Еко-безпека: Тактика й стратегія для України
Основою національної безпеки України повинна стати екологічна безпека країни. Цю тезу кілька днів обґрунтовували учасники Київського міжнародного екологічного форуму KIEF-2008. Форум проходив в столиці 25-26 квітня, коли світ згадував чорнобильську катастрофу 22-літньої давнини.
Від Кіото до Балі
Захід був організований Партією зелених України. Фактично він став реальним шансом для нашої країни скочити на підніжку поїзда світової безпеки, що стрімко набирає хід. Адже поки українські політики ламають списи навколо продажу українських квот викидів згідно Кіотського протоколу, світ вже щосили готується до життя після закінчення терміну дії цього протоколу.
Часу залишився зовсім небагато - Кіотський протокол припиняє дію в 2012 році. І світове співтовариство вже діяльно працює над новим порядком урегулювання глобальних екологічних і енергетичних питань. Ще в грудні минулого року на острові Балі відбулася конференція під егідою ООН, присвячена кліматичним змінам. Головним завданням конференції було вироблення нового міжнародного договору з протидії глобальному потеплінню, так званої "Балійської дорожньої карти". Ця угода й прийде на зміну Кіотському протоколу. У конференції взяли участь близько 10 тисяч чоловік з 190 країн.
В Україні, схоже, тільки керівництво ПЗУ усвідомлює важливість запущеного на Балі процесу. Інші провідні політики країни цілком і повністю захоплені переділом вітчизняного владного пирога. Повністю ігноруючи той факт, що всі інші країни діяльно займаються виробленням правил життя для світу в цілому. За якими прийдеться жити й Україні - тому що вона цілком і повністю підкоряється вимогам Кіотського протоколу. Який, до речі, був зафіксований задовго до появи на політичній карті самої держави Україна.
Зараз є унікальна можливість для України сформулювати своє бачення глобальної енергетичної й екологічної безпеки. І домогтися обліку своєї точки зору в документі-спадкоємці Кіотського протоколу. Тому для відстоювання насущних інтересів країни Україні вже в цей момент необхідно діяльна й конструктивна участь у виробленні таких правил для себе самих. А не пасивне очікування того, поки інші напишуть правила дорожнього екологічного руху планети Земля без "української смуги" такого руху.
Партія зелених України і її лідер Володимир Костерин вживають реальних заходів для того, щоб наша країна стала активним гравцем визначення правил глобальної екологічної безпеки. Це можливо лише за умови реалізації в Україні екологічної й енергетичної стратегій. Активно просуваючи ідею ефективної вбудови України в прийдешній новий світовий еко-порядок, ПЗУ провела у вересні минулого року Першу конференцію KIEF "Співробітництво заради стійкого розвитку", у роботі якої взяли участь представники 17 країн Європи й Центральної Азії. На нинішній KIEF Партія зелених України запросила представників державних структур, політичних партій і громадських організацій більш ніж з 20 країн світу. У роботі форуму-2008 взяли участь голова Партії Зелених України Володимир Костерин, Президент Міжнародної організації "Зелений хрест" Олександр Лихоталь, член Комітету Європейської Партії Зелених Томмі Сімпсон (Ірландія), президент Інституту стійкого розвитку, дипломат Юрій Щербак, екс-міністр з надзвичайних ситуаціях, народний депутат Давид Жванія.
Зелені напрацювання
У привітальному слові на форумі Володимир Костерин зокрема зазначив: "Тенденції останніх десятиліть наочно переконують нас, що сучасний світ опинився на грані катастрофи планетарного масштабу. Руйнівні урагани, повені, тайфуни, забруднення повітря, ґрунту й води, знищення величезної кількості представників тваринного й рослинного світу й цілих екосистем, і в остаточному підсумку загрозлива тенденція кліматичних змін, - все це вимагає від нас прийняття негайних рішень; ми повинні чітко знати, що будемо робити сьогодні, завтра, через рік, 50 років". На думку Костерина, вирішити глобальні проблеми можна тільки об'єднавши зусилля на міжнародному й національному рівнях. Від стану навколишнього середовища залежать перспективи кожної конкретної країни, тому екологія повинна бути крапкою відліку в прийнятті рішень будь-якого рівня, чітко підкреслюють зелені.
