прокуратури з проханням прийняття мір прокурорського реагування щодо Молочного лиману.
Також у квітні 2006 року Державними інспекторами охорони навколишнього природного середовища Азовського моря був виявлений факт незаконного продажу піску під керівництвом засновника АП ТОВ «Сини моря – Мотор Січ» Алієва Г.Н. Об’єм реалізованого піску склав 1811 т. Відповідні матеріали по даному випадку були направлені до органів прокуратури. Але не зважаючи на це, керівництво АП ТОВ «Сини моря – Мотор Січ» продовжувало реалізовувати пісок, ігноруючи законні вимоги співробітників ДЕІАМ, яке супроводжувалося не етичним ставленням до держінспекторів.
До теперішнього часу АП ТОВ «Сини моря – Мотор Січ» не має відповідної техніки на проведення відповідних робіт. Техніка, якою проводяться роботи по розчистці (екскаватор «Драглайн»), не в змозі на всьому протязі гирла виконувати днопоглиблювальні роботи в зв’язку з відсутністю під’їзних шляхів. Кредиторська заборгованість та недовіра до ТОВ АП «Сини моря – Мотор Січ» не дає можливості укладення угод з підприємствами, спроможними виконувати відповідні роботи.
Яре бажання засновника АП ТОВ «Сини моря – Мотор Січ» Алієва Г.М. виконувати відповідні роботи по розчистці гирла Молочний лиман обумовлено лише одним: отримувати бюджетні та інші кошти, безкоштовно отримувати квоти на вилучення водних живих ресурсів, але при цьому він не має відповідних технічних та матеріальних можливостей.
Єдиним виходом із складної ситуації Державна екологічна інспекція Азовського моря бачить в передачі охоронних обов’язків тій організації чи спілці, яка була б спроможна виконувати їх, не чекаючи бюджетних коштів.