Збережемо те, що маємо!
Всесвітній день моря – 24 вересня 2007 року - один з міжнародних днів у системі Організації Обє’днаних Націй, що відзначається з 1978 року за рішенням X сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації (АМКО) щорічно в останній тиждень вересня.
Метою Всесвітнього дня моря є притягнення уваги міжнародної громадськості до проблеми неконтрольованих наслідків соціальної життєдіяльності, проблеми охорони морів та океанів, їх біоресурсів, забруднення навколишнього середовища, масштабам непоправного збитку для морів та океанів, внаслідок масового вилову рибних ресурсів тощо.
Надбання Одеської області – Чорне море, площа якого складає 420,3 тис. км. Стратегічний план дій по збереженню та відновленню Чорного моря згідно міжнародної Чорноморської екологічної програми підписано 31 жовтня 1996 року. Цей день і був визначений як День Чорного моря.
Одеський регіон займає територію Південно-Західного Причорномор’я від гирла Дунаю до Тилигульського лиману. Довжина морської прибережної смуги в межах області перевищує 300 км, а по всій Україні – 1628 км. Тепле море, пісчані морські пляжі, мінеральні води, лікувальні грязі створюють виключно високий рекреаційний потенціал Одещини та відмінні умови для організації літньо-осіннього туризму по Чорному морю. Основні відмінності моря в тому, що на глибині від 150-200 метрів до самого дна розчинено 35 грамів солі, а також містяться всі відомі на сьогоднішній день хімічні елементи в кількості близько 50х1015 тонн. В акваторії Чорноморського басейну мешкають сотні видів риб і безхребетних, із морських ссавців, які мешкають – дельфіни різних видів, навіть зустрічались кити.
До всіх негативних несподіваностей, що несе природа, ще й самі люди є загрозою для морської стихії. Антропогенне навантаження на природу повільно, але вагомо загрожує морському середовищу та нашому суспільству з кожним днем: в результаті зменшення стоків річок внаслідок їх висихання, зарегулювання, збільшення обсягів водокористування, безгосподарного та нераціонального водопостачання, уже зараз у водах Чорного моря спостерігається підвищення солоності, що може призвести до неминучих наслідків. Також доречно відмітити, що в морську воду забруднення та сміття потрапляють щодня в загрозливих кількостях, варто лише замислитись, скільки судів бороздить наше море та скільки підприємств, які скидають зворотні води до моря, працюють на території узбережжя. Але поряд з цими уявами не треба забувати і про те, що всі зазначені фактори не пущені на самоплив! На території Одеського регіону плідно працюють компетентні державні (Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря) та місцеві органи (Управління екобезпеки міськради), які відповідають за стан охорони навколишнього природного середовища та його безпеку, аналізують його стан та вживають відповідних заходів державного контролю. А через це, виходить - і хвилюватись немає про що! І все ж, давайте не забувати, яке прекрасне наше море, і що ми можемо зробити для нього зараз, щоб уже завтра в повній мірі отримати від нього вдячність у відповідь!
кино