У Бродівському районі знищили єдину в Україні популяцію Spiranthes amoena
На території заказника «Кемпа», що у Бродівському районі на Львівщині, пожежа винищила понад 3 гектари рослинності, серед яких занесені до Червоної книги України. Цей факт встановила Державна екологічна інспекція у Львівській області під час планової перевірки.
Як пояснили в екоінспекції, пожежа трапилась 6 травня і охопила 3,4719 га. За інформацією: https://zaxid.net/
«Внаслідок вигорання на зазначеній площі знищена вся рослинність. Розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд не розраховувався, оскільки неможливо встановити кількість знищених рослин «скрученика приємного» (http://redbook-ua.org/item/spiranthes-amoena/), задля охорони якого створювався даний заказник», ‒ пояснили в екоінспекції.
Зазначимо, що це була єдина популяція в Україні!!!!
Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Східноєвропейсько–сибірсько–далекосхідний вид на зх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Європа, Зх. і Сх. Сибір, Далекий Схід, Монголія, Японія, Китай, Корейський п-ів. В Україні — Мале Полісся. Адм. регіон: Лв.
Чисельність та структура популяцій: Відома одна популяція (Львівська обл., Бродівський р-н, між м. Броди і с. Лагодів) загальною площею близько 10 га (межі заказника «Кемпа»). Нараховує близько 2000 особин. Виходить за межі заказника.
Причини зміни чисельності: Знищення та осушування екотопів.
Матеріали перевірки про порушення природоохоронного законодавства передали до прокуратури.
Відповідальність за це має ознаки статті 252 ККУ «умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об'єктів природно-заповідного фонду».
Додамо, що ботанічний заказник місцевого значення «Кемпа» площею 10 га створений у 1984 році для збереження рідкісної для України рослини скрученика приємного. Розташований між селом Лагодів і містом Броди. Від 2008 року перебуває під охороною Бродівської міськради.
Зазначимо, що правове регулювання питання спалення сухої рослинності здійснюється відповідно до Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.06.
Відповідно до п. 4.2. цих Правил на об’єктах благоустрою зеленого господарства забороняється спалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки.
У п. 9.1.19. передбачено порядок поводження з опалим листям, який виключає можливість його спалювання
Що стосується іншої сухої рослинності (стерні, сухих гілок дерев, тощо), то ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ» передбачено, що випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища (Мінприроди України).
Однак на даний час вищевказаний порядок не затверджений. А тому будь-які дії щодо спалювання сухої рослинності будуть вважатися самовільними та протиправними.
Протоколи про таке правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів), а також громадські інспектори з охорони довкілля (п. 7 ч. 2 ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Адміністративне правопорушення за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння закріплене у ст. 77-1 КАП і тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 170 до 340 грн., а на посадових осіб у розмірі від 850 до 1190 грн.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про рослинний світ» відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об’єктів рослинного світу, порушенні вимог охорони умов місцезростання об’єктів рослинного світу.