Мінрегіон затвердив нові ДБН
Мінрегіон затвердив нові ДБН
Зазначимо, що на сьогодні в Україні є чинними понад 180 будівельних норм, з них: 109 працюючих державних будівельних норм, інші — галузеві будівельні норми та СНиП. З них – 25% потребують перегляду. Мінрегіоном спільно з профільними науковими інституціями, міжнародними партнерами та експертами: BRDO та IDLO, РПР, громадською ініціативою «Разом проти корупції», а також громадським сектором та професійним середовищем – архітекторами та проектувальниками ведеться робота щодо перегляду, оновлення та оптимізації.
Загалом перегляд ДБН перманентний процес, оскільки наука не стоїть на місці, з’являються нові матеріали і технології будівництва, підвищуються вимоги до енергоефективності, екологічності тощо.
Зазначимо, що у 2017 році Мінрегіон затвердив 13 ДБН. У2018 році заплановано перегляд 22 ДБН, наступного року – ще 30.
Віце-прем’єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, Геннадій Зубко під час брифінгу щодо нововведень у ДБН зауважив, що затвердження нових ДБН дасть змогу одного боку забудовникам рухатися у напрямку запровадження сучасних технологій і методів проектування, з іншого – при дотриманні певних ДБН, акцентувати увагу на безпеку і комфорт наших громадян при реалізації будівельного проекту.
04 квітня 2018 року затверджено чотири нових ДБН:
ДБН В.2.2-4:201Х «Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти (на заміну ДБН В.2.2-4-97 «Будинки та споруди дитячих дошкільних закладів»)
ДБН В.2.2-3:201Х «Будинки і споруди. Заклади освіти» (на заміну ДБН В.2.2-3-97)
ДБН В.2.3-5:20ХХ «Вулиці та дороги населених пунктів» (на заміну ДБН В.2.3-5-2001 «Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів»)
Найважливіший – ДБН Б.2.2-12:2018 ««Планування і забудова територій», який має замінити 6 різних НПА(на заміну ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН Б.2.4-1-94 «Планування і забудова сільських поселень», ДБН Б.2.4-3-95 «Генеральні плани сільськогосподарських підприємств», ДБН Б.2.4-4-97 «Планування та забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств», ДБН Б.1-2-95 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України», СНиП ІІ-89-80 «Генеральные планы промышленных предприятий») .
Важливою умовою розроблення нових ДБН є використання європейських стандартів і норм.
Серед основних нововведень, можливість розміщення у житлових будинках вбудованих дитсадків, введення нових термінів «Блакитна лінія» (обмеження висоти забудови на генеральному плані), «Зелена лінія» (обмеження забудови для збереження зелених територій), вимоги до створення інклюзивного навчального простору та безбар’єрного простору, можливість відкритого навчального простору — різноманітні варіанти організації навчання тощо.
Тепер при розробці генеральних планів кожне місто зобов'язане затверджувати таке поняття, як «блакитна лінія» і ввести обмеження відсотковості забудови ділянок залежно від запланованої поверховості. Зокрема, коли запланована 4-поверхова забудова, часта забудови від площі ділянки може становити 45 %, за умови будівництва 11-ти та вище поверхів, частка забудови повинна становити не більше 30 % від площі ділянки. Також встановлені граничні межі максимально щільної забудови, забезпечений захист пасажирів від можливого наїзду маршрутного транспорту, чітко прописані обов'язкові вимоги до проїзду до будівель пожежних машин і доступу пожежників в приміщення.
Нові ДБН також сприятимуть вирішують проблему недостатньої кількості дошкільних навчальних закладів. Так, допускається розміщення ДНЗ:
- вбудованих приміщень груп короткотривалого (до 4-х годин) перебування дітей дошкільного віку у 1-2 поверхах житлових будинків;
- вбудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку (ясел, ясел-садків, дитсадків) місткістю до 80 місць (2-4 групи) у 1-2 поверхи житлових будинків;
- вбудовано-прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 120 місць (до 6 груп) у 1-2 поверхах житлових будинків;
- прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 160 місць (до 8 груп) до глухих торців житлових будинків.
Земельна ділянка таких ДНЗ має бути відокремлена огорожею і зеленими насадженнями від прибудинкової території житлового будинку.
Нагадаємо, в нових ДБН також пропонують заборонити розміщення автостоянок усередині житлових кварталів
Для більш детального ознайомлення з презентацією нововведень в ДБН щодо містобудування можна за посиланням — https://www.youtube.com/watch?v=Y8qhIuy3-t8