Вчені «оживили» паростки скам'янілих рослин з насіння якому було 32 тисячі років
У 2012 році в сибірській вічній мерзлоті вчені виявили насіння рослин. Аналіз показав, що їх вік - 32000 років. У 2020 році став відомий результат роботи вчених, які «оживляли» насіння.
Досліджуючи гнізда земляних білок, російські вчені виявили насіння древньої рослини, яка перебувала в кризі в 40 метрах під землею.
На думку дослідників, це був запас, зроблений в давнину білками. При найближчому розгляді насіння виявилися, що вони належать до виду Silene stenophylla, або смольовка вузьколиста, нащадки якого і сьогодні широко поширені в Сибіру.
Вчені вирішили проростити стародавні насіння - і, на їхній подив, спроба виявилася вдалою. Дослідники довгий час не розуміли, як насіння зуміли прожити так довго. Щоб розкрити цю таємницю, вчені з Австрії вирішили провести аналіз ДНК стародавніх насінин.
Дослідження проводиться в австрійському Університеті природних ресурсів і природних наук у Відні. Метою вчених є з'ясувати, яким чином рослини генетично пристосовуються до існування в умовах сильної посухи, спеки або холоду.
Результат дослідження повинен дати цінну інформацію про механізми пристосовності рослин до змін клімату і допомогти зберегти види, яким кліматичні зміни загрожують знищенням.
Крім того, в рамках проекту вчені вивчають вічну мерзлоту, яка в останні роки активно тане, щоб зрозуміти, які чинники в ній допомогли насінню зберегти здатність до проростання.
"Людство буде вдячно нам за будь-яку інформацію, яка допоможе зберегти і примножити посіви їстівних культур", - говорить професор віденського університету Маргіт Лаймер, керівник проекту.
Можливо, результат експериментів також допоможе вивчити механізми виживання живих організмів в екстремальних умовах, що також принесе користь людству.