Сьогодні День біологічного різноманіття!
Організація Об'єднаних Націй оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття (IDB), щоб поглибити розуміння та обізнаність про проблеми біорізноманіття.
Генеральною Асамблеєю ООН наприкінці 1993 року, а саме, 29 грудня (дата набуття чинності Конвенції про біологічне різноманіття), оголошено Міжнародний день біологічного різноманіття (IDB).
З текстом Конвенції про біологічне різноманіття можна ознайомитись за посиланням http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/995_030
Конвенція про біологічне різноманіття є міжнародною угоду, що покликана сприяти збереженню та раціональному використанню біорізноманіття на справедливій і рівноправній основі. Основною метою Конвенції є збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях.
Біологічне різноманіття Землі складається з 8,7 мільйонів біологічних видів. З них описано 1,6 млн. Кожну годину на землі зникає 3 види живих організмів, тобто майже 30 тисяч на рік. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистем. У результаті відбувається опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, врешті, погіршення умов життя. Будь-який живий організм відіграє свою роль в екосистемі і є ланкою ланцюгів живлення, які складаються в харчові мережі. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема.
Близько 60% екологічних систем деградує або використовується бездумно, що зумовлює втрату біологічного різноманіття і призводить до важких наслідків.
У грудні 2000 року Генеральна Асамблея ООН змінила дату (IDB) на 22 травня, щоб відзначити прийняття тексту Конвенції 22 травня 1992 року Найробським Заключним актом Конференції з прийняття узгодженого тексту Конвенції про біологічне різноманіття. Частково це було зроблено через те, що багатьом країнам було важко планувати та провести відповідні урочистості 29 грудня, враховуючи кількість свят, які збігаються в цей період року.
У 2018 ми святкуємо ювілейний, 25 день біологічного різноманіття.
Секретаріат з IDB заохочує всіх учасників Конвенції та всіх організацій, які певним чином вирішують цю проблему, організувати заходи та заходи для відзначення міжнародного дня біорізноманіття та використовувати його для підвищення обізнаності громадськості та демонстрації своєї роботи з біорізноманіття та пов'язаних з нею досягнень за останні 25 років.
Також на сайті секретаріату святкування дня біологічного різноманіття розміщено інформацію про відзначення цього дня у різних країнах, https://www.cbd.int/idb/2018/celebrations
України нажаль немає в цьому списку! На сайті Міністерства екології та природних ресурсів України (Мінекології) також відсутня будь яка інформація щодо відзначення дня біорізноманіття.
Зазначимо, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 р. № 675-р, ухвалено концепцію «Загальнодержавної програми збереження біорізноманіття на 2005 - 2025 роки» https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/9110364
Проте судячи з інформації Мінекології збереженню біорізноманіття в Україні приділяють занадто мало уваги.