Поки вітчизняні чиновники не виробили комплекс конкретних мір для ефективної глобальної кооперації України у світовий екологічний процес, їм має сенс взяти на озброєння наробітку ПЗУ. Зокрема Партія зелених України пропонує конкретні кроки для впровадження в Україні принципів стійкого розвитку. Серед них: проведення екоподаткової реформи з її базисним правилом: забруднювач - платить; переорієнтація економіки на відновлювані джерела енергії; фінансування природоохоронної діяльності, для цього влада повинна виділяти не менш 10% коштів з бюджету будь-якого рівня.
Одним з найважливіших питань української безпеки є розробка сучасної енергетичної стратегії. Із цього приводу, віце-президент Агентства з поновлювальної енергетики, член Політичної ради Партії зелених України Андрій Конеченков зазначив: "Війна" за доступ до традиційних енергоресурсів і збільшення цін і попиту на традиційні енергоносії визначає політичний порядок денний. Збільшення викидів СО2 в атмосферу приводить до глобального потепління. Все це ставить у залежність одні країни перед іншими. Прикладом може служити російська політика, що практично керує цінами на природний газ, впливає на рішення політиків країн-імпортерів".
На думку зелених, використання місцевих відновлюваних ресурсів дозволяє знизити політичний тиск, напруженість і зменшити негативний вплив на навколишнє середовище. "Політика "зеленої" енергетики повинна бути реалізована у всіх країнах світу й у першу чергу в тих країнах, які мають величезні можливості використання відновлюваних ресурсів. Зелені політичні партії й громадські організації завжди відстоювали політику екологічної безпеки", -додав Андрій Конеченков.
І словом, і ділом
Можна констатувати, що в Україні бачення рішення глобальних енергетичних і екологічних проблем на сьогоднішній день має дуже обмежене число людей. Як констатував на форумі народний депутат України від блоку "Наша Україна - Народна самооборона" Давид Жванія, "на вищому державному рівні не вироблені правильні підходи до рішення екологічних питань, не досить грошей у бюджеті. Та й ті засоби, які є, розпилені між різними міністерствами й відомствами, у нас навіть Міноборони сьогодні займається екологією". Сьогодні в Україні про екологію говорять всі, а реально займаються нею - одиниці, добавив він. Можна констатувати, що лідер ПЗУ займається екологією на рівні реальних справ, а не голосних заяв. Замість спроб одержати швидкі дивіденди на перманентно гострій внутрішньоукраїнській політичній ситуації, проходить інкорпорація країни в глобальні цивілізаційні процеси. Напевно, тут потрібно говорити про нову політичну логіку, відмінної від одержання політичної вигоди, і яка поки не стала в Україні домінуючою. Вітчизняні політики воліють одержувати максимум дивідендів тут і зараз, відмовляючись скрупульозно й довгочасно займатися стратегічними проблемами дня завтрашнього.
Але, як говориться в прислів'ї, "собака гавкає, а караван іде". Тобто, поки більшість політичних бомондів розставляють свої ставки винятково на політичному полі, керівництво ПЗУ намагається словом і ділом затверджувати цінності цивільного суспільства й соціальної відповідальності бізнесу, які тільки формуються в Україні. І минулий з успіхом форум KIEF-2008 - підтвердження правильності обраної стратегії. "Ми збираємося в другий раз - а це значить, що закладено добру традицію, і що вплив форуму буде підсилюватися", - помітив президент Інституту стійкого розвитку Юрій Щербак. "Сьогодні у світі загострюється боротьба за продукти, енергетичні ресурси, і тому тема нашого форуму як ніколи актуальна. Ми повинні донести правителям, що безпека, заснована на військовій силі, - це логіка вчорашнього дня, у цей час основа національної безпеки - екологічна безпека", - підвів підсумки форуму Юрій Щербак.