Метелики "лікують" потомство за допомогою отруйних рослин
Метелики-монархи відкладають яйця на листя отруйних рослин, захищаючи майбутнє потомство від паразитів, повідомили американські вчені в статті, опублікованій в журналі Ecology Letters.
Як зазначають автори роботи, на сьогоднішній день мало досліджень, присвячених "самолікуванню" у тварин. На думку провідного автора роботи Япа де Руді (Jaap de Roode) з університету імені Джона Еморі (штат Атланта), експерименти з метеликами-монархами (Danaus plexippus) "дають кращі на сьогодні докази того, що тварини можуть використовувати ліки".
Група де Руді вивчала поведінку метеликів-монархів, заражених паразитом Ophryocystis elektroscirrha. Цей смертельний для комахи паразит заражає гусінь і зберігається в їх організмах, коли ті стають метеликами. При цьому потомство зараженого метелика також буде інфіковано. В ході лабораторних експериментів вчені з'ясували, що хворі метелики в більшості випадків відкладають яйця на листі отруйних видів ваточника (рід Asclepias), небезпечних для Ophryocystis elektroscirrha, тоді як здорові не проявляють жодних переваг.
"Ми отримали перші свідоцтва "медичної допомоги" потомству, коли тварина активно використовує лікарські властивості рослини для боротьби з хворобами у своїх нащадків", - пишуть автори в статті.
Личинки метеликів харчуються різними видами ваточника, у тому числі і тими, в листі яких міститься велика кількість карденолидів - отруйних сполук, які можуть призвести до зупинки серця. Вони не шкодять личинкам, але роблять їх токсичними і небезпечними для хижаків навіть після того, як ті перетворюються на дорослих комах.
За одною з гіпотез, метелики вибирають отруйні види ваточника саме для того, щоб захищатися від хижаків. Висновки групи де Руді, проте, вказують на інше можливе пояснення такої поведінки: заражені комахи захищають потомство від паразитів, відкладаючи яйця на шкідливі для тих види рослин.
"Результати тим більше дивні, тому що подібна поведінка "працює" на майбутнє: дії самки приносять вигоду лише її потомству", - сказав учасник групи Тієррі Лефевр (Thierry Lefevre).
За словами його колеги Марка Хантера (Mark Hunter) з університету штату Мічиган, отримані результати можуть бути використані і в медицині: спостереження за живими організмами, що займаються "самолікуванням", можуть вказати на сполуки, потенційно корисні для людини.
кино