Протерміновані отрутохімікати на Одещині
В Одеській області сільськогосподарські підприємства не можуть утилізувати шкідливі добрива, які дісталися їм у спадок від радянської епохи. Найсерйозніша ситуація склалася в Болградському районі, де на складах зберігається 20 тонн шкідливих речовин: вони отруюють грунтові води і повітря. Болградський район вважається екологічно забрудненим: тут підвищена онкологічна захворюваність саме через проблеми з простроченими хімікатами, говорять санітарні служби.
Багато сільськогосподарських підприємств отримали отруйний спадок від колгоспів. Тепер господарства не знають, куди подіти токсичні добрива. Просто викинути не можуть, бо отрута забруднить навколишнє середовище. А підприємств, які б офіційно займалися утилізацією хімікатів, в Україні немає.
Михайло Дерменжі, керівник сільгосппідприємства: "Зарыть в землю – это не утилизация. Это просто, будем говорить, отмашка получается".
Степан Тодоров, керівник сільгосппідприємства: "Не знаем, кто этим занимается, какие службы. Нет таких фирм, пора уже, наверное, поднимать этот вопрос на уровне правительства, потому что это не только в нашем хозяйстве, это, по-моему, по всей Украине есть такие препараты неопознанные".
Найнебезпечніша сільськогосподарська отрута – ДДТ, ще 20 років тому її вважали панацеєю для колгоспів. Коли з'ясувалося, що препарат вкрай шкідливий для людей, його заборонили. Отрута розкладається лише за півстоліття. На старих складах залишилося багато таких хімікатів. Багато з них втратили маркування і вважаються невідомими речовинами. Подекуди отрута зберігається просто неба, поступово просочуючись у ґрунт.
Володимир Болгар, завідувач санітарно-гігієнічним відділенням Болградської СЕС: "Препараты, которые хранятся в металлических бочках, они ежегодно приходят в негодность, ржавеют. Отмечается течь этих жидкостей. Длительное их хранение приводит постоянно к порче тары, и имеют место россыпи и разливы препаратов".
Негативний вплив отрутохімікатів відчувають на собі мешканці Болградського району: тут висока захворюваність нирок та онкологічні недуги. Проте зупинити екологічну біду медики неспроможні – аби вилікувати хворих, має бути чистим довкілля.
Екологія мовою серця громадськості