Мікроби допоможуть вирішити проблему морського сміття
Кожної години у моря викидається близько 675 тонн сміття, і такі “сміттєві острови” можуть пропливати Світовим океаном тисячі кілометрів. Найбільшу шкоду для природних екосистем чинить пластик, адже він практично не розкладається (на це потрібно від 500 до 1000 років), але його, на жаль, найбільше і серед відходів. Зараз цю проблему намагаються вирішувати, відправляючи пластикові тари на переробку, проте за кожним “невинним” викидуванням у пляшки у водойму прослідкувати надзвичайно важко, і з кожним днем, місяцем, роком загальний рівень забруднення води на Землі значно зростає. Та несподівано для усього світу на допомогу екологам прийшли…мікроби. Американські вчені з’ясували, що певний вид мікроорганізмів достатньо активно поїдає пластик і тому зможе звільнити від частини сміття водойми Атлантики.
Одними із об’єктів дослідження океанологів цього разу виступили ті самі “сміттєві острови”, точніше – справжні плаваючі сміттєзвалища посеред Саргасового моря – ділянки Північно-Атлантичного океану, обмеженої течіями. Це море настільки відоме своїм екологічним станом, що заслужило назву “сміттєва пляма”. Вченим з массачусетського інституту “Вудз Хоул” спала на думку ідея перевірити, як в такому непривабливому оточенні нагромаджень сміття почувають себе представники не макро-, а мікросвіту. На загальний подив, дослідники побачили цілі колонії бактерій, які прогризали у пластмасі щось на зразок ходів та нір, розглядаючи знайдені шматки в електронний мікроскоп. Така інформація приголомшила американців, оскільки донедавна вважалося, що так званої “їжі” у Саргасовому морі для мікробів вдосталь. Відкриття “пластикофільних” бактерій, зроблене океанологами, врешті-решт вирішило один із парадоксів Атлантики, над яким вони сушили собі голови: сміття щороку викидається у океан все більше і більше, а кількість його у сформованій течіями плямі практично не зростає.
Науковці із “Вудз Хоул” планують також перевірити, як такі бактерії справляються із токсичними для людей речовинами на кшталт вогнезахисних засобів, адже визріває теорія, що саме ці мікроорганізми можуть завадити проникненню отруйних речовин у морську воду.
За свідченнями океанологів, лише викиди 20% морського сміття спричинені аваріями на кораблях; левова ж частка забруднень припадає саме на людей. Тому, незважаючи на нове відкриття, покладатися лише на бактерій Атлантики все ж не варто: як ми ставимося до природи, так і вона віддячить нам; необхідно берегти її, адже Земля – наш спільний дім.