Міжнародна експедиція на українській ділянці Дунаю
За даними Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, 2007 року відбудеться найбільша у світі комплексна міжнародна експедиція з вивчення гідроекологічного та гідробіологічного стану р. Дунай від витоку до самого гирла, а також його основних притоків, яка здійснюється вперше за весь час спостереження.
Зазначені наукові дослідження здійснюватимуть видатні вчені та міжнародні експерти, включаючи спеціалістів провідних науково-дослідних установ НАН України, на трьох науково-дослідних суднах, а саме:
- Сербський корабель “Аргус” –флагман експедиції;
- Угорський корабель – “Шеченій” ;
- корабель Спільного Дослідницького Центру ЄС – “Піскус”.
Експедиційна флотілія Дунай №2 розпочинає свою роботу 14 серпня 2007 р. з м. Регенсбург (Німеччина). Кораблі пройдуть вниз за течією всі 2375 кілометри довжини Дунаю через 11 придунайських країн до його дельти на території України і Румунії, куди повинні прибути 27 вересня 2007 року. Дослідженнями, крім основного русла Дунаю, будуть охопленні також його притоки першого порядку, які протікають територією всіх 11 придунайських країн, у тому числі України. За весь період експедиційних робіт (з 14.08.07. по 27.09.07.) заплановано відібрати 5 різних за інгредієнтами типів проб води, донних відкладів, зробити багато інших аналізів, які визначатимуть гідроекологічний та гідробіологічний стан води в Дунаї, виявлятимуть чинники, які на нього впливають. Протягом усього походу флотілія зупинятиметься в багатьох населених пунктах для зустрічі з населенням і місцевою владою для оприлюднення своєї діяльності. Згідно з графіком робіт кораблі перетнуть кордон України – м. Рені Одеської області, 24 вересня 2007 року і перебуватимуть на території країни до 25 вересня 2007 року. У цей період до складу експедиції приєднаються чотири наукових співробітники Інституту гідробіології НАН України, які візьмуть участь у здійсненні спільних досліджень Дунаю. Ураховуючи претензії Румунської сторони щодо недотримання Україною своїх зобов’язань з виконання Конвенції Еспоо (в частині відновлення ГСХ Дунай – Чорне море через протоку Бистрий і його транскордонного впливу на румунську територію). Міжнародна Комісія з захисту р. Дунай, з метою вирішення порушеного питання, прийняла рішення щодо переносу точки спостережень і відповідного проведення усього комплексу експедиційних робіт зі створу “Вилкове” у протоку Бистрий.
На вимогу МКЗД щодо забезпечення успішного проведення експедиції Дунай №2 на території України, Мінприроди призначило українського національного координатора з усіх важливих питань, пов’язаних із спільним дослідженням стану водних ресурсів української частини басейну р. Дунай.
Насамперед, це питання із забезпечення перетину державного кордону України, проходження митних процедур, поповнення прісною водою та продуктами харчування, а у разі необхідності надання допомоги у ремонті кораблів, виділення місць для їх стоянки, організації зустрічі з населенням та місцевою владою та вирішення інших важливих питань, які можуть виникати під час проведення цих робіт у територіальних водах України.