Прокуратура розтлумачила, чому вона опротестувала рішення міськради по Грибовицькому сміттєзвалищу
Прокуратура м. Львова принесла протест на ухвалу 5-ї сесії 5-го скликання Львівської міської ради №854 від 24.05.2007 року "Про концепцію впорядкування системи поводження з твердими побутовими відходами". Встановлено, що ця ухвала суперечить вимогам п.п. 30, 31 ст. 26, ст.ст. 33, 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст. 21 Закону України "Про відходи" та підлягає скасуванню, - повідомили в прес-службі прокуратури Львівської області. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі прокуратури Львівської області.
У ст. 21 Закону України "Про відходи" визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за виконанням. Разом з тим, затверджена ухвалою № 854 від 4.05.2007 року Концепція впорядкування системи поводження з відходами носить суто інформаційний та декларативний характер, з її змісту не вбачаються шляхи вирішення проблеми, не розроблено конкретних заходів та не встановлено контролю за їх виконанням. Під час розроблення та прийняття Концепції поза увагою залишено "Заходи щодо покращення роботи міського сміттєзвалища та комплексного виконання робіт з проведення рекультивації, його екологічним "окультуренням", затверджені рішенням Львівського виконкому № 26 від 1.02.2002 року "Про стан експлуатації полігону твердих побутових відходів міста та перспективи щодо можливості приведення його до нормативних вимог". Статтею 21 Закону України "Про відходи" передбачено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами. Зокрема до повноважень органів місцевого самоврядування відноситься організація збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення а також організація розподільного збирання корисних компонентів цих відходів.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено визначення територій для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до вимог законодавства. Відповідно до вимог ст. 60 згаданого Закону, територіальним громадам сіл, селищ, міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, ресурси, підприємства, інше майно. Пунктом 30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено виключне право місцевої ради на прийняття рішень щодо відчуження комунального майна. Пунктом 31 ст. 26 передбачено виключне право місцевої ради приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Полігон твердих побутових відходів "Збиранка" перебуває у постійному користування ЛМКП "Збиранка", яке є власністю Львівської міської ради. Таким чином, право розпоряджатися біогазом, який утворюється внаслідок проведення робіт по дегазації сміттєзвалища, тобто використання комунального майна, належить виключно Львівській міській раді. Надання права розпорядження комунальним майном міській конкурсній комісії суперечить вимогам п.п. 30, 31 ст. 26, ст.ст. 33, 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст. 21 Закону України "Про відходи".
Підсумовуючи наведене, слід зазначити, що Львівська міська рада не може делегувати повноважень розпорядження комунальним майном окремим людям, що входять до складу комісії, а передача окремим комерційним структурам повноважень розпорядження біогазом, що утворюється внаслідок дегазації сміттєзвалища, спричинить до значного недоотримання коштів міським бюджетом. Окрім цього, угоди, що могли бути укладені міською конкурсною комісією, завідомо незаконні. Таким чином, протест, внесений прокуратурою м. Львова, запобіг не тільки безпідставному відчуженню комунального майна, а й зменшив можливу кількість судових позовів про визнання укладених угод недійсними.