У Белграді розпочалася 6 Конференція Міністрів „Довкілля для Європи”
10 жовтня у м. Белград (Республіка Сербія) розпочала роботу 6 Конференція Міністрів „Довкілля для Європи”. У ній бере участь делегація від України на чолі з Першим заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища Святослав Куруленко.
Урочисто відкрив Конференцію Президент Республіки Сербія, після чого перед учасниками та гостями виступив голова української делегації Святослав Куруленко (Текст виступу наведено нижче).
У Белграді будуть оцінені результати, досягнуті протягом останніх чотирьох років з дня останньої зустрічі в Києві у 2004 році під час 5 Конференції Міністрів „Довкілля для Європи», та визначені пріоритетні напрями для майбутньої співпраці.
Конференція в Белграді зібрала понад 1200 представників з 56 країн, близько 20 міжурядових організацій. Присутні не менше 50 міністрів та інших високопосадовців, 200 представників національних і міжнародних неурядових організацій, включаючи екологічні, бізнес-сектор та професійні союзи. Конференцію, яка триватиме з 10 по 12 жовтня, очікує насичений порядок денний. Передбачено, що міністри охорони навколишнього середовища проведуть дебати з актуальних природоохоронних проблем. Основні питання, які розгляне поважний симпозіум: стан навколишнього середовища, моніторинг та оцінка; здійснення багатосторонніх природоохоронних угод, біорізноманіття, прогрес і перспективи здійснення Екологічної стратегії для країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії, а також Центральноазіатської ініціативи зі стійкого розвитку; перспективи країн Південно-Східної Європи; екологічна політика і міжнародна конкурентоспроможність: чи можемо ми дозволити собі кращий стан навколишнього середовища?; фінансування природоохоронної діяльності і партнерство на підтримку здійснення природоохоронної політики і програм.
Выступление Первого заместителя Министра охраны окружающей
природной среды Украины Святослава Куруленко на открытии 6 Конференции Министров «Окружающая среда для Европы» 10 октября, 2007 год Белград, Республика Сербия
Уважаемый господин Президент!
Господин Председатель, Господа министры, члены делегаций, коллеги!
Разрешите поблагодарить Правительство Республики Сербии за то, что оно принимает эту Конференцию и за чудесное гостеприимство по отношению к украинской делегации.
А также от имени страны-хозяйки Пятой конференции - Украины, разрешите поздравить Вас с открытием Шестой, Белградской конференции. С самого начала процесс "Окружающая среда для Европы" был призван служить инструментом для охраны окружающей среды и устойчивого развития. Тем самым он вносит огромный вклад в сохранение мира и безопасности в самом широком его понимании. По мере развития процесса от конференции к конференции его участники поднимали планку стандартов охраны окружающей среды все выше. В результате этот общеевропейский процесс стал уникальным, многосторонним, постоянно действующим форумом. Сегодня это крупная структура нацелена на решение ключевых проблем экологической политики, разработку природоохранных программ и осуществление различного рода партнерских проектов.
Как Вы знаете, Пятая конференция в Киеве приняла ряд обязательных многосторонних соглашений. Три важнейших Протокола, Карпатская конвенция и другие международные документы существенно дополнили набор инструментов, разработанных и принятых за шестнадцать лет процесса «Окружающая среда для Европы». Все они направленны на усовершенствование природоохранного законодательства и повышение эффективности управления охраной окружающей среды в странах Пан-европейского региона.
Доклад о состоянии окружающей среды в Европе, который обсуждался во время проведения Киевской Конференции, впервые предоставил комплексную информацию о состоянии окружающей среды большого региона. На основании этого стало легче определять изменения в состоянии окружающей среды и конкретизировать приоритеты для дальнейших действий.
Стратегия по образованию для устойчивого развития и Экологическая Стратегия партнерств для стран ВЕКЦА, принятые в Киеве, укрепили долгосрочные основы сотрудничества между Востоком и Западом, а также расширили рамки сотрудничества министров охраны окружающей среды с другими министрами, в частности, министрами образования.
Мы поставили перед собой большую цель - препятствовать негативному влиянию экономического роста на окружающую среду. Современные чистые технологии, мощные рыночные стимулы, которые должны быть результатом взвешенных экологических решений, а также обсуждение вопросов окружающей среды во всех политических сферах и при принятии инвестиционных решений, являются фундаментом улучшения состояния окружающей среды и качества жизни граждан, и в тоже время, обеспечения экономического процветания.
Необходимо объединить усилия для достижения этой цели. Уникальный характер процесса «Окружающая среда для Европы» обусловлен тем, что он обеспечивает платформу для сотрудничества разных субрегионов в сфере охраны окружающей природной среды и развития партнерств.
Процесс «Окружающая среда для Европы» продемонстрировал значительные достижения. Однако многое еще должно быть сделано. Требуется дальнейшее укрепление наших совместных усилий для интеграции экологических требований в секторальную политику, повышения экологической демократии, доступа общественности и всех заинтересованных сторон к экологической информации.
Надеюсь, что Белградская Конференция станет ключевой силой для обращения вспять деградации биоразнообразия, климата и здоровья людей. Желаю всем нам успешной, продуктивной работы и принятия конструктивных решений!
Довідка
Протягом десятиріч готувалося підґрунтя для міжурядової співпраці на рівні міністрів охорони довкілля, аж поки не було сформоване у програмі "Довкілля для Європи". Процес «Довкілля для Європи» охоплює діяльність країн, що входять до Європейської Економічної Комісії ООН (включає країни Євросоюзу, Центральної та Східної Європи, колишнього СРСР, Північної Америки). Основна мета процесу – досягнення сталого розвитку у країнах вказаного регіону. Діяльність в рамках “Довкілля для Європи” розпочалась з проведення 1 конференції на рівні міністрів у 1991 році. Результати, що були досягнуті свідчать, що цей процес є ефективним форумом багатьох зацікавлених сторін, який дозволяє координувати розробку екологічної політики та відповідних стратегій. Крім цього, “Довкілля для Європи” в значній мірі сприяє розповсюдженню позитивного досвіду щодо захисту довкілля на міжнародному рівні (чи не найкращим прикладом цього може бути Оргуська конвенція). В рамках «Довкілля для Європи» проводяться регулярні конференції на рівні міністрів. Їх уже відбулося п‘ять: 1991 року в Добриші в Чехії, 1993 - у Люцерні (Швейцарія), 1995 - у Софії (Болгарія), 1998 - в Орґусі (Данія). У 2003 році – у Києв - -це була гарна нагода для України розвинути національну екологічну політику, гармонізувати її з вимогами природоохоронного законодавства Європейського Союзу та привернути увагу світової спільноти до українських проблем.
кино