Міжнародна експедиція з'ясовує причину загибелі дельфінів у Чорному морі
Увечері 28 серпня від причалу Одеського порту стартувала міжнародна експедиція з дослідження екології Чорного моря, визначення ступеня і ареалів його забруднення, впливу забруднюючих речовин на стан популяцій морських ссавців, зокрема дельфінів, повідомляє Прес-служба адміністрації Одеського порту.
Це друга експедиція на науково-дослідному судні MARE NIGRUM (прапор Румунії) в рамках міжнародного проекту EMBLAS, в якій, крім українських і грузинських екологів, беруть участь експерти з країн ЄС.
"Ми покладаємо великі надії на другу експедицію, завдання якої – із застосуванням європейських методик оцінити екологічний стан морських глибин. Як відомо, басейни річок, які впадають в Чорне море, в кілька разів більші дзеркала моря. Саме з річок в нього потрапляють всі промислові та інші відходи життєдіяльності людини. Плюс глобальна зміна клімату. Одне із завдань експедиції – з'ясувати, наскільки людина і природні чинники впливають на стан моря... Не менш важливе завдання – дослідження сміття не тільки на поверхні моря, але і мікропластику, який знаходиться в донних відкладеннях... Завдяки проекту EMBLAS у нас є можливість досліджувати все Чорне море – від Одеси до Батумі – і зрозуміти, в якому стані воно знаходиться. В ході експедиції буде пройдено близько 1700 миль (більше 3 тис. км), відібрано понад 1000 проб води і донних відкладень. Дослідження цих проб дозволить доповнити висновки, зроблені учасниками першої експедиції. Крім того, ми отримаємо нові дані розчиненого у воді екологічного ДНК, інші унікальні аналізи», - зазначив директор Українського науково-дослідного центру екології моря Віктор Коморін."
Як розповів керівник проекту EMBLAS-II Ярослав Слободник (Словаччина), за підсумками першої експедиції в 2016 р. була складена карта Чорного моря із зазначенням точок, де була найбільша концентрація хімічних речовин.
"В ході цієї експедиції належить з'ясувати, наскільки це небезпечно для країн Чорноморського узбережжя і Євросоюзу, на якій глибині розкладаються ці хімічні сполуки, море саме очищає себе чи ні. В рамках проекту ми розширили базу даних, яку створює Міністерство екології та природних ресурсів України», – сказав керівник проекту EMBLAS."
Експедиція триватиме до 7 вересня. 6 вересня MARE NIGRUM зайде до Одеси для передачі в лабораторію частини проб. Решта проб будуть доставлені 7 серпня в Констанцу. Потім отриманий матеріал передадуть у лабораторії Європи.