Кліматгейт
Зміна клімату - тема складна і для більшості країн неочевидна - доки вчені продовжують сперечатися про те, чи є насправді глобальне потепління і - головне - які можуть бути його причини, політики різної міри зеленості вже щосили використовують цю тему в своїх інтересах.
Проте доки жодна країна не хоче жертвувати своїм економічним розвитком ради досягнення екологічних цілей, а, крім того, багато держав покладають відповідальність за проблему на десятку найбагатших і розвиненіших країн світу.
Бої за Копенгаген між зеленими всього світу і данською поліцією почалися в цю суботу і продовжувалися майже добу. Активісти-екологи хотіли, аби саміт ООН почався із скандалу.
Але скандал саміту і так був забезпечений. Вчені-екологи заявляли, що саме людина, спалюючи нафтопродукти, які виділяють вуглекислий газ, впливає на потепління клімату. Головний провідник цієї теорії - комісія ООН. Але два тижні тому хакери зламали і опублікували листування провідних вчених-кліматологів, які консультували ООН.
Кевін Тренберт: "Річ у тому, що ми не можемо ніяк пояснити відсутність потепління в даний момент, і це просто сміх один. Наша система спостереження не відповідає завданню".
Том Уїглі: "Було б непогано видалити, принаймні, частину даних за відрізок 1940-х років, але тоді залишиться питання: а куди пропав відрізок?"
Мік Келлі: "Я, напевно, знову виріжу останню пару пунктів з кривої перед тим, як робитиму доповідь. Адже крива показує зниження в результаті заморозків останніми роками".
Нік Маккей: "По моделі реконструкції показники потепління вищі. Тому мені здається, що у нас все невірно".
Читати чужі листи, звичайно, не добре. Але що робити, коли йдеться про загибель планети і про політичні рішення на мільярди доларів. Цей скандал вже назвали кліматгейтом. За аналогією з Уотергейтським скандалом, коли американський президент Ніксон із-за компромату пішов у відставку.
Листування вчених з'явилося на російському інтернет-сервері в Томську. Світова преса навіть намагалася знайти цих таємничих "рашенз хакерз". Але скоро з'ясувалося, що сервер був відкритим, а значить, викласти листи міг хто завгодно, незалежно від географії. Журналіст і лауреат Пулітцеровської премії Алєкс Джонс звернувся до цих людей.
Алекс Джонс, журналіст: "Я не знаю хто ви, хакери! Але ви зробили історичну річ! Низький вам уклін і спасибі велике, хлопці! Адже Нас обманювали, а ми тепер знаємо про це".
Кліматгейт - це листування десятки вчених різних країн. Але головні герої епістолярного скандалу - двоє. Над ними сміється весь Інтернет. Філ Джонс, директор Центру з вивчення клімату, і Майкл Манн, кліматолог університету Пенсільванії, автор знаменитої моделі глобального потепління. Вони готували дані для міжурядової групи ООН.
Філ Джонс: "Відправте параметри, видаливши частину даних із станцій в деяких країнах, також потрібно опустити згадку про інші країни, наприклад, Австралію, Нову Зеландію, Канаду, Антарктику".
Майкл Манн: "Як ми всі знаємо, справа взагалі не в правді, а в тому, як правдоподібніше спростувати звинувачення".
Філ Джонс: "Я тільки що закінчив працювати над трюком Майка з журналу Nature, тобто доповнив реальні температури в кожну серію за останніх 20 років, аби приховати зниження температури".
У відповідь на компромат Філ Джонс заявив, що слово trick, яке переводиться як трюк- прийом, - всього лише науковий сленг. Друга заява: це відставка Філа Джонса.
Чим прославилися ці вчені? Вони реконструювали температуру на планеті на сотні-сотні років назад. Графік показує, що потепління почалося саме останніми роками. Це настільки знаменита картинка в науковому середовищі, що у неї навіть є назва: хокейна ключка. Взяти ключку і прикласти - дійсно дуже схоже. Але тепер з'ясовується, що температуру підганяли під ключку. А якщо перерахувати по-чесному? Чи буде це хокейна? Або більше підійде, наприклад, ключка для гольфу?
