м. Київ
0,012 мР/год
м. Чорнобиль
12.3 мР/год
19/04/21
Європейська техніка тепер повинна служити довше.
Європейська техніка тепер повинна служити довше. В ЄС набув чинності закон, який зобов'язує виробників побутової техніки гарантувати, що ці прилади можна буде відремонтувати протягом 10 років. Виробники повинні забезпечити доступність запчастин на цей термін і технічно передбачити можливість ремонту.
Деякі деталі будуть постачатися виключно професійним ремонтним компаніям, але нові пристрої відтепер повинні мати інструкції з ремонту й бути виготовлені так, аби після закінчення терміну гарантії їх можна було розібрати за допомогою звичайних інструментів.
Досі ремонтувати зіпсовані прилади було абсолютно невигідно. Плановане застарівання (навмисне створення товару так, щоб він через певний час став немодним або його неможливо було відремонтувати) – доведений факт.
Ще в 1925 році виробники електричних лампочок (серед яких були General Electrics та Philips) домовилися обмежити термін їх експлуатації до 1000 годин. Це мало збільшити продажі та, відповідно, прибутки. Змову через кілька років викрили, але цей спосіб «стимулювати» покупців взяли на озброєння й виробники інших товарів.
Такий підхід активізує економіку, але екологію надмірне споживання губить нечуваними темпами. Виробництво електроніки, якщо брати повний цикл, – одне з найбільш шкідливих для довкілля: воно надзвичайно енергозатратне і потребує багато рідкісних, важкодоступних елементів. Окрема проблема – електронні відходи. Вони дуже токсичні і їх утворюється багато: щорічно один європеєць «видає» понад 16 кілограмів електронних відходів. При цьому переробляється лише 40%.
Нові правила поки що стосуються лише побутової техніки та освітлювальних приладів. Але єврочиновники вже розробляють такі ж вимоги й для ґаджетів. Зрозуміло, що виробники будуть так чи інакше намагатися обійти їх, адже втратять прибутки.
Втім, звичайні європейці налаштовані рішуче. Багато людей хотіли б відремонтувати прилади, але не мають такої можливості. До речі, у Франції на початку року ввели параметр «ремонтованості» для електроніки, який показує, наскільки просто полагодити пристрій.
Нові правила – частина заходів зі скорочення впливу побутової техніки на навколишнє середовище. Вони допоможуть скоротити кількість викинутих електроприладів. Щорічно європейці виробляють понад 16 кілограмів електронних відходів на людину. При цьому переробляється лише 40%.
Усвідомлення того, що пристрій прослужить як мінімум десять років, може підштовхнути споживачів вибирати пристрої, які легко ремонтувати. Євродепутати наполягають, щоб виробники вказували, як довго пристрій працюватиме, і ремонтували його, якщо він зламається раніше.
Надалі екологи та групи із захисту прав споживачів хочуть, щоб «право на ремонт» поширилося на смартфони, ноутбуки та інші електронні пристрої.