У Львові смердить через відсутність підпису Садового
«Минулої середи (19 вересня) засідала комісія природокористування та охорони довкілля. На засіданні вони розглянули питання смороду у Львові і прийняли рішення: зробити депутатський запит про створення нової комісії для вивчення діяльності ЗАТ «Ензим» на сесію Львівської міської ради. До того ж, є доручення голови ЛМР на створення відповідної комісії, підготовлено відповідне розпорядження. До тієї комісії мають увійти представники від депутатів, управління екології, ЛМКП «Львівводоканал» та ЗАТ «Ензим», – про це сьогодні, 25 вересня, розповів начальник управління екології та благоустрою Львівської міської ради Орест Прус.
Комісія почне працювати тоді, коли буде підписано розпорядження про її створення. «Якщо розпорядження буде підписано нині, то, відповідно, комісія збереться завтра. Якщо ж підпис буде завтра, то ми зберемось післязавтра», – зазначив Орест Прус.
Таки дивно, що комісія досі не створена, хоча смердить вже кілька років. Ніхто не хоче «бруднитися»? Усім соромно цим займатися? А перед гостями міста (якщо вже на львів’ян наплювати) не соромно?
Що ж до неприємного запаху у Львові, то лабораторія «Адміністративно-технічного управління» та відповідна структура Водоканалу, які провели дослідження ще 14 липня, зафіксували перевищення норми аміаку, фосфатів, завислих речовин та нормативів БСКП. Як розповів Орест Прус, саме тоді стався викид речовин підприємством ЗАТ «Ензим». «Перевірки проводилися і 21 червня, і 9, і 17 серпня. Але жодна з них не виявляла нічого ненормального. А от саме 14 липня 2007 року стався викид хімічних сполук і аналізи його виявили», – зауважив він.
«Гази мають властивість триматися внизу, тому виходять назовні у північно-західній частині, через колектор. Саме та частина Львова охоплена неприємним запахом. Наприклад, на Сихові, в районі Наукової ви не відчуєте такого смороду», – розповів начальник управління екології та благоустрою Львівської міської ради. (Пан Прус трохи помиляється, бо слабкий сморід запах сьогодні зранку вже сягав і Сихова).
За словами Ореста Пруса, ЗАТ «Ензим» дав свою відповідь щодо викидів у каналізацію. У ній директор з технічного забезпечення компанії Олексій Пономарьов зауважив, що «будівництво очисних споруд триває». «Воно не завершене і не прийняте в експлуатацію, очищення виробничих стоків заводу не проводиться. Цим сказано все, через те і маємо сморід у Львові», – пояснив Орест Прус.
Довідка
Сморід у Львові має тривалу історію. Президент Благодійного Фонду «Збереження історико-архітектурної спадщини Львова», громадський діяч Андрій Салюк розповів кореспондентові ЗІКу, що раніше львів’яни, як і жителі багатьох середньовічних європейських міст, до влаштування каналізації, виливали нечистоти через вікно на вулицю. Звичайно, у Львові сильно смерділо. Проте, кожна львівська дорога мала посередині жолоб, яким відходи стікали до Полтви. Такі рівчаки звалися водогонами. Перші водогони були з’явилися у Львові ще в XIV сторіччі.
«Львів’яни, на відміну від сьогодення, знали порядок і фекалії скидали у вигрібні ями. Така яма була біля кожного будинку. Потім фекалії з вигрібних ям за місто вивозив кат. Залишки їжі середньовічні львів’яни також не скидали на дорогу, а віддавали їх домашній скотині», – сказав Андрій Салюк.
Каналізація, яка працює сьогодні у Львові, з’явилася в австрійські часи, приблизно наприкінці XVIII сторіччя.