В мінприроди обговорили відновлення Чорнобильських територій
10 січня 2017 року в Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулось засідання міжвідомчої робочої групи та круглого столу з розробки проекту Стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та відродження територій. Засідання проходило під головуванням голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталія Петрука за участю заступника Міністра екології та природних ресурсів Віктора Вакараша, представників профільних міністерств, відомств та науковців.
За словами Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталія Петрука, метою Стратегії є забезпечення радіологічного захисту та безпеки нинішнього та прийдешніх поколінь на всіх територіях, що зазнали забруднення радіоактивними матеріалами чорнобильського походження, розвитку господарської діяльності на території зони відчуження при безумовному дотриманні норм радіаційної безпеки, повернення населення чорнобильських територій до нормальних умов життєдіяльності та перехід до сталого розвитку.
Варто відзначити, що причини, наслідки та уроки Чорнобильської аварії, а також заходи з подолання її наслідків, широко вивчалися світовим співтовариством. Одним з результатів став розвиток системи радіологічного захисту, що втілилося в цілому ряді публікацій Міжнародної комісії радіологічного захисту (МКРЗ). Нові підходи були реалізовані у нормативних документах Європейського Союзу, зокрема Директиві Ради 2013/59 Euratom від 5 грудня 2013 року (Директива), що базується на нових Міжнародних основах стандартах безпеки, схвалених Україною в рамках її участі в роботі таких міжнародних організацій-розробників, як Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародне агентство з атомної енергії та Програма ООН з навколишнього середовища. Ратифікувавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася привести свою нормативно-правову базу у сфері радіологічного захисту у відповідність до вимог Директиви.
Віталій Петрук також відзначив, що відповідно до Стратегії територія навколо Чорнобильської АЕС (так звана 10-км зона), яка забруднена трансурановими елементами з періодом напіврозпаду тисячі років. Ця територія з міркувань безпеки не може бути повернена для проживання населення в майбутньому, практично ніколи, тому передбачається на законодавчому рівні закріпити за цими територіями статус зони спеціального промислового використання, щоб створити належні умови для довгострокового планування безпечного поводження з радіоактивними матеріалами.
Також, в рамках реалізації Стратегії протягом 2017-2020 рр. передбачається підготовка детального аналізу та пропозицій щодо вдосконалення існуючої системи забезпечення захисту та безпеки, зокрема передбачається переглянути та скасувати застарілу систему зонування, що базується на щільності радіонуклідного забруднення ґрунту, а не виключно на дозах опромінення людини.
Під час круглого столу були обговоренні доповіді профільних експертів. Зокрема:
- «Політика України щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи: історія формування, проблеми реалізації та перспективи підвищення її ефективності» - доповідач – Насвіт Олег Ілліодорович – старший науковий співробітник Націанального іституту стратегічних досліджень;
- «Сучасний радіологічний стан чорнобильських територій» - доповідач – Кашпаров Валерій Олександрович – Директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України;
- «Вимоги нових Міжнародних стандартів безпеки та зобов’язання України з їх імплементації» - доповідач – Берковський Володимир Борисович – Директор виконавчого Інституту радіаційного захисту Академії технологічних наук України;
- «Пріоритетні напрямки розвитку Поліського району Київської області у контексті реалізації спільних проектів із ДАЗВ» - Голова Поліської райдержадміністрації Київської області, к.е.н.
Варто відзначити, що всі у часники міжвідомчої робочої групи взяли активну участь в обговорені. Враховуючи заслухані пропозиції на даний момент відбувається підготовка і доопрацювання Стратегії для направлення у відповідні відомства та міністерства.
Джерело: Мінприроди