Чим годують нас полиці супермаркетів…
В тому, що молочні продукти корисні для нашого організму вже ніхто не сумнівається. Це зумовлено тим, що вони містять у своєму складі легкозасвоювані органічні речовини, такі як білки, жири і вуглеводи, а також мінеральні елементи. Проте,на жаль, останні спостереження свідчать,що люди почали вживати менше молока, добровільно відмовляючись від поживних речовин. Згідно з дослідженнями британських вчених у людей,які кожного дня вживають 500 мл молока знижується ризик виникнення метаболічного синдрому (підвищена схильність до розвитку цукрового діабету та ішемічної хвороби серця) на 62%. Та попри це неякісної молочної продукції на українському ринку не бракує. Це стосується як товару великих компаній, так і того, що продають господині з домашнього господарства. Такий фальсифікат може містити крейду,крохмаль, вапно, антибіотики і навіть пестициди.
Недобросовісні виробники часто «грішать» тим,що намагаються продати розведену продукцію. Внаслідок цього молоко втрачає свою жирність і колір. Тому до нього додають домішки. Крохмаль,до прикладу, надає густини, а цукор, крейда і кальцій – жирності. В кінцевому результаті це збільшує загальний об’єм продукції. Ще однією хитрістю виробника є те,що до козячого чи овечого молока, яке є досить дорогим, додають звичайне коров’яче.
Термін придатності молочної продукції досить малий. Тому виробники всіляко намагаються його подовжити. Так в складі молока часто з’являються антибіотики, сода, аміак. Це запобігає швидкому скисанню молока, але водночас шкодить здоров’ю.
Крім того, в молочних продуктах можуть бути пестициди і гербіциди. Вони потрапляють в організм тварини разом з кормом, а потім і в молоко. Антибіотики можуть бути в молоці тоді,коли воно отримане від тварини,яку лікують ними . Також в неякісному молоці можуть бути хвороботворні бактерії. Вони потрапляють у продукцію через недотримання санітарних норм.
Згідно зі статистикою, в Україні кожна 20 корова хвора. Найчастіше це мастит і туберкульоз. Споживати молоко від хворої тварини не можна. Але, на жаль, така продукція дуже часто потрапляє на прилавки магазинів,а ще частіше на ринки.
Якісне молоко – це правильне співвідношення густини, кислотності і білків і жирів. Молоко, що йде на переробку, повинно мати жирність не меншу за 3,2%, а вміст білка – не менше 2,8%.
В Україні ситуація з молочною продукцією напряму пов’язана з курсом на Європейський Союз. Саме тому мова йде про нові стандарти молока, які покликані покращити його якість і безпечність. Прийняття цих стандартів є одним із зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію.
Так варто згадати про кисломолочні продукти. Кисломолочними називають продукти, які одержують з молока шляхом молочнокислого бродіння, інколи за участю спиртового. Вони містять майже всі речовини, характерні для молока. Тут треба говорити про кисломолочні напої, сметану та сир. Для того,щоб правильно брати молочні продукти слід врахувати стан споживчої і транспортної тари, стан маркування і в кінцевому результаті зовнішній вигляд, колір, смак і запах.
Найбільшим виробником молочної продукції в Україні є компанія «Терра Фуд». Вона є лідером в Україні з виробництва фасованого вершкового масла і рослинно-вершкової суміші. Свою продукцію «Терра Фуд» поставляє більш ніж в 40 країн, в тому числі на Близький Схід, в країни Північної Африки, на Балкани, а також в Китай, США і Північну Корею.
Компанія «Молочний Альянс» є №1 по виробництву і експорту сухої молочної сироватки. Свою продукцію група експортує в 35 країн, в тому числі в арабсько-мусульманські.
«Danone Україна» щорічно переробляє 150 000 т молока. Спеціалізується на виробництві йогуртів, сирків і дитячого харчування.
Соки люблять всі. Сьогодні існує неймовірне різноманіття цього ароматного напою. Його дають як маленьким дітям, так і старшим людям. Український ринок сокових напоїв активно розвивається. За останні роки експорт збільшився на 45 %. В середньому українець випиває близько восьми літрів соку на рік. Тоді як європейці п’ють 30 літрів, а американці – 60. Найбільш популярними серед українців є томатний сік (21%), апельсиновий (17%), «Мультивітамін» (15%) і яблучний (12%).
