Мінприроди: врегулювати міжнародну торгівлю зникаючими видами тварин допоможе нова Постанова Кабінету Міністрів
З метою припинення втрат біотичного різноманіття, фахівцями Мінприроди був розроблений відповідний проект Постанови Кабінету Міністрів - "Про затвердження Порядку видачі дозволів на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення(CITES)".
Метою проекту є врегулювання механізму видачі дозвільних документів на ввезення в Україну та вивезення за її межі зразків видів дикої фауни і флори, які є об’єктами регулювання названої CITES. Адже сьогодні в Україні у цій сфері існує ціла низка проблем і прогалин. В країні різко зріс ринок продажу диких тварин, контроль за переміщенням є недостатнім. Україна вважається основною транзитною державою між ЄС та країнами Центральної Азії, Кавказу та Східної Європи. Часто прикордонні та митні служби не доводять до відома представників екологічного контролю про факт вияву тварин і, відповідно, не залучають їх до контролю. Проблемним є питанням контролю за діяльністю зоопарків та наукових установ, які можуть легально ввозити на територію України ті види, ввезти яких приховано складно. Невирішеним є питання долі конфіскованих тварин. Ще одна проблема - відповідальність за порушення правил переміщення тварин/рослин, що охороняються за CITES. Тож розроблений проект постанови має врегулювати всі ці питання.
У проекті постанови виписано, що в Україні Адміністративними органами CITES є Мінприроди (оформляє дозволи й сертифікати CITES на зразки всіх видів тварин і рослин, включені в додатки CITES, крім видів осетрових риб і продуктів з них) і Держкомрибгосп (оформляє дозволи й сертифікати CITES на види осетрових риб і продукти з них). Також детально виписаний Порядок видачі дозволів на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків. Ця процедура передбачає чіткий перелік документів від заявника , які містять досить жорсткі вимоги.
У разі експорту особливо цінних тварин або видів, які чутливі до умов транспортування та зміни умов утримання, Адміністративний орган України може додатково вимагати документи, що підтверджують згоду імпортера на імпорт таких зразків та наявності у нього належних умов для їх утримання.
У разі існування потенційної загрози виживанню виду дозвіл або сертифікат видається за наявності позитивного висновку відповідного наукового органу України з питань виконання CITES.
Також Адміністративний орган України веде чіткий облік виданих дозволів та сертифікатів.
На сьогоднішній день проект постанови поданий до Кабінету Міністрів України. Прийняття постанови дасть можливість Україні запровадити ефективні механізми регулювання міжнародної торгівлі зникаючими тваринами і рослинами, долучитись до світової спільноти, яка ретельно опікується питанням зникнення флори та фауни.
Довідка
Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (СITES) була прийнята у 1973 р. Це - головний міжнародно-правовий документ, що регулює міжнародну торгівлю зникаючими видами, а її виконання лежить в основі правового регулювання цих відносин на національному рівні (видача дозволів на імпорт/експорт, контроль за міжнародним перевезенням та ін.).
Україна приєдналась до Конвенції у 1999р. Відповідно до вимог Конвенції, якщо фізична або юридична особа збирається перевозити через кордон один або декілька об'єктів дикої фауни й флори з числа видів, які підпадають під її дію (вони називаються зразками CITES), вона зобов'язана перед поїздкою отримати відповідний дозвільний документ CITES в одному з Адміністративних органів CITES країни експорту та(або) імпорту (в залежності від обставин). Зазначений дозвільний документ потрібно пред'являти при проходженні митного контролю поряд з іншими документами. Його відсутність може бути підставою для затримки й конфіскації зразків CITES в особи, що здійснює їхнє перевезення.
Перелік видів тварин і рослин, міжнародна торгівля якими регулюється Конвенцією, наведений в додатках I, II й III до неї. Зразками CITES є не тільки живі тварини й рослини, але також мертві екземпляри таких видів, їхні частини й деривати (наприклад, хутро, мисливські трофеї, опудала, тушки, черепи, роги, ікла, слонова кістка та вироби з неї, ікра осетрових риб, деревина, бульби, цибулини, бульбоцибулини, кореневища, препарати східної медицини, що містять частини тварин і рослин із числа видів CITES, та ін.).