Біологи з'ясували, за якими правилами формується зграя риб
Біологи встановили, що форма зграй морських тварин - таких, як криль або сардини - визначається доступністю розчиненого у воді кисню, і це відкриття може мати економічні наслідки для рибальства в умовах змінного клімату.
Утворення схожих формою зграй морських тварин, що мешкають в самих різних умовах, - від тропіків до полярного Моря - наводить на думку, що це відбувається за якимись загальними правилами. Проте деталі колективної поведінки морських тварин вивчені набагато гірше, ніж, наприклад, птахів або бджіл. Це зв'язано, перш за все, з труднощами спостереження за мешканцями Моря.
Біологи Ендрю Брірлі і Мартін Кокс (Andrew Brierley and Martin Cox) з університету Св. Ендрю (Великобританія) вперше в світі застосували багатопроменевий сонар для вивчення процесу виникнення тривимірної структури косяків антарктичного криля.
Виявилось, що в косяках криля строго підтримується відношення площі поверхні до об'єму - приблизно 3,3 зворотних метра, тоді як кількість особин і щільність косяків мінялися дуже сильно. Крім того, за своєю формою косяки не були схожі на сферу або яйце, а нагадували нерегулярний кристал. Вивчення поведінки сардин і анчоусів продемонструвало схожу картину.
Ці результати викликали здивування дослідників. "Постійність лінійних параметрів – рідке правило, що зустрічається в біології", - пояснює Брірлі.
За допомогою комп'ютерного моделювання вчені показали, що форма зграї визначається двома чинниками: доступністю розчиненого у воді кисню і мінімізацією ризику бути з'їденими хижаками.
Проте, як вважають біологи, навіть знов виявлене правило зазнає зміни.
"Доступність кисню - головна причина утворення косяків певної форми. Але через нагрів світового океану концентрація кисню у воді зменшується. Значить, риби будуть вимушені пристосуватися до нових умов. Можна чекати, що косяки стискуватимуться в розмірах або стануть менш щільними", - вважає Брірлі.
Оскільки улов рибаків, зокрема, залежить від розмірів зграй морських тварин, та зміна клімату може мати економічні наслідки для рибальства, вважають біологи.
кино