В Україні можуть ввести податок на сміття
Міністерство з питань житлово-комунального господарства ініціює впровадження в Україні роздільного збору побутових відходів і введення податку на сміття, що буде нараховуватися, виходячи із установленої норми сміття на людину в рік.
За словами начальника відділу комунального обслуговування міністерства ЖКГ Олександра Ігнатенка, у законопроекті „Про внесення змін у Закон України Про загальнодержавну програму реформування й розвитку житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки” передбачена субвенція регіонам на 2008 рік у розмірі понад 2 млрд. гривень на впровадження інвестиційних проектів, серед яких можуть бути й проекти по обігу з побутовими відходами (ТПВ). Частково ці кошти можуть бути спрямовані на відновлення спецтехніки й контейнерного парку.
Ігнатенко також відзначив, що на сьогодні є інтерес у вітчизняних і іноземних інвесторів вкладати кошти в збір, перевезення й утилізацію ТПВ, а також будівництво сміттєпереробних заводів, однак їх відлякують низькі тарифи. За даними міністерства ЖКГ, в Україні населення за послуги з вивозу сміття платить тільки 0,2% своїх доходів, тоді як за кордоном - 1%. Отже, введення роздільного збору сміття може вплинути на тарифи убік їхнього збільшення.
Для того, щоб не допустити росту тарифів, міністерство пропонує ввести податок на сміття, що буде нараховуватися, виходячи із установленої норми сміття на людину в рік. Крім цього, на думку Ігнатенка, варто ввести відповідний збір з виробників упакування й енергонебезпечних товарів (батарейки, побутова техніка), які, у свою чергу, закладуть цей збір у вартість товарів.
Як пояснив представник міністерства, роздільний збір сміття передбачає установку декількох контейнерів біля кожного будинку, у які будуть сортуватися органічні й ресурсоцінні відходи (пластикові пляшки, упакування, папір і т.д.). При цьому такий спосіб обігу з побутовими відходами передбачає будівництво сортувальних станцій і сміттєпереробних заводів, на яких з органічної маси будуть виготовлятися паливні брикети.
За словами Ігнатенка, впровадження роздільного збору сміття не дозволить ліквідувати сміттєзвалища й полігони, однак допоможе значно скоротити їхню площу й на 30-40% знизити обсяги сміття.
Він також повідомив, що міністерство розробило методику організації роздільного збору сміття для місцевої влади, оскільки тільки з їх ініціативи ця програма може бути впроваджена. Зі своєї сторони міністерство готове вести просвітницьку роботу з населенням через муніципальні суспільні центри, які будуть впроваджувати інформаційну політику міністерства по реформуванню ЖКГ.
Ігнатенко відзначив, що місцеві влади повинні розрахувати, у скільки обійдеться регіонам введення роздільного способу збору сміття. Приміром, для цих цілей у Донецьку знадобиться близько 300 млн. гривень, а в Києві - у три рази більше. Пілотний проект по введенню роздільного збору сміття міністерство планує реалізувати в Миргороді.