Зменшення біорізноманіття становить великий ризик для майбутнього світового продовольства
Організація Об'єднаних Націй попередила, що здоров'я населення та навколишнє середовище перебувають під серйозною небезпекою, це зокрема пов’язано з культивуванням рослин, для збільшення кількості продуктів харчування.
Це застереження з боку Продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО) з'явилося після того, як агентство ООН опублікувало новий звіт, перший у своєму роді, про біорізноманіття у продуктах харчування та сільському господарстві.
Дослідження, що нещодавно було опубліковано, наголошують, що існує реальна небезпека для рослин і тварин, які забезпечують потребу у нашому харчуванні, паливі, клітковині, а також для тварин, комах і мікроорганізмів, які становлять найважливіші частини ланцюга харчування, адже вони поступово зникають.
ФАО опрацювала велику кількість інформації з 91 країн, надану спеціально для звіту.
На сьогодні для продовольства вирощують 6000 видів рослин і лише дев'ять з них складають дві третини всього виробництва врожаю.
Коли йдеться про тварин, то близько чверті порід ризикують зникнути, адже лише невелика кількість видів забезпечує виробництва більшості м'яса, молока та яєць.
Щодо рибних запасів, то половина видів піддаються ризику вимирання.
Зникнення загрожує не лиже штучно створеним видам але й диким. Особливо це стосується видів, які сприяють харчовій екосистемі, запилюванню, грунтові організми, природні вороги шкідників, зокрема, бджоли, метелики, кажани, птахи.
Керівник ФАО Хосе Граціано да Сілва характеризує стан біорізноманіття як "критичний" для забезпечення глобальної продовольчої безпеки, і закликає виробляти продукти харчування таким чином, щоб не завдати шкоди навколишньому середовищу: "Менше біорізноманіття означає що рослини і тварини більш уразливі до шкідників і хворіб.
"Використовуючи для харчування все менше і менше видів, ми збільшуємо втрати для збереження біорізноманіття та ставимо під загрозу продовольчу безпеку та харчування".
В переважній більшості випадків втручання людини є виною ситуації, що склалася.
Як приклад можемо навести використання та управління земельними ресурсами, забруднення довкілля, зміна клімату, зростання населення та урбанізація.
Жоден регіон не звільняється від загроз біорізноманіття, хоча основні рушійні сили відрізняються залежно від регіону.
Наприклад, в Африці ключовою проблемою є надмірне використання природних ресурсів, полювання, браконьєрство; в Європі та Центральній Азії загрозою є вирубка лісів та інтенсивне сільське господарство; в Латинській Америці існує стурбованість шкідниками, хворобами та інвазивними видами.
Більшість країн вже запровадили політику для сталого використання та збереження біорізноманіття.
Однак законодавство та інституційні рамки часто є недостатніми або неефективними, і ФАО закликає до набагато більш ефективних дій у глобальному масштабі.
До них належать пропаганда ініціатив, спрямованих на підтримку біорізноманіття, зокркма інформаційні та освітні кампанії, що стосуються біорізноманіття для продовольства та сільського господарства, а також налагодження кращої співпраці між політиками, виробниками продуктів харчування, споживачами, приватним сектором та громадянським суспільством.
Прості способи для споживачів, щоб передбачають регіональну диференціацію, включають в себе вибір природньо вирощених продуктів, купівлі з ринків фермерів або бойкотування продуктів, які виробляються неекологічними методами.