Ця ключка вважалася основним доказом теорії глобального потепління. Ключкою хто лише не озброювався.
Після невдалої виборчої кампанії на пост президента США Альберт Гор, програвши Джорджу Бушу, знайшов спосіб повернути увагу громадськості. Він почав доводити, що в потеплінні винен вуглекислий газ.
За боротьбу з потеплінням Альберт Гор навіть отримав Нобелівську премію миру. А більшість людей на планеті повірили в цю теорію.
Лондонський клерк Джеймс Махогані був прибічником "зеленої" релігії, яка як і всі релігії була заснована не на доказах, а на чистій вірі. Тепер англійська преса пише, що апостоли цієї віри - не дуже порядні люди. Заклопотані не стільки порятунком планети, скільки станом свого банківського рахунку.
Джеймс Махогані, співробітник корпорації: "Я дещо розчарований. Кліматгейт, звичайно, дуже неприємний скандал перед самітом ООН. Врятувати планету важливо, і люди мають право знати, від чого її рятувати".
Версія про те, що виділення вуглекислого газу майже не впливає на потепління, існувала і раніше. Ця точка зору прозвучала в документальному фільмі, який вийшов в ефірі Першого російського каналу два місяці тому. Прем'єра викликала хвилю протесту у представників екологічних рухів. Тема потепління стала однією з самих обговорюваних.
Рой Спенсер, доктор наук університету Алабами: "Кліматологам потрібна деяка проблема, щоб отримати фінансування. Нам потрібно створювати паніку, аби в наші руки річкою потекли гроші".
Герман Гусєв, старший науковий співробітник Фізичного інституту: "Існує деяка тенденція, що наука частково поступається лженауці інформаційним полем. Це безперечно".
У фільмі вчені зазначають, що потепління, можливо, - природний процес, впливати на який, вуглекислий газ майже не може.
Філіп Стотт, професор біогеографії Лондонського університету: "Чи не дивно, що ми всі повірили в те, що впливаємо на клімат. Коли, наприклад, автомобіль заправили або включили світло у себе удома. А що дійсно впливає? Просто погляньте на небо, на цю громадину, на Сонце. Вся енергія людства ніщо в порівнянні з нею".
Відомий російський вчений Віктор Данілов-Данільян - прибічник теорії потепління, пов'язаного все-таки не з Сонцем, а з людським чинником.
Віктор Данілов-Данільян, директор НДІ Океанографії РАН: "Ось якби всі могли розуміти, що, принаймні, є така можливість, що планета з нами бореться як з вірусом, то і поводилися б інакше".
Вплив вуглекислого газу на потепління не доведений. Але кліматологія - не геометрія, і перевірити можна буде лише тоді, коли вже пізно щось міняти. Ось чому вчений-еколог радить все-таки скоротити викиди СО2.
Віктор Данілов-Данільян, директор НДІ Океанографії РАН: "Земля одна, людство одне, біосфера одна, і кліматична система одна. Ми не можемо робити експерименти над цими об'єктами. Я думаю, що безповоротні зміни в природі ще не почалися. І доки не пізно".
Проблема в тому, що попередній, Кіотський протокол, що обмежує викиди, не підписали США, Індія і Китай. Виконують його лише ЄС і Росія. На цей раз Барак Обама вже натякнув, що Штати можуть змінити позицію. На знак нової енергетичної політики на даху Білого дому обіцяли навіть встановити сонячні батареї.
Микола Злобін, політолог: "Це був би хороший приклад для американської економіки, яка намагається вирватися з ситуації, коли вона дуже залежна в енергетичному плані від світового ринку, де енергетика є одним із стримуючих чинників розвитку американської економіки".
Політолог Микола Злобін впевнений, що і Америці, і іншим країнам нова енергетична угода виявиться корисною. Тобто економічне зростання продовжуватиметься, але за рахунок інноваційних технологій, екологічно чистих. Вчені ж можуть продовжувати сперечатися про причини глобального потепління. Політики не мають права.
Адріян Дощ, за матеріалами Інтернет-видань для КЕПУ