Побутові відходи – одна з найбільших проблем України
На території України щорічно в середньому утворюється більше мільярда тонн різних відходів, значна кількість яких – це тверді побутові відходи (ТПВ). До складу ТПВ входять: папір, текстиль, металобрухт, деревина, полімерні матеріали, харчових та інші відходи вжитку та обслуговування.
Відходи пластику, такі як пляшки, одноразовий посуд та інші вироби, розкладаються від 300 до 500 років! Вони забруднюють навколишнє середовище, водні об’єкти, ліси, околиці доріг, міст і сіл.
Окрім того, здавалося б зовсім безневинні речі мають досить тривалий період розкладання. Так, наприклад, папір розкладається 3 місяці, газета – 1 рік, сигаретний фільтр – 2 роки, жувальна гумка – 5 років, консервна банка – від 10 до 100 років, підгузки – 500 років, пластикові картки (телефонні, банківські) – 1 000 років, скло – 4 000 років.
Більше 95% всієї маси відходів вивозяться на звалища або спалюються. Полігони ТПВ в основному не відповідають санітарним вимогам, що може призвести до забруднення ґрунтів, атмосфери, підземних і поверхневих вод.
Науковці підрахували, що 80% відходів можна переробляти, якщо забезпечити роздільний збір сміття. Слід зазначити, що зі змішаного сміття можна вилучити для переробки лише 10-15%.
Сортуючи і здаючи макулатуру, пластикові пляшки, скло та інші матеріали для переробки, можна зберегти природні ресурси і значно покращити екологічну ситуацію у своєму регіоні:
· 1 тонна макулатури зберігає від вирубування 17 дерев;
· 1 тонна пластику економить 750 кілограм нафти;
· 1 тонна склобою економить 300 кг кальцинованої соди і 1250 кг первинних матеріалів для шихти.
На жаль, більшість людей не задумуються над екологічними проблемами і своєю поведінкою лише примножують їх. Думка на кшталт «Яка різниця, буду я прибирати сміття чи ні, адже всі і так смітять» чудово відображає ситуацію, яка склалась, і яку за таких умов важко виправити.
Але змінивши свою поведінку і своє власне ставлення до проблем екології, кожен може зробити свій невеличкий внесок у покращення стану довкілля. Адже кожен відповідає за те, що відбувається довкола. І, погодьтесь, зовсім неважко прибирати за собою сміття після відпочинку на природі, посортувати сміття і власним прикладом показати, що бути екологічно свідомим легко і приємно.
Прес-служба Держекоінспекції України