Ще у червні 2016 році місцеві мешканці разом із представниками Державної екологічної інспекції у Львівській області під час пошуку стихійних сміттєзвалищ натрапили на “цвинтар” тварин на землях села Воля Висоцька, що поблизу Жовкви. Тисячі тонн захоронених туш тварин і решток тваринного походження біля Жовківської філії ДП “Укрветсанзавод” (Жовківського костомельного заводу, – Ред.) продовжують розкладатися. Орієнтовна площа скотомогильника становить близько 50 гектарів, про що під час звіту про виконану в 2016 році роботу заявив Руслан Гречаник, директор Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА.
Ймовірно ініціатором такого способу ведення незаконної діяльності, з метою економії коштів на утилізації в власних інтересах, став тодішній керівник заводу Михайло Клин. Саме через його безгосподарність на посаді керівника підприємства, що призвела до катастрофічної ситуації на підприємстві, сьогодні держава несе матеріальні збитки і змушена фінансувати рекультивацію забруднених рештками тварин земель.
На підприємстві тривалий час діяла схема, за котрої рештки тварин, що підлягали утилізації в спеціальних печах, задля економії, просто закопували в ями глибиною 4 метри на території довкола підприємства. За 10 років роботи підприємства скотомогильник розширився настільки, що сьогодні екологи оцінюють його площу у 50 гектарів.
Схема проста: філія держпідприємства укладала угоди на утилізацію тварин й офіційно мала отримувати орієнтовно 700 гривень за кожну тонну сировини, яка поступала на утилізацію. Пізніше стало очевидним, що тваринні рештки не утилізовувалися належним чином, тобто технологія не відповідала задекларованій – туші горіли прямо під відкритим небом, а рештки закопували на території санітарної зони, при цьому керівництво, ймовірно, збагачувалося необлікованими коштами у великих сумах.
Крім того, на підприємстві була відсутня декларація про відходи, де вказана їх кількість, види і гранично допустимі концентрації. Незабаром там відключили воду й газ, стіни й дах почали протікати, ДП “Укрветсанзавод” – став банкротом. Крім того, як з’ясувалося, жоден котел для утилізації решток не працював з березня 2013 року, тож займатися такою діяльністю не було як, однак рештки тварин продовжували звозити.
Водночас, Михайло Клин досі не поніс жодної відповідальності за свої дії. Про те, що на нього все ж було відкрито кримінальні справи, журналісту ІА “Вежа” розповів Ігор Муравський, депутат Жовківської районної ради, голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів. За його словами, близько трьох років тому на директора Жовківської філії була відкрита кримінальна справа і всі факти, зафіксовані влітку, об’єднали з цією справою.
Як ще стало відомо з власних джерел, навесні 2018 року ДП “Укрветсанзавод” подало заяву до Жовківської поліції за фактом розкрадання екс-директором державного майна: трьох автомобілів та системи очистки води.
Журналіст ІА “Вежа” надіслав офіційні запити до Андрія Коцура, начальник Жовківського відділення поліції ГУ НП, та до керівництва ДП «Укрветсанзавод» з проханням надати інформацію стосовно того, на якій стадії ці кримінальні провадження, пов’язані з особою Михайла Клина. Втім на момент публікації матеріалу відповіді ми досі не отримали, хоча відповідно до закону на розгляд інформаційного запиту та відповідь на нього надається 5 робочих днів.
Що стосується скотомогильника, вирішувати проблему потрібно було терміново, оскільки сморід від захоронених решток розносився на велику відстань, погіршився стан грунтових вод. Загалом екологічна ситуація району погіршувалась. Розпочалася підготовка проекту рекультивації з проведенням ряду експертиз для визначення глибини захоронення тваринних решток, а також необхідної глибини облаштування кагату.
