Ядерні відходи можуть зберігатися 200 тисяч років
Складну проблему безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива атомних електростанцій удалося вирішити західним ученим і інженерам. Ними створена технологія, що дозволяє забезпечити безперервне зберігання радіоактивних відходів АЕС протягом 200 тис років. Тим самим перед світовою атомною енергетикою відкриваються нові перспективи, тому що відсутність ефективного зберігання відпрацьованого палива стримувало її розвиток.
Технологія розроблена вченими відомої американського наукового центру "Баттелл", розташованого в штаті Огайо. Ексклюзивну ліцензію на її використання одержала велика британська компанія "Амек". Відповідно до наявної інформації, поміщені в спеціальні металеві ємності радіоактивні відходи змішуються з піском і звичайною землею в співвідношенні 20 проц до 80 проц.
Потім за допомогою двох електродів маса розігрівається до 3 тис градусів за Цельсієм. У результаті відбувається спікання й осклянілість всієї суміші. Гази, що утворяться при цьому, уловлюються й легко нейтралізуються. У результаті оскляніла маса, що має прямокутну форму, може зберігатися в подібному стані при кімнатній температурі 200 тис років. При цьому вона не представляє небезпеки для навколишнього середовища. Зараз ядерні відходи зберігаються в бетонних саркофагах, термін служби яких не перевищує 200 років.