Європейські екологи заявили про покращення в чорнобильській зоні
На сторінках журналу Biology Letters виникла бурхлива суперечка про те, наскільки жива пирода в чорнобильській зоні відчуження страждає від радіаційного забруднення, повідомляє журнал Nature. Британський еколог Джим Сміт (Jim Smith) вважає, що природа вже в значній мірі оправилася від аварії.
Суперечки про те, як підвищена радіація впливає на екосистему в зоні відчуження, ведуться давно. Єдиної думки немає: одні вважають, що живі організми в зоні як і раніше піддаються шкідливому впливу, інші - що радіація вже не робить істотного впливу, треті - що сприятливий вплив відсутності людини перевершує негативний вплив радіації.
У червні група французьких і американських вчених - Андерс Меллер (Anders Moeller), Тімоті Муссо (Timothy Mousseau) та інші - опублікувала в Biology Letters статтю, у якій доводилося, що птахи воліють селитися в районах зони з найнижчим рівнем радіації, уникаючи найбільш заражених місць.
Джим Сміт піддав Меллера й Муссо різкій критиці, заявивши, що їхні висновки невірні, тому що вчені не враховували інших факторів. Наприклад, мала чисельність таких птахів, як сільська ластівка (Hirindo Rustica), може бути викликана відсутністю людей: сільські ластівки, як правило, живуть і розмножуються у населених фермах.
Меллер і Муссо у відповідь доводять, що ластівки можуть із тим же успіхом розмножуватися й без ферм, тому їхні висновки залишаються в силі. Учені з жалем відзначають відсутність даних про постійні багаторічні спостереження за чорнобильською екосистемою, що змушує покладатися на уривчасті й тому менш надійні відомості.
Сміт доводить, що загальна шкода від чорнобильської катастрофи перебільшена. Так, на людей евакуація й психологічні травми, пов'язані з нею, вплинули набагато більше, ніж саме зараження. Сміт підкреслює, що в зону добровільно переселяються рідкі й близькі до зникнення види тварин. Опираючись на російськомовну літературу, у якій екосистема описана докладніше, він стверджує, що природа вже відновлюється від катастрофи.
Після аварії 1986 року, котра вважається найбільшою техногенною катастрофою, було евакуйовано більше 330 тисяч чоловік. Реактор оточений 30-кілометровою зоною відчуження, селитися в якій заборонено. У зоні, однак, живе безліч тварин (українська частина зони відчуження недавно ввійшла до складу спеціального заповідника).
кино