Врешті, у листопаді 2017 року ТОВ Компанія “Центр ЛТД” під час громадських слухань презентувала проектрекультивації незаконного скотомогильника на прилеглій до Жовківського костомельного заводу території. Проект був розроблений за сучасними Українськими та Європейськими нормативами та технологіями і передбачав облаштування спеціального котловану для захоронення викопаних із забрудненої території решток тваринного походження. Розмір котловану: 200 на 200 метрів, глибина – близько 3 метрів. Також в проекті передбачали насип двометрової висоти. Згідно з проектом, планували окрім решток тварин, зняти і захоронити ґрунт (до одного метра глибиною), в котрому рештки були закопані.
Здавалося, з’явився шлях порятунку Жовківщини від екологічної катастрофи. Втім, станом на сьогодні, 27 лютого 2019 року, про початок робіт навіть не йде мова.

Джерело: ІА “Вежа”
Протягом року після презентації проекту рекультивації Воле-Висоцька сільська рада все ж дослухалася до обурених мешканців та оголосила тендер на рекультивацію й будівництво об’єкту для захоронення та знешкодження тваринних решток. На проведення робіт передбачили 19,6 мільйонів гривень, які частково має надати Департамент екології ЛОДА, Жовківська районна рада і Воле-Висоцька сільська рада.
Ігор Муравський розповів, що за територією підприємства має бути кагат глибиною 3 метри, висотою 2,5 метри, розміром 200 на 200 м. “Усі рештки, які на сьогодні закопані в землю, будуть викопані. Після цього їх розмістять у кагаті, дно якого буде встелене міцною плівкою, та пересипані вапном. Усе це накриють іще одним шаром плівки. Також облаштують стічні канави для фільтрату, який буде утворюватися в процесі гниття”, – зазначив він.
Також еколог запевнив, що протягом 25 років тваринні рештки мають перегнити і стати добривом, а сама територія Жовківської філії ДП “Укрветсанзавод”, де закопані рештки, після рекультивації стане екологічно чистою орієнтовно через 5 років.
Згідно з умовами тендеру, завершити роботи підрядник повинен до кінця 2019 року. Та, на жаль, як поширено трапляється, торги за тендером не відбулися і роботи знову відклали. Незважаючи на те, що намір рекультивувати скотомогильник виявили аж 3 компанії, замовник відхилив пропозиції кожної. Тендерний комітет, аналізуючи учасників, виявив ряд невідповідностей вимогам тендерної документації. Згідно з рішеннями, фірми не надали певних документів, які б підтверджували наявність необхідної матеріально-технічної бази та якості матеріалів, з якими працюватимуть. Така доля спідкала ТОВ “Гідробуд-М” та ТОВ “Будівельна компанія Форвард”.
При аналізі ТзОВ “Інвестиційна Компанія Укрбудсервіс” комітет ухвалив рішення про намір укласти договір, однак і тут не склалося. Переглянувши документи ще раз, одноголосно відхилили пропозицію учасника через те, що “банківська гарантія не відповідає вимогам тендерної пропозиції”.
Два місяці потому Воле-Висоцька сільська рада оголосила повторний тендер, залишивши ту ж вартість 19 млн 603 тис. гривень і ті ж умови. Учасниками торгів стали вже згадані фірми, окрім підприємства “Будівельна компанія Форвард”. Узгодивши всі документи, до участі в торгах були допущені обидві фірми: ТОВ “Гідробуд-М” та ТОВ “Інвестиційна Компанія Укрбудсервіс”. Остання, за пріоритетом ціни, перемогла у тендері запропонувавши провести роботи за 18,6 мільйонів гривень.
Здавалося б, усе – договір укладено, 377 тисяч гривень авансу вже на рахунку підрядника. За додатковою угодою до 31 грудня 2018 року компанія повинна була провести підготовчі роботи, влаштувати рів, провести розроблення родючого шару ґрунту та влаштувати основи скотомогильника. Втім жодних робіт проведено не було.
Варто зазначити, згідно інформації порталу Youcontrol, ТОВ Інвестиційна компанія “Укрбудсервіс” була заснована у квітні 2016 року. Статутний фонд підприємства становить 1 тисячу гривень. Єдиною власницею зазначено 22-річну львів’янку Марту Петричко, а директором підприємства є її мати Наталія Петричко. До слова, Марта Петричко – хореограф та танцівниця. У 2017 році вона повернулась з Гуанчжоу (Китай, – Ред.), де протягом 6 місяців працювала за контрактом у шоу-балеті “Ladies Side”. Під час навчання в НУ “Львівська політехніка”, Марта Петричко стала студентською віце-міс Льова-2016. Дівчина має економічну освіту, проте танцює у шоу-балеті “ІD”, який співпрацює зі співачкою Іриною Федишин.
Додамо, що ця ж компанія у травні минулого року виграла тендер з рекультивації сміттєзвалища в с. Крупське, Миколаївського району, Львівської області за 3,65 млн грн. На той момент власниця компанії працювала у Китаї. Окрім того, підприємство взялося за капітальний ремонт Личаківського парку у Львові за 30,5 мільйонів гривень та реконструкцію ставу у Ботанічного саду Львівського національного університету імені Івана Франка за 1,7 млн гривень.

Джерело: ІА “Вежа”
Чим наразі займається керівник підприємства, гастролює з донькою чи врешті продумує план рекультивації, ми хотіли запитали безпосередньо її, однак зв’язатися не вдалося. Натомість, Юрій Мотько, інженер по об’єкту, пояснив, у чому причина затримки з початками робіт. Як не дивно – підряднику ще не перерахували кошти на виконання робіт. Це підтверджують і дані аналітично-пошукової системи 007, згідно з якими на рахунок компанії від замовника кошти іще не надходили.
“Ще не було нічого проведено, тому що тендер був завершений у кінці року, а коштів на 2018 рік не було. Загальна вартість відповідно до тендеру – 18 мільйонів гривень, але ми ще не знаємо, скільки буде призначено на цей рік. Говорять, що близько 2 мільйонів гривень, але ще чітко ніхто не знає”, – пояснює Юрій Мотько.
За його словами, безпосередні будівельні роботи найближчі 2 місяці не зможуть розпочати. На сьогодні триває етап оформлення документів, отримання декларацій на початок робіт та підписання договору на поточний рік. “Будуть кошти – буде робота!”, – наголосив Юрій Мотько.
Чому склалася така прикра ситуація з фінансуванням нам пояснила Надія Щур, голова Жовківської РДА. За її словами, повна вартість виконання робіт у 18 мільйонів – це чимале навантаження на бюджет району, тож видатки у 2019 році складуть значно менше. “Незабаром на сесії облради буде визначена точна сума коштів, яку зможуть виділити з обласного бюджету на виконання цього тендеру. У проекті передбачено 2 млн гривень, паралельно ми звернулися до Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, очікуємо від них принаймні 5 мільйонів гривень”, – пояснила Надія Щур. На її думку, рекультивація скотомогильника у зв’язку з недостатністю фінансування розтягнеться не менш як на два роки.
“Сьогодні тривають процедурні питання, – пояснює Руслан Гречаник, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА. – Ми передбачили в обласному бюджеті 2 мільйони гривень на співфінансування, якщо усе це відбудеться. Всі решта кошти, що передбачені проектом, плануємо залучити із резервного фонду державного бюджету”.
Що ж до самої філії держпідприємства, останнім часом вона мало-помалу з новим директором Святославом Муликом почала відновлювати життя. Сьогодні завод на стадії повного відновлення. “Вже повністю відновленооблаштовано котельню й «приямок» для приймання сировини, замінено дахи. Продовжуємо відновлювати виробничий цех, доробляємо електрообладнання для підключення усіх котлів і вводимо в робочий режим”, – розповів він і додав, що підприємство придбало нові ваги на 80 т та встановили відеокамери, яких ніколи не було на території. Директор ставить на меті щоденно приймати по 30 тонн сировини.
А поки депутатський корпус визначає, скільки виділити коштів для рекультивації полігону, мешканці району продовжують дихати смородом та потерпати від екологічної катастрофи, виною якої є людина, яка безкарно і цілком спокійно продовжує себе збагачувати, тепер вже у підприємницькій діяльності.

За інформацією: https://vezha.net.ua