Але треба розуміти,що сік,який ми звикли бачити у супермаркеті в пакетах це не зовсім сік. Найчастіше це напої, які приготовлені з фруктового пюре, води й інших домішок. Під час виробництва усі соки, незалежно від того пакетовані вони чи бутильовані, проходять термічну обробку, яка призводить до окиснення і руйнування вітамінів. Та, незважаючи на це, вітами там все – таки залишаються. Проте слід пам’ятати про те, що такі соки краще вживати свіжими, адже чим довше вони стоять на прилавках, тим менше від них користі.
Через швидкий розвиток технологій дуже просто натрапити на натуральний сік, а не фальсифікат. Обережно слід ставитися до соків з таких фруктів як персик, банан,манго, вишня. З них неможливо вичавити сік, а можна лише зробити нектар. Тому задумайтесь перед тим , як купити сік з написом «100% натуральний сік з манго».
Популярним варіантом фальсифікації серед виробників є змішування дорого якісного соку з більш дешевим. В такому випадку на упаковці будуть вказані дані про натуральний сік, в середині буде фальсифікат. Саме у таких змішаних соках найважче виявити неякісний продукт.
На українському ринку соків існує чимала конкуренція. Так є чотири основні гравці: «PepsiCo», «Vitmark», «Coca-Cola» і «Ерлан». Вони виробляють 98% від загальної продукції.
Компанія «PepsiCo» є чи не найбільшою. На неї припадає 46 % виробництва соків в Україні. Свою продукцію вона продає під торговими марками «Сандора», «Сандора Ексклюзив», «Сандора Сік до сніданку», «Сандора Овочевий коктейль», «Миколаївський соковий завод», «Бонус, Садочок», «Сандорик». На добу компанія випускає до чотирьох мільйонів пакетів з напоями.
Компанія «Вітмарк» займає приблизно 26 % на соковому ринку. Соки випускаються під торговими марками: «Jaffa», «Jaffa Kinder», «Наш Сік», «Джусік», «Соковита», «Просто фрукти».
Компанія «Coca-Cola» спеціалізується на газованих напоях, але впевнено тримає свої марки соків «Rich», «Добрий», «Botani», «BotaniQ Kids».
Компанія «Ерлан» поступово втрачає свої позиції. Зараз вона в основному випускає газовані напої і контролює лише 6 % ринку. Зараз вона більше відома під назвою «Біола». У продажі є її соки під маркою «Біола» та «Соки Літо».
Борошно є традиційним продуктом для України. Наша країна є чи не найбільшим експортером зерна до Європи. Хоча борошно не є кінцевим продуктом харчування, але до його виготовлення також є чимало вимог. Його отримують в результаті помелу на порошок зерен пшениці, жита, гречки, гороху,сої. Воно є невід’ємною складовою кулінарії, хлібопекарської і макаронної сфери,адже містить такі корисні речовини як білки,жири, вуглеводи,органічні кислоти,різні види цукрі: глюкоза,мальтоза, сахароза. Якість борошна залежить від сорту зерна, кліматичних умов, стану грнтів, від схеми помелу. Якраз таки помел дуже впливає на якість борошна. Він буває разовий і повторний. При разовому помелі борошно пропускають через розмелювальну машину лише один раз, а при повторному - кілька разів. Внаслідок цього ми отримуємо готове борошно. Важливо знаним вимоги до якості різних сортів пшеничного і житнього борошна і фізико – хімічні показники.
Доброякісне борошно має солодкуватий присмак, але не надто виражений. Якщо є гіркий смак,то це означає,що попередньо зерно погано очистили від домішок різних польових трав, насіння квітів. Якщо ж смак надто солодкий,то це свідчить про те,що борошно виготовляли з пророслого зерна.
Існують різні види і сорти борошна. За видом борошно поділяється на пшеничне і житнє, за сортами – вищого, першого і другого сортів.
В Україні розроблений
галузевий стандарт ГСТУ 46.004-99 «Борошно пшеничне» .
Бережіть себе та будьте здорові.
Автор: Христина Борсук