Повітря отруєне автомобілями
ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗУ” проводить лабораторні дослідження атмосферного повітря з метою визначення рівнів шкідливих речовин, що можуть мати вплив на стан здоров’я населення. Зокрема такі дослідження проводяться в містах Львові, Бориславі, Червонограді та інших.
Слід зазначити, що за результатами проведених моніторингових досліджень у 2017 році 82% виявлених відхилень від усіх проведених центром лабораторних досліджень атмосферного повітря припадає на перевищення в зоні впливу автотрас, що проходять через населені пункти.
До складу автомобільних викидів входить понад 200 різних хімічних речовин (діоксид вуглецю, сажа, альдегіди, сірчистий газ, свинцеві сполуки), які потрапляють у довкілля. Деякі з них мають токсичну дію. Крім того, дизельні двигуни характеризуються підвищеною димністю. Наслідки впливу на організм людини шкідливих речовин, що містяться у вихлопних газах автомобілів, досить серйозні і мають найширший діапазон дії
Найвищий відсоток забруднення повітря спостерігається у місті Львові 16,5%. Цей відсоток з року в рік зростає.
У 2017р. проводились моніторингові дослідження з визначення вмісту азоту діоксиду, вуглецю оксиду, ангідриду сірчистого, пилу, формальдегіду, свинцю в 12-ти контрольних точках:
- вул. І.Франка,73
- пр. Свободи,45-вул.Городоцька,2
- вул. Стрийська,28
- вул. Городоцька,79
- вул. Личаківська-пл.Митна
- вул. Пасічна-вул.Дж.Вашингтона
- вул. Зелена,130
- вул. Шевченка,61
- вул. Б.Хмельницького,58
- вул. Кульпарківська,125
- вул. Панаса Сотника,7
- вул. Шевченка,376
Всього проведено 2898 досліджень, виявлено 477 перевищень гранично допустимих концентрацій хімічних речовин, що становить 16,5%.
В 2018 році проведені дослідження атмосферного повітря від впливу автомагістралей м. Львова, а саме по вул. Панаса Сотника та вул. Шевченка,376. Всього проведено 192 дослідження, виявлено 27 перевищень, що становить 14,1%.
Перевищення ГДК встановлено по вул. Шевченка, 376, зокрема
- вуглецю оксиду - 7 перевищень в 1,04-1,32 рази,
- азоту діоксиду – 6 перевищень в 1,03-1,14 рази,
- пилу – 8 перевищень в 1,06-1,16 рази
- ангідриду сірчистого – 6 перевищень в 1,06-1,12 рази.
Збільшення відсотку нестандартних проб пов’язаний з використанням старих автомобілів, що вже були у користуванні і належать до нижчого класу екологічної безпеки.
У лабораторному центрі зазначили, що прийняття жорсткіших екологічних стандартів та приведення їх у відповідність з міжнародними вимогами має значно обмежити використання автомобілів нижчого класу екологічної безпеки. Конструктивні зміни в автомобілях та більш чисті види палива призведуть до зниження рівня регульованих забруднюючих речовин.
Варто зауважити, що великі європейські міста, які вже давно боряться з проблемою забруднення повітря від впливу автомобілів, закликають до заборони автомобілів з дизельними двигунами.
Так лідери з усієї Британії закликали для урядового плану запропонували вести пункт про заборону продажу нових дизельних автомобілів на 10 років до 2030 року.
Окрім того європейці навіть задумуються над можливістю повного переходу на електрокари, зокрема голова уряду Великобританії заявив, що введено заборону продажу нових бензинових і дизельних автомобілів з 2040 року. Але на сьогодні не уточнено, чи ця заборона включає гібридні авто, котрі мають і електричний двигун згоряння. Зазначимо що у Європі розроблено проект «Дорога до нуля» у якому описано заходи для забезпечення скорочення викидів в атмосферу транспортними засобами.
Міста та країни всього світу запроваджують обмеження або заборони на використання транспортних засобів, що працюють на двигунах внутрішнього згоряння.
Автопідприємства стверджують, що чисті дизельні моделі відіграють певну роль у зниженні загального обсягу викидів двоокису вуглецю, але попит на цей сегмент вже протягом багатьох років скорочується у більшій частині Європи.
Також для зменшення забруднення міст Європи використовують й інші обмеження. Так у центральній частині Мадриду єдиними дозволеними транспортом буде той, що належать місцевим жителям, а також таксі та громадський транспорт.
Норвезька столиця Осло планує назавжди заборонити всі автомобілі у центрі міста вже до 2019 року.
І французька столиця, Париж, хоче перешкодити автомобілям їхати в центрі міста взагалі. Зазначимо, що в Парижі, у будні дні, заборонено в’їзд автомобілям, виготовленим до 1997 року. Міський голова Парижу зазначив, що планує збільшити кількість велодоріжок.
У нас такі заходи поки є далекими планами, але маємо надію що планами…