Калуш проситиме у Кабміну гроші на ліквідацію забруднення підземних вод у Домбровському кар’єрі
На Прикарпатті у Калуші в чергове обстежили Хвостосховище №1 ДП «Калійний завод» ВАТ «Оріана». Представниками управління з питань надзвичайних ситуацій міськради та управління будівництва та розвитку інфраструктури було виявлено велику кількість посадочних озер, заповнених водою атмосферного походження.
Ця вода, просочуючись у товщу хвостосховища, виносить солеві компоненти, які вилуговуються та утворюють масивні скупчення білої кристалізованої маси (мірабіліту) на бортах хвостосховища. Причому протягом останнього часу цей процес відбувався так інтенсивно, що прилеглі до хвостосховища території вкриті солями аж до автодороги, яка веде в село Кропивник.
Для припинення даних процесів необхідно виконати ряд першочергових робіт з ліквідації утворених ярів, карстів, по яких під час опадів стікають розсоли. А також необхідно провести рекультивацію поверхні хвостосховища №1, що включає вирівнювання поверхні та покриття шаром суглинку.
Ці роботи передбачено у проектно-кошторисній документації з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховище №1, хвостосховище №2, шламонакопичувач), розробка якої має бути завершена до кінця 2018 року.
Виконавцем проектно-кошторисної документації, після проведення тендеру було призначено ТОВ «Гірхімпром» (м. Львів). Вартість робіт складає 18500 тис. грн, які було виділено як субвенцію Калуській міській раді з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної документації дуже дороговартісне, тому Калуська міська рада буде звертатись до Кабінету Міністрів України із запитом про фінансування з державного бюджету.
Хвостосховище №1 – загальна площа поверхні – 54,3 га, об’єм -15 млн м³. Експлуатувалось з 1967 по 1987 рік.
У 1993 році виконано часткову рекультивацію шляхом покриття поверхні шаром суглинку та гіпсо-глинистої породи, товщиною 1,5 м. У 1996-1997 роках виконувались роботи з ліквідації карстових воронок, засипці вимоїн та очищенню укосів дамб від відкладів мірабіліту.
зі інформацією:zik.ua