Екологічна ситуація України: Найбільші забруднювачі – промислові підприємства
На початку ХХІ століття слід згадати про екологічні проблеми, які мали місце в Україні ще у ХХ столітті. Найбільш проблематичними для екології Української держави були високоурбанізовані райони, міські агломерації та великі промислові центри. Майже ¼ частина шкідливих викидів промислових підприємств потрапляла в атмосферу без очищення. Найбільша частка цих викидів припадає на високоурбанізовані області. Наприклад, Донецька область, а також Дніпропетровська і Луганська області. Питома вага забруднених стічних вод по всій Україні – 28 %. У високоурбанізованих областях, таких як Харківська і Луганська області ця питома вага становить 70%, а в Чернівецькій, Одеській і Донецькій областях – понад 50%. Основні забруднювачі води і повітря – це промислові підприємства.
На сьогодні військові дії що відбуваються на сході України суттєво погіршують екологічну ситуацію. Про це детальніше: https://nashkiev.ua/vlast/infografika/postril-ou-prirodou-yak-viys-kovi-dii-vplivayut-na-ekologiyu-ou-zoni-ato.html
16 квітня був день охорони навколишнього середовища в Україні. На карті України є багато еколого-географічних проблем. Серед них найбільшими є:
1. Зменшення запасів корисних копалин (вичерпання ресурсів, зниження їх якості та різноманіття, небезпека порушення довкілля внаслідок добування корисних копалин тощо).
2. Зміна структури земельних ресурсів унаслідок вилучення земель під господарські побудови і потреби, а також через розвиток негативних процесів у ландшафтах (ерозії, абразії, суфозії, карсту, просідання ґрунтів, підтоплення та заболочення).
3. Зниження родючості ґрунтів унаслідок вимивання гумусу, засолення, підтоплення тощо та забруднення важкими металами, пестицидами й іншими речовинами.
4. Зменшення запасів і забруднення поверхневих та підземних вод унаслідок посиленого водозабору, внесення забруднювальних речовин у водні об’єкти в процесі виробництва промисловими підприємствами та комунального господарювання.
5. Скорочення розмаїття флори та фауни й зміни в їх генофонді.
6. Зменшення біологічної продуктивності ландшафтів.
7. Погіршення геогігієнічних та санітарно-епідеміологічних умов життєдіяльності людини та існування інших живих організмів.
На екологію України також негативно вплинула техногенна катастрофа – аварія на Чорнобильській АЕС, що відбулась ще в 1986 році. Зараз в Україні помірний радіаційний фон, однак у деяких областях, які є близьким до Чорнобиля, він підвищений. У Чорнобилі та біля ріки Прип’ять є населення, однак все воно у групі ризику, тому що радіоактивними там є вода і повітря. Проте територія стани придатною для проживання за сотні років.
Про стадо радіоактивних оленів у Норвегії ви можете дізнатися за посиланням: https://www.radiosvoboda.org/a/27631156.html
Карта радіаційного забруднення України
За даними сайту «Фінансові новини», в Україні є вісім основних екологічних проблем.
1. Неякісна вода. Як відомо, організм людини на сімдесят відсотків складається з води, тому вода відіграє у життєдіяльності людини дуже важливу роль. Проте 80% населення України використовує здебільшого воду з поверхневих джерел, а її якість з кожним роком погіршується. Недостатнє очищення стоків, неякісне очищення промислових вод, надмірна насиченість органікою приводить до того, що сьогодні практично всі водойми України наблизилися до 3 класу забрудненості. Але очисні споруди, що очищають питну воду, розраховані на 1-2 класи забруднення. Якість води, за останніми дослідженнями, не відповідає міжнародним стандартам. Багато українців п’є воду з Дніпра, якість води якого погіршується вниз за течією річки. Найчистіша вода в Україні – у Полтавській області, де майже вся вода береться з підземних джерел. Найбрудніша – у Криму.
2. Забруднення повітря. Щороку в атмосферу українського повітря потрапляє 6 мільйонів тонн шкідливих речовин і вуглекислого газу СО2. Традиційно, як вже йшлося вище, основними забруднювачами є промислові підприємства. Однак збільшення кількості автомобілів на дорогах спричинило і більше забруднення повітря вихлопними газами. За останні декілька років кількість відпрацьованих газів, що входять в атмосферу великих міст, зросла на 60-70%. Більше половини шкідливих речовин викидають в атмосферу приватні авто.
3. Деградація земельних ресурсів. 71% всього агроландшафту України використовується під господарську діяльність. Але через надмірне і неправильне використання земельних ресурсів родючість щорічно падає. Екосистема ґрунту руйнується зазвичай завдяки ерозії. На врожай сільськогосподарських культур впливає і товщина гумусового шару, а вона за останні роки знизилася на 20%. До того ж, майже 40% усіх земельних ресурсів України належать до забруднених земель.
4. Знищення лісів. Україна належить до мало лісистих держав – ліс покриває всього лише 1/6 її території. Але при цьому експорт деревини в 2,5 разів перевищує імпорт. Споживче ведення лісового господарства призводить до того, що ліси втрачають біологічну стійкість (площа лісів, уражених шкідниками та хворобами, постійно збільшується). А цінні породи дерев (дуб, бук і сосна) заміщуються малоцінними (грабом, березою, осикою). Щоправда, березу зовсім малоцінною не можна назвати, адже з неї виробляють дьоготь та видобувають березовий сік. Прямий наслідок неправильної вирубки лісів – повені в областях Закарпаття та інших західних областях України.
5. Небезпечні геологічні процеси. Істотна частина валового внутрішнього продукту України пов’язана з видобутком і переробкою мінерально-сировинних ресурсів (це 41-43%). Екологія регіонів, у яких проводиться видобуток цих ресурсів, страждає не стільки від інтенсивного видобутку, скільки від неправильного закриття нерентабельних шахт і кар’єрів. Ігнорування наукових підходів до цього процесу призвели до підтоплення міст і сіл, забруднення поверхневих і підземних водозаборів, просідання земної поверхні.
6. Побутові відходи. Одною з найбільш серйозних екологічних проблем України можна назвати проблему утилізації та переробки різних відходів. У країні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 мільярдів тонн. Щорічно ця цифра зростає на сімсот-вісімсот тонн. Речовини, які виділяються внаслідок хімічних реакцій на полігонах твердих побутових відходів, здатні перетворити територію України на одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні хімічні речовини та бактерії просочуються в ґрунт, потрапляють в повітря та ґрунтові води, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища.
7. Об’єкти військової діяльності. Об’єкти військової діяльності та військові поселення залишилися в Україні у спадок від Радянського союзу. І сьогодні стан більшості з них доволі сумний. Системи й устаткування водогосподарського комплексу об’єктів і гарнізонів Збройних сил України на 90% морально і фізично застаріли. Екологи зазначають: вони працюють зі значним перевантаженням та становлять загрозу для довкілля.
8. Чорнобильська катастрофа. Як було зазначено вище, саме техногенна аварія на Чорнобильській АЕС найбільш негативно впливає на екологічну ситуацію в Україні. Але за 25 років стан радіаційного фону території навколо ЧАЕС покращився. Цьому сприяли і природні процеси, і проведення дезактиваційних робіт, і відсутність людини. Так, у регіоні відновилися популяції вимираючих тварин, а українські чиновники навіть заговорили про скорочення зони відчуження навколо Чорнобильської АЕС.
Автор – Катерина